Chirurgiczne usunięcie uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech jest najczęstszą formą ekspresji takich uczuć człowieka jak zadowolenie, szczęście czy radość. Odgrywa on nieocenioną role w kontaktach międzyludzkich i stanowi ważną część tzw. „pierwszego wrażenia” przy zawieraniu nowych znajomości. Często zastanawiamy się nad tym jak powinien wyglądać prawidłowy uśmiech, zdarza się, że patrząc w lustro staramy się odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy coś zaburza nam zadowolenie z własnego wyglądu. Czasami niektóre warunki fizjologiczne lub/i patologiczne sprawiają, iż odbiór i zadowolenie z własnego uśmiechu jest zaburzone. Ma to miejsce w przypadku nadmiernej ekspozycji dziąseł w trakcie uśmiechu, czyli tak zwanego uśmiechu dziąsłowego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Uśmiech dziąsłowy (ang. gingival smile), nazywany również "gummy smile" jest wynikiem niewłaściwego stosunku pomiędzy pozycją szczęki, ustawieniem zębów, czasami niższej granicy górnej wargi oraz pozycją dziąseł w stosunku do koron zębów. Pełnia uśmiechu jest związana z pełnym odniesieniem kilku anatomicznych elementów względem siebie, a mianowicie ust (tworzących linię uśmiechu), dolnych i górnych łuków zębowych oraz dziąseł.

Brak równowagi między tymi elementami może powodować pewien defekt estetyczny jakim jest nadmierne uwydatnienie dziąseł w trakcie uśmiechu. Według danych statystycznych, uśmiech dziąsłowy może dotykać nawet 12% społeczeństwa. 

Kiedy rozpoznajemy uśmiech dziąsłowy?

Z godnie z aktualnymi wytycznymi uśmiech dziąsłowy rozpoznajemy wtedy, gdy w trakcie uśmiechu pionowy wymiar widocznych dziąseł ponad zębami wynosi więcej niż 3 - 4 mm, mierząc od najbardziej wysuniętych wierzchołków koron klinicznych zębów (w znacznej większości przypadków zęby są kwadratowe i krótkie). W trakcie diagnozy, lekarz ocenia takie parametry jak symetria twarzy i obu warg podczas uśmiechu, stosunek między linią środkową twarzy i zębów, ekspozycję położonych centralnie siekaczy (w spoczynku), wysokość ekspozycji dziąseł (zarówno w trakcie uśmiechu jak i podczas spoczynku i w trakcie rozmowy) oraz linię uśmiechu.

W czasie pełnego uśmiechu górna warga powinna odsłonić górne centralne siekacze oraz główne strefy dziąsła. Według wielu autorów powinny być wówczas widoczne wszystkie zęby do pierwszych zębów trzonowych a ustawienie warg w trakcie uśmiechu jest estetyczne, gdy linia uśmiechu przebiega równolegle do płaszczyzny zgryzu. Należy podkreślić, iż każde sformułowanie na temat estetyki jest dość subiektywne i każdy z pacjentów indywidualnie powinien podchodzić do tego zagadnienia. Jednak problem gummy smile może wynikać nie tylko z zaburzeń estetyki, ale również z zaburzeń zdrowotnych, tj. wady zgryzu, czy choroby przyzębia.

W procesie diagnostycznym używane jest specjalne oprzyrządowanie, a dokładnie wskaźniki estetyczne Chu, służące do klinicznej oceny proporcji koron zębów, przylegających tkanek miękkich oraz tkanki kostnej. 

Podstawowa etiologia i klasyfikacja uśmiechu dziąsłowego:

  • Typ dziąsłowy - nieskuteczna recesja dziąsła, która uwidacznia krótkie korony zębowe, opóźnione bierne wyrzynanie zębów,
  • Typ mięśniowy - nadreaktywność mięśnia dźwigacza wargi górnej, zbyt krótka górna warga, niska rynienka podnosowa,
  • Typ kostno-szkieletowy - zaburzenia wysokości kości szczękowej w wymiarze pionowym - protruzja szczęki, często jako wada genetyczna.

Jak możemy skorygować uśmiech dziąsłowy - skuteczne leczenie chirurgiczne

U dzieci i młodzieży w korekcie uśmiechu dziąsłowego może być zastosowany aparat ortodontyczny. W przypadku dorosłych pacjentów niezbędne jest leczenie zabiegowe.

Istnieje kilka metod z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej oferujących uporanie się z problemem uśmiechu dziąsłowego. Jedną z nich, charakteryzującą się bardzo dobrą skutecznością jest chirurgiczne wydłużenie koron klinicznych i usunięcie nadmiaru dziąseł. Zabieg przeprowadza lekarz periodontolog i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje pacjentowi jego bezbolesny przebieg. Zabieg jak każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań, wśród których wymienić należy uczucie ruchomości zębów oraz nadwrażliwość korzeni. Ryzyko powikłań zmniejsza się w przypadku zastosowania lasera stomatologicznego. W zależności od wielkości problemu zabieg może być wykonany na jednym lub kilku zębach. Po przeprowadzonym zabiegu zazwyczaj konieczne jest wykonanie licówek lub koron pełnoceramicznych w celu odtworzenia właściwych proporcji i kształtu zębów. 

Dla portalu nowygabinet na temat istoty chirurgicznego leczenia uśmiechu dziąsłowego wypowiada się lekarz stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie: 

Likwidacja "gummy smile" to duże wyzwanie i może wymagać leczenia interdyscyplinarnego. Jest to połączenie leczenia ortodontycznego, polegającego na przemieszczeniu zębów przednich dowierzchołkowo z leczeniem chirurgicznym, polegającym na wydłużeniu koron klinicznych zębów oraz redukcji nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Bezpośrednio po zabiegu u większości  pacjentów wykonywane są tymczasowe licówki lub korony, wokół których będzie przebiegać gojenie przyzębia. Następnie po pełnym wygojeniu nastąpi zamontowanie ostatecznych licówek lub koron pełnoceramicznych.

Ceny takiego zabiegu są różne i zależą od techniki chirurgicznej, ilości zębów do korekty oraz od placówki oferującej zabieg. I tak np. laserowa korekta uśmiechu dziąsłowego w gabinecie stomatologicznym  Stomatologia Laserowa P. Ligęza to koszt 1 000 zł. Kolejnym przykładem jest centrum stomatologiczne Projekt Uśmiech, gdzie korekta uśmiechu dziąsłowego wiąże się z wydatkiem 100 zł za jednego zęba.

Źródła: Monaco A.,Sterni O.,Marci M.C.,Marzo G.,GattoR.,Giannoni M.: Gummy smile: clinical parameters useful for diagnosis adn therapeutical approach. J. Clin. Pediatr. Dent. 2004, 2, 19–25 


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Lidka 9 lata temu

Interesuje mnie "Lip Repositioning" czyli wycięcie części dziąsła pod górną wargą czy jest możliwość wykonania takiego zabiegu w Polsce? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Chirurgiczne usunięcie uśmiechu dziąsłowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…