Chrapanie to dolegliwość stosunkowo częsta: według informacji publikowanych przez American Academy of Otolaryngology, problem ten obecny jest u 45% mężczyzn i 30% kobiet. Nieprzyjemne dźwięki powodują nie tylko irytację partnera, ale i mają również wpływ na zdrowie. Chrapanie bywa powiązane z zespołem bezdechu sennego – jednostką, w której pojawiają się przerwy w cyklu oddechowym.
Osoby chrapiące dostarczają mniejszą ilość tlenu do organizmu w trakcie nocnego odpoczynku. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być odczuwane porankiem rozdrażnienie, irytacja oraz poczucie braku odpoczynku - nawet wtedy, kiedy sen trwał stosunkowo długi czas. Na szczęście chrapanie można skutecznie leczyć, a jedną z metod likwidacji problemu jest zabieg chirurgiczny.
Leczenie chrapania technikami chirurgicznymi
Poddanie się działaniu skalpela chirurgicznego zalecane jest zwykle tym pacjentom, którym nie udało się pozbyć chrapania poprzez takie zmiany stylu życia, jak redukcja nadmiaru masy ciała czy zaprzestanie spożywania nikotyny i alkoholu. Leczenie chrapania technikami zabiegowymi polecane jest również wtedy, gdy za podłoże zaburzenia uważane są defekty anatomiczne.
Operacja na chrapanie - jama ustna
Chrapanie może być spowodowane oporami w przepływie powietrza, które powstają w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej i gardła. Jeżeli u pacjenta za przyczynę pojawiających się w trakcie snu zaburzeń podejrzewa się powyższy czynnik, przeprowadzona może zostać uwulopalatofaryngoplastyka (UPPP). Zabieg ten związany jest z resekcją części podniebienia miękkiego oraz języczka, oprócz tego wprowadzane są zmiany w obrębie łuku podniebienno-gardłowych i podniebienno-językowych. Jeżeli istnieje taka potrzeba, podczas operacji przeprowadza się również usunięcie choremu migdałków.
Czasami ingerencja terapeutyczna może obejmować mniejszy obszar tkanek jamy ustnej - z taką sytuacją ma się do czynienia szczególnie u chrapiących dzieci, u których objaw ten zwykle jest związany właśnie z przerostem migdałków. Po wysunięciu takowego podejrzenia, w grupie młodszych pacjentów leczenie chirurgiczne chrapania może polegać na samej tonsilektomi.
Terapia pojawiających się podczas snu zaburzeń to nie tylko usuwanie tkanek. U niektórych osób chrapanie pojawia się na skutek drgań, powstających w obrębie podniebienia miękkiego. Wzmocnienie, zwiększenie sztywności tej struktury jamy ustnej może redukować opisywany problem. Zastosowanie w tym wypadku znajdują implanty, które umieszczone w podniebieniu miękkim powodują wystąpienie procesów, dzięki którym struktura ta staje się bardziej wytrzymała i mniej podatna na drgania. W znacznym stopniu proces ten likwiduje chrapanie oraz przyczyny bezdechu sennego.
Operacja na chrapanie - jama nosowa
Chrapanie pojawia się na skutek obecności zaburzeń w obrębie jamy ustnej oraz tych defektów, które związane są z nosem. W obrębie jamy nosowej przyczyną pojawiania się w nocy nieprzyjemnie brzmiących dźwięków może być:
- obecność polipów
- zmiany kształtu przegrody nosowej
- nadmierny rozrost małżowin nosowych
Zależnie od stwierdzanego u pacjenta problemu, w leczeniu chrapania stosowane są głównie zabiegi resekcji zmian polipowatych czy fragmentów małżowin oraz plastyka przegrody nosowej.
Pacjenci, obciążeni problemem chrapania, pomocy powinni szukać w gabinetach laryngologów, którzy przeprowadzą nie tylko odpowiednią diagnostykę występujących zaburzeń, ale również będą w stanie określić, którą z opisanych metod będzie można ewentualnie zastosować u danego chorego.
Opracowano na podstawie:
- www.nhs.uk;
- www.britishsnoring.co.uk;
- www.entnet.org.