Jak wynika z publikacji "Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia" autorstwa Z. Izdebskiego, 2% mężczyzn jest raczej niezadowolonych z rozmiaru własnego penisa, a aż 0,4% jest z niego zdecydowanie niezadowolonych. Jeśli uwzględnimy, że w Polsce mieszka około 18,5 miliona mężczyzn okaże się, że aż 44,5 tysiąca mężczyzn w Polsce nie jest usatysfakcjonowanych rozmiarem swojego prącia.
Obecnie mężczyźni mają możliwość skorzystania z szeregu zabiegów, mających na celu powiększenie penisa. Wśród metod małoinwazyjnych należy wymienić powiększanie prącia własnym tłuszczem, uzyskanym przy pomocy liposukcji, oraz ostrzykiwanie prącia preparatem kwasu hialuronowego. Zabiegi te powodują zwiększenie grubości członka. Innym rozwiązaniem jest chirurgiczne powiększenie penisa, które pozwala na wydłużenie prącia, bez zmiany jego grubości.
Na czym polega zabieg chirurgicznego powiększania penisa?
Punktem wyjścia dla zabiegów chirurgicznego powiększenia prącia jest fakt, że spora jego część znajduje się wewnątrz ciała mężczyzny. Pomiędzy spojeniem łonowym a błoną białawą okrywającą ciała jamiste penisa rozpościera się więzadło wieszadłowe prącia, które utrzymuje członek w prawidłowej pozycji w spoczynku oraz stabilizuje go podczas erekcji. Przecięcie więzadła wieszadłowego pozwala na wysunięcie na zewnątrz części penisa, która była ukryta wewnątrz ciała. W ten sposób udaje się wydłużyć prącie o około 1,5 cm w spoczynku. Niestety podczas wzwodu efekt zabiegu nie jest tak znaczący.
Zabieg wydłużenia penisa metodą przecięcia więzadła wieszadłowego jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a efekt operacji jest widoczny od razu. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu stosuje się specjalne obciążniki, które pomagają wysuwać ukrytą pod powłokami ciała część prącia. Efekt wydłużenia członka po przecięciu więzadła wieszadłowego jest trwały. Najczęściej pojawiającym się powikłaniem po zabiegu jest brak zdolności utrzymania stabilnej erekcji prącia. Dzieje się tak dlatego, że więzadło wieszadłowe odpowiada za stabilizację członka podczas wzwodu. Zabranie tej podpory u części mężczyzn może powodować większe problemy w życiu seksualnym, niż te występujące dotychczas.
Jeśli mężczyzna uważa, że jego penis jest zbyt mały, warto aby skonsultował się ze specjalistą urologii. Przyczyn takiego stanu jest wiele i może okazać się, że pacjent ma zaburzenia hormonalne, których wyrównanie może okazać się pomocne. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu operacji powiększania penisa rozważyć należy wykonanie zabiegu małoinwazyjnego. Mężczyźni często decydują się na zabieg z powodu kompleksów lub chęci lepszego zadowolenia partnerki, dlatego warto z nią porozmawiać lub zwrócić się o pomoc do psychologa.
Źródła: "The suspensory ligament of the penis: an anatomic and radiologic description" A. Hoznek, A. Rahmouni, C. Abbou, V. Delmas, M. Colombel; www.mp.pl; www.przeglad-urologiczny.pl; "Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia" Z. Izdebski