Chirurgia plastyczna nie tylko dla urody

Choć minęły już czasy, kiedy operacje plastyczne uważane były za fanaberię dla najbogatszych, w naszym kraju zabiegowe poprawianie własnego ciała wciąż jest stosunkowo mało popularne. Dodatkowo większość osób chirurgię plastyczną utożsamia z „robieniem sobie piersi” - bo głównie z tym zabiegiem kojarzy nam się wspomniana dziedzina medycyny. Tymczasem zabiegi pozornie typowo estetyczne mogą mieć na celu nie tylko poprawę urody.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Zainteresowanie chirurgią plastyczną w Polsce powoli, ale zauważalnie i systematycznie rośnie. Każdego roku zwiększa się liczba osób, które zdecydowały się na operacje korekcyjne w obrębie twarzy czy modelowanie ciała. Choć nie prowadzi się oficjalnych statystyk na ten temat, pewne wnioski można wyciągnąć z szacunkowych danych na temat tempa wzrostu polskiego rynku chirurgii plastycznej: jak podają specjaliści, każdego roku jego wartość rośnie o około 15-20%. Według danych firmy badawczej PRM, w 2013 roku Polacy zostawili w gabinetach chirurgów plastycznych ponad 200 mln złotych. Niejakie pojęcie o popularności operacji plastycznych mogą dać także szacunkowe dane, dotyczące częstotliwości wykonywania pewnych procedur: przykładowo, liczbę zabiegów powiększania piersi ocenia się na około siedem tysięcy rocznie. 

Choć chirurgię plastyczną zamiennie nazywa się „estetyczną”, wiele zabiegów z tej dziedziny może mieć na celu nie tylko poprawę wyglądu. Wbrew pozorom, jest całkiem sporo operacji plastycznych, które mogą przynieść pacjentowi wymierne korzyści zdrowotne. Niekiedy dzieje się to niejako „przy okazji” modyfikacji wyglądu, czasami jednak główną motywacją poddania się zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej jest potrzeba zlikwidowania pewnych niedogodności.

Chirurgia plastyczna: dla urody i zdrowia

Operacja redukcji piersi może zmniejszyć bóle kręgosłupa i pleców

Operacje z zakresu chirurgii plastycznej mogą mieć wpływ nie tylko na wygląd pacjenta, ale także na jego komfort funkcjonowania. Oprócz poprawy estetyki twarzy czy ciała pozwalają pozbyć się źródeł dyskomfortu fizycznego – mowa tu nie o zabiegach chirurgii rekonstrukcyjnej, których głównym celem jest „naprawa”, a nie „poprawa” ciała, ale właśnie o operacjach typowo estetycznych, które z założenia skupiają się na wyglądzie, a likwidacja pewnych problemów zdrowotnych przychodzi jako „bonus”.

Jako przykład tego typu procedur estetycznych, które przy okazji mogą wpłynąć na zdrowie, jest operacja pomniejszania piersi. Choć piersi w znacznym rozmiarze są marzeniem większości kobiet, to jednak bardzo duży, nieproporcjonalny do reszty ciała biust nie wygląda dobrze, przez co coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg jego redukcji. Taka operacja, oprócz widocznej poprawy wyglądu i proporcji ciała, może przynieść także wymierne korzyści zdrowotne: zredukowany biust zmniejsza obciążenie dla kręgosłupa, pleców i ramion, ułatwia oddychanie i wykonywanie ćwiczeń, likwiduje także problem odparzeń pod piersiami, które nierzadko tworzą się u kobiet hojnie obdarzonych przez naturę.

Opadające powieki mogą ograniczać pole widzenia

Do grupy operacji plastycznych, mogących wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie, są także operacje plastyczne w obrębie nosa. Część z nich, oprócz widocznej poprawy symetrii twarzy, koryguje również wady w obrębie nosa, takie jak skrzywiona przegroda nosowa, co ułatwia oddychanie i może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania tanów zapalnych gardła lub zatok. Operacje nosa mogą ułatwić przepływ powietrza przez nos oraz korygować inne wady strukturalne tego narządu.

Również plastyka powiek może mieć wymiar zdrowotny: opadające powieki nie tylko postarzają i nadają twarzy zmęczony wygląd, ale także nierzadko ograniczają pole widzenia i utrudniają funkcjonowanie. Blepharoplastyka pozwala skutecznie usunąć ten problem, przywracając komfort widzenia. Wśród zabiegów, które – oprócz poprawy wyglądu – mogą przynosić także wymierne korzyści zdrowotne, znajduje się też m.in. plastyka powłok brzusznych (zmniejsza bóle pleców poprzez korekcję mięśni brzucha) i liposukcja, stosowana w leczeniu ginekomastii u mężczyzn.

Dobry wygląd dla dobrego samopoczucia… i kariery

Operacje plastyczne wpływają nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie

Mówiąc o korzyściach, płynących z zabiegów chirurgii plastycznej i estetycznej, nie sposób nie wspomnieć o ich wpływie na psychikę pacjenta. Ta dziedzina chirurgii ma to do siebie, że – w przeciwieństwie do innych specjalizacji zabiegowych – koncentruje się na ogół nie na leczeniu faktycznych schorzeń, ale na korekcie subiektywnie postrzeganych niedoskonałości ludzkiego ciała. Istotne jest jednak to, że mankament urody, który dla jednych jest właściwie niedostrzegalny, dla innych może być przyczyną wstydu, ograniczenia kontaktów towarzyskich czy nawet depresji.

Chirurgia plastyczna pozwala poczuć się dobrze we własnym ciele, pozbyć się kompleksów i otworzyć na innych ludzi. Nierzadko zabiegi estetyczne umożliwiają pacjentowi całkowitą zmianę postrzegania samego siebie, pozwalają mu pozbyć się wstydu i polubić własne ciało. A to skutkuje podniesieniem samooceny i poprawą pewności siebie, co z kolei może mieć istotny wpływ na to, jak nas postrzegają inni.

Badania dowodzą, że piękni ludzie są lepiej postrzegani przez innych

Jest to o tyle istotne, że badania naukowe dowodzą, że ładne osoby mają łatwiej w życiu – potwierdziły to chociażby analizy naukowców z niemieckiego uniwersytetu w Luneburgu, które wykazały, iż ludzie postrzegani jako atrakcyjni fizycznie mają większe szansę na znalezienie pracy, a także na lepsze zarobki i szybszy awans – jest to tzw. efekt anielski. Również amerykański ekonomista Daniel Hamermesh na podstawie wieloletnich badań doszedł do wniosku, że atrakcyjni ludzie zarabiają więcej, i to nawet o kilkanaście procent. W skali całego życia, jak wyliczył Hamermesh, urodziwi Amerykanie mogą zarobić nawet 230 tysięcy dolarów więcej niż ci uważani za brzydkich. A to niejedyne korzyści z atrakcyjnego wyglądu: ładnych ludzi traktujemy lepiej, częściej im pomagamy i „z automatu” czujemy się do nich bardziej pozytywnie nastawieni. A że to, jak nas widzą inni, w dużej mierze zależy od tego, jak widzimy się sami, warto czuć się dobrze we własnej skórze i uważać się za osobę atrakcyjną.

Śródła: www.smartbeautyguide.com; www.focus.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Zmniejszenie piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 43

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…