Otyłość jest obecnie prawdziwą epidemią, z roku na rok zwiększa się ilość osób z nadwagą lub otyłością. Na szczęście coraz więcej się mówi o zdrowej żywności i aktywnym stylu życia. Wprowadzenie do swojej diety owoców i warzyw oraz regularna aktywność fizyczna pozwoliła wielu osobom na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Niestety nawet wygrana walka z otyłością ma swoją ciemną stronę: nadmiar skóry. Jest on szczególnie widoczny na brzuchu, a nawet intensywne ćwiczenia fizyczne nie są w stanie go zlikwidować. Czy zatem trzeba wybierać między nadmiarem kilogramów a obwisłą skórą?
Drugą sporą grupą osób, zmagających się z nadmiarem skóry na brzuchu, są kobiety, które urodziły dziecko. Po ciąży często pozostaje ślad w postaci obwisłego brzucha. Sposobem na poradzenie sobie z kompleksami w tych przypadkach może być wykonanie chirurgicznego liftingu brzucha. Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej może poprawić estetykę ciała osoby operowanej i dać jej wyższe poczucie własnej wartości.
Jakie są efekty chirurgicznego liftingu brzucha?
Chirurgiczny lifting brzucha, czyli abdominoplastyka, jest to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej (głównie tłuszczowej). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w dolnej części brzucha, odpreparowuje skórę wraz z tkanką podskórną od mięśni i naciąga skórę. Jej nadmiar jest usuwany, przez co możliwe jest uzyskanie efektu płaskiego brzucha. Co ważne, wraz ze skórą usunięta zostaje część tkanki tłuszczowej, co dodatkowo poprawia efekt wizualny operacji. U części pacjentów podczas zabiegu wykonywana jest dodatkowo liposukcja. Chirurg może pod kontrolą wzroku odessać tkankę tłuszczową z miejsc, w których jest to trudne do osiągnięcia przy pomocy diety i aktywności ruchowej. Dodatkowo, po wykonaniu liposukcji możliwe jest lepsze ułożenie powłok brzusznych i korzystniejszy efekt pozabiegowy.
U części pacjentów, a najczęściej u kobiet po ciążach, zauważyć można uwypuklenie poniżej pępka. Jest ono spowodowane rozejściem się mięśni prostych brzucha. Podczas chirurgicznego liftingu brzucha możliwe jest zszycie mięśni prostych. Daje to efekt "sportowego" brzucha i podkreśla talię.
Podczas zabiegu abdominoplastyki chirurg wykonuje cięcie, zazwyczaj w kształcie litery "W", umiejscowione w podbrzuszu. Miejsce cięcia jest wybierane tak, aby pozostała po operacji blizna mogła być bez problemu ukryta pod bielizną lub strojem kąpielowym. U kobiet, które przeszły cesarskie cięcie możliwe jest ukrycie nowej blizny w bliźnie po cesarskim cięciu. Należy pamiętać o tym, że skóra i tkanka zostają przemieszczone. W związku z tym naturalny pępek zostaje wycięty, a w przebiegu operacji zostaje wytworzony nowy. Dlatego wygląd pępka po abdominoplastyce może się różnić od tego przed zabiegiem.
Niestety każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Po abdominoplastyce może pozostać trudno gojąca się rana lub infekcja w jej obrębie, co niesie ryzyko powstania mało estetycznej blizny. Po operacji mogą pojawić się zaburzenia czucia w obrębie brzucha, które zazwyczaj ustępują.
Autorzy artykułu "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty" oceniali częstość występowania bólu i zaburzeń czucia u pacjentów po plastyce brzucha oraz ich zadowolenie z operacji. Spośród 170 operowanych, 14 (8,2%) zgłaszało uporczywy ból w ciągu 7 dni od zabiegu. Zaburzenia czucia były powszechne, występowały u 138 (81%) pacjentów. Niemniej jednak, aż 149 (88%) operowanych było zadowolonych z przeprowadzonego zabiegu.
Źródła: "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty" Plastic and Reconstructive Surgery, Global Open. 2015 Dec 9;3(11):e561; www.termedia.pl; "Chirurgia plastyczna" Jürgen Holle.