Chirurgiczny lifting brzucha - wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Abdominoplastyka jest jednym z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Procedura polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu oraz na wymodelowaniu brzucha. Najczęściej wykonuje się ją u kobiet, których brzuch zmienił się w wyniku ciąży, a także u osób, które zrzuciły nadmierne kilogramy oraz u tych, których brzuch stracił jędrność w związku z procesami starzenia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jak wynika z danych, zamieszczonych na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ASAPS), każdego roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się ponad 180 tysięcy zabiegów chirurgicznego liftingu brzucha. Tak ogromna popularność procedury jest spowodowana tym, że pozwala ona na osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie. Po operacji brzuch staje się płaski, a nadmiar skóry zostaje trwale usunięty. pasek_cennik}

Warto wiedzieć, u kogo taki zabieg można przeprowadzić, by uzyskać jak najlepsze efekty, oraz jakie czynniki stanowią przeciwwskazanie do plastyki brzucha.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do chirurgicznej plastyki brzucha?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia liftingu brzucha jest niezadowolenie z wyglądu tej części ciała. Szczególnie chodzi tutaj o niedoskonałości, których nie da się zlikwidować przy pomocy ćwiczeń fizycznych i odpowiedniej diety. Chirurg podczas zabiegu ma możliwość wycięcia nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej, co jest wyjątkowo pożądane przez osoby, które zrzuciły sporą ilość kilogramów, lub przez kobiety, którym nadmiar skóry pozostał po ciąży. Zabieg może być także wykonywany u osób, których powłoki brzuszne utraciły jędrność w wyniku wyniku procesu starzenia się organizmu. W czasie operacji można w specjalny sposób podwiązać mięśnie brzucha, dzięki czemu uzyskuje się ich lepszą funkcjonalność oraz ładniejszy wygląd brzucha.

Od przeprowadzenia abdominoplastyki należy natomiast odstąpić w sytuacji złego ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich schorzeń, które mogą wpłynąć na podjęcie takiej decyzji, ale należą do nich wszystkie choroby, które stanowią przeciwwskazanie do znieczulenia, mogą utrudniać proces gojenia, oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Istnieją także schorzenia, które - prawidłowo leczone - nie są przeciwwskazaniem do operacji, ale mogą spowodować jej odroczenie do czasu unormowania wyników. Wymienić tu należy nadciśnienie tętnicze czy nadczynność tarczycy.

Nie można wykonać zabiegu abdominoplastyki także wówczas, gdy na skórze brzucha toczy się ropny proces. Mogłoby to doprowadzić do zakażenia i być tragiczne w skutkach. Decyzja o przeprowadzeniu plastyki brzucha musi być szczególnie rozważna u osób, które posiadają liczne blizny, szczególnie pooperacyjne, w obrębie brzucha. Występujące zrosty mogą bowiem utrudnić operację lub znacznie pogorszyć uzyskany efekt.

Bardzo ważnym, a często pomijanym przeciwwskazaniem do zabiegu jest oczekiwanie przez pacjenta efektów niemożliwych do osiągnięcia. W tym przypadku zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu, większe korzyści pacjent może odnieść z psychoterapii. Dodatkowo, plastykę brzucha powinno się wykonywać u kobiet, które nie planują kolejnych ciąż. Wynika to z faktu, że ciąża może zniwelować efekty zabiegu i spowodować konieczność powtórnego przeprowadzenia operacji.

Warto wiedzieć, że abdominoplastyka jest metodą modelowania sylwetki, ale nie służy do leczenia otyłości. Zbyt wysoki wskaźnik BMI (Body Mass Index) może być przyczyną odstąpienia od zabiegu. W takiej sytuacji można jednak zaproponować pacjentowi zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów, po czym można wykonać plastykę brzucha w celu usunięcia nadmiaru skóry oraz wymodelowania sylwetki.

Źródła: www.surgery.org; "Chirurgia plastyczna" J. Holle.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 42

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…