Chirurgiczne metody leczenia stulejki

Stulejka jest bardzo częstą przypadłością. Jednak wielu mężczyzn, mimo dyskomfortu i bólu, który się z nią nierzadko wiąże, wstydzi się przyznać do niej nawet lekarzowi. Operacja stulejki jest jednak najskuteczniejszą metodą, która pozwala na stałe pozbyć się problemu, ale nie wszyscy mężczyźni chcą zgodzić się na ten zabieg. Jakie metody stosują chirurdzy w leczeniu stulejki, i jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Mianem stulejki (z ang. phimosis) określa się brak możliwości odprowadzenia napletka poza żołądź. U dzieci, odwrotnie niż w przypadku dorosłych, obecność stulejki zwykle nie jest związana z żadnym poważnym problemem (tzw. stulejka fizjologiczna), i - poza odpowiednimi zabiegami higienicznymi - nie wymaga interwencji lekarza. U dorosłych mężczyzn, stulejka zwykle związana jest z przewlekłymi procesami zapalnymi. W ich wyniku powstają zrosty napletka, czyli zniekształcenie i usztywnienie, które uniemożliwiają odprowadzenie go poza żołądź. Wedle danych, prezentowanych na łamach Canadian Family Physician, tylko 1% chłopców w wieku 16 lat będzie miało taki problem. Jednak inne źródła, jak The Journal of Dematologic Surgery and Oncology wskazują, że nawet połowa nastolatków i dorosłych ma problemy z częściowym, lub całkowitym odprowadzeniem napletka. 

Chirurgiczne leczenie stulejki za pomocą zabiegu obrzezania chroni przed nawrotem problemu, oraz jego komplikacjami. Dzięki swojej skuteczności i prostocie zabieg ten jest techniką preferowaną przez chirurgów, a jego różne rodzaje są związane z odmiennym, końcowy efektem estetycznym. Szacuje się, że 1 na 6 mężczyzn na całym świecie w którymś momencie życia zostanie obrzezanych, stąd zabieg ten można uznawać za bardzo często wykonywany. 

Operacyjne leczenie stulejki - obrzezanie czy plastyka napletka?

Obrzezanie jest tradycyjną, a zarazem najczęściej wybieraną metodą leczenia stulejki. Istnieją cztery rodzaje obrzezania, które polegają na usunięciu różnej ilości skóry napletka, oraz jego blaszki zewnętrznej i zewnętrznej. Rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy pragną zachować całkowicie funkcje penisa, a jednocześnie pozwalającym na zminimalizowanie ryzyka komplikacji, jest metoda "low and loose". Wycinana jest tylko niewielka część skóry, oraz wewnętrzna blaszka napletka. Blizna po zabiegu zlokalizowana jest w pobliżu żołędzia, i nie jest bardzo widoczna, ponieważ częściowo pokrywają ją luźne fałdy skóry. Przeciwieństwem tego rodzaju obrzezania jest zabieg typu "high and tight". Wycięta jest zewnętrzna blaszka napletka, a skóra jest bardziej napięta. Nie powoduje to jednak dyskomfortu nawet, gdy członek jest w trakcie wzwodu. Zabieg obrzezania może być bardzo bolesny, ze względu na silne unerwienie okolicy genitaliów. Dlatego niewielu mężczyzn decyduje się na znieczulenie miejscowe, i operacja zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Alternatywną metodą chirurgicznego leczenia stulejki jest plastyka napletka (z ang. preputioplasty). Pozwala ona na zachowanie napletka. Chociaż początkowe doświadczenia z tą metodą nie dawały obiecujących i trwałych wyników, ewolucja techniki  preputioplastyki spowodowała, że dzisiaj może on stanowić skuteczną alternatywę dla obrzezania. Opublikowany w 2016r. artykuł, obrazujący doświadczenia francuskich chirurgów pokazuje, że ta metoda nie tylko daje doskonałe efekty kosmetyczne, ale jej stosowanie nie wiązało się z nawrotami problemu u 90% pacjentów u których wykonano zabieg. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród pacjentów, opublikowane na łamach Urology ujawniają, że blisko 3/4 pacjentów było bardzo zadowolonych z rezultatu zabiegu, i podobna liczba osób poleciłaby go znajomym z tym samym problemem.

Inną metodą dla mężczyzn, którzy chcą uniknąć klasycznego obrzezania, jest użycie urządzenia "Shang Ring". Technologia została opracowana w Chinach, gdzie problem stulejki jest znacznie częstszy niż w naszych warunkach. Metoda ta jest mniej bolesna, nie wymaga zakładania szwów i opatrunków, a krwawienie jest minimalne. W 2015 r. metoda ta została zatwierdzona przez WHO, jednak nie jest obecnie dostępna w Polsce.

Bibliografia: Malone, Padraig, and Henrik Steinbrecher. "Medical aspects of male circumcision." BMJ: British Medical Journal 335.7631 (2007): 1206. McGregor, Thomas B., John G. Pike, and Michael P. Leonard. "Pathologic and physiologic phimosis Approach to the phimotic foreskin." Canadian Family Physician 53.3 (2007): 445-448. OHJIMI, TOSHIHIDE, and Hiroyuki Ohjimi. "Special surgical techniques for relief of phimosis." The Journal of dermatologic surgery and oncology 7.4 (1981): 326-330. Binet, A., C. François-Fiquet, and M. A. Bouche-Pillon. "[Review of clinical experience for a new preputioplasty technique as circumcision alternative.]."Annales de chirurgie plastique et esthetique. 2015.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…