Chirurgia plastyczna dla mężczyzn

Choć chirurgię plastyczną stereotypowo utożsamiamy z „robieniem sobie piersi” i kojarzy nam się ona praktycznie wyłącznie z kobietami, to jednak od pewnego czasu w statystykach chirurgicznych coraz liczniej reprezentowani są mężczyźni. I mimo, iż panie wciąż stanowią około 90% wszystkich pacjentów, to nie da się nie zauważyć, że liczba mężczyzn, decydujących się na zabiegowe poprawianie swojego wyglądu, systematycznie rośnie.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

To fakt, że powiększanie piersi nieodmiennie stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej i ze swej natury dedykowany jest on kobietom. Od pewnego czasu jednak prym wśród procedur chirurgicznego poprawiania urody wiedzie nie augmentacja biustu, a liposukcja, czyli odsysanie zbędnej tkanki tłuszczowej – a temu zabiegowi z powodzeniem poddawać mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

W chirurgii plastycznej jest znacznie więcej takich procedur, które można by opatrzyć metką „unisex”: panowie są równie dobrymi kandydatami do operacji plastycznych nosa, korekcji odstających uszu czy plastyki powiek, mogą modelować sobie ramiona i łydki czy powiększać pośladki. Także zabiegi w obrębie biustu nierzadko im się przydają: wielu mężczyzn zmaga się z problemem ginekomastii, czyli nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej lub gruczołowej w obrębie piersi, na co skutecznym lekarstwem może okazać się liposukcja i operacyjne pomniejszanie piersi.

Czy wiesz, że: mężczyźni coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im chirurgia plastyczna. Jeszcze kilka lat temu ich obecność w statystykach była właściwie marginalna, jednak obecnie liczba panów korzystających z zabiegowej poprawy wyglądu jest coraz większa.

Jakie zabiegi chirurgii plastycznej najczęściej wybierają panowie?

Najpopularniejzym zabiegiem operacyjnym wśród mężczyzn jest liposukcja

Jak można wyczytać w statystykach ASAPS (The American Sociecy for Aesthetic Plastic Surgery) za rok 2016, w ubiegłym roku u mężczyzn wykonano niemal 185 000 operacji plastycznych, co stanowi 9,3% wszystkich procedur operacyjnej poprawy wyglądu.

Panowie najczęściej decydowali się na odsysanie tłuszczu, czyli liposukcję: w ubiegłym roku na męskiej populacji wykonano ponad 45 tysięcy takich zabiegów, co stanowi aż 10,9% wszystkich pacjentów, którzy z tego zabiegu skorzystali.

Drugim najpopularniejszym wśród mężczyzn zabiegiem była redukcja piersi (ponad 31 tysięcy zabiegów), a miejsca 3-5 zajęły procedury korygujące wygląd twarzy: na trzecim miejscu znalazła się plastyka powiek (ponad 28 tysięcy zabiegów), na czwartym – chirurgiczna korekta nosa (ponad 26 tysięcy zabiegów), a na piątym facelifting (ponad 13,5 tysięcy zabiegów).

W 2016 roku panowie aż 28 tysięcy razy skorzystali z zabiegu plastyki powiek

Jak można zauważyć, operacyjne usuwanie ginekomastii na przestrzeni ostatnich lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mężczyzn: w porównaniu do roku 1997, kiedy statystyki ASAPS zostały opracowane po raz pierwszy, wzrost liczby wykonywanych procedur wynosi aż 181%. Ta rosnąca tendencja dotyczy znacznej liczby zabiegów chirurgii plastycznej: choć są takie procedury, na które decydują się prawie wyłącznie panie (np. wśród wszystkich pacjentów, którzy z 2016 roku wykonali operacyjny lifting ramion, zaledwie 2,1% stanowili mężczyźni), to jednak przeważają zabiegi, którym rokrocznie poddaje się coraz więcej przedstawicieli płci męskiej. Tak jest na przykład z operacjami plastycznymi nosa: już 17,7% wszystkich pacjentów, korzystających z tego zabiegu, stanowią mężczyźni. Jeszcze wyższy jest odsetek męskich pacjentów, decydujących się na modelowanie podbródka (23,%) oraz na plastykę uszu (28,6%).

Zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej wyraźnie widać, jak bardzo zwiększyło się zainteresowanie chirurgią plastyczną wśród panów: już w ubiegłorocznych statystykach można było wyczytać, że wzrost liczby zabiegów chirurgii plastycznej i estetycznej, wykonywanych u mężczyzn, pomiędzy rokiem 1997 a 2015 wzrósł aż o 325%.

Panowie wygładzają zmarszczki

Iniekcje preparatów toksyny botulinowej cieszą się wśród mężczyzn ogromną popularnością

Także procedury małoinwazyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mężczyzn. W ubiegłym roku panowie wykonali ponad 12 tysięcy zabiegów odmładzania twarzy preparatem Sculptra, co stanowi 14,5% wszystkich pacjentów, którzy skorzystali z tej procedury. Jeszcze wyższy odsetek przedstawicieli płci męskiej zdecydował się na dermabrazję (15,4% wszystkich pacjentów), a wśród wszystkich osób, korzystających z zabiegu usuwania tatuaży, mężczyźni stanowią aż 36,8%.

Jeśli chodzi o popularność danego zabiegu małoinwazyjnego wśród mężczyzn pod względem ilościowym, to zdecydowanie najczęściej panowie decydują się na odmładzanie z wykorzystaniem preparatów toksyny botulinowej (ponad 453 tysiące zabiegów w 2016 roku) – jest to zresztą najczęściej wybierany zabieg niechirurgiczny także wśród kobiet. Na drugim miejscu – znowu zarówno wśród panów, jak i pań – znalazły się zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, których u mężczyzn wykonano niemal 169 tysięcy. Przedstawiciele płci męskiej w ubiegłym roku ponad 125,5 tysiąca razy zdecydowali się na redukcję zbędnego owłosienia, a ponad 60,5 tysięcy razy wykonano u nich zabiegi fotoodmładzania skóry.

Jeśli chodzi o ogólne trendy, dotyczące zabiegowej poprawy wyglądu wśród mężczyzn, to można zauważyć, że panowie są przede wszystkim coraz bardziej otwarci na zabiegi chirurgii plastycznej i estetycznej. Zależy im zarówno na zgrabnej sylwetce (stąd coraz więcej panów, poddających się zabiegom liposukcji i operacyjnie likwidujących problem ginekomastii), jak i na młodym wyglądzie twarzy (rosnąca popularność fotoodmładzania i wygładzania zmarszczek).

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 28

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…