Operacja opadających powiek, zwana również blefaroplastyką, jest wskazana, gdy zwiotczała skóra powiek górnych i dolnych powoduje zwężęnia szpary powiekowej lub też przyczynia się do ograniczenia pola widzenia.
Zabieg chirurgicznej korekty opadających powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru fałdów skórnych, co sprawia, że oczy wydają się większe oraz znika wrażenie zmęczonego spojrzenia. Twarz odzyskuje młody, wypoczęty wygląd. Aby jednak prawidłowo wykonany zabieg przełożył się na pełne zadowolenie pacjenta, lekarz musi dokładnie poznać jego oczekiwania.
Czemu służy konsultacja lekarska przed operacją opadających powiek?
Chirurgiczny lifting powiek jest procedurą inwazyjną, a co za tym idzie wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Przed zabiegiem należy udać się do specjalisty, który będzie przeprowadzał operację, na wizytę konsultacyjną. W jej trakcie lekarz zbierze dokładny wywiad odnośnie chorób towarzyszących i stanu zdrowia.
Warto również przygotować wcześniej listę z lekami, które pacjent stosuje przewlekle, ponieważ może zaistnieć konieczność zaprzestania przyjmowani któregoś z nich. W ramach badania podmiotowego pacjent zostanie również zapytany o alergie na leki, nałogi, a także wcześniejsze zabiegi chirurgiczne i ewentualną reakcję na znieczulenie. Zadaniem lekarza podczas wizyty konsultacyjnej jest także ocena oka i indywidualne ustalenie planu zabiegu. Należy również pamiętać, że do blefaroplastyki nie zostaną zakwalifikowane kobiety w ciąży, osoby u których zdiagnozowano nowotwór skóry oraz w trakcie infekcji, także aktywnej opryszczki. Ze względu na krwawienia, zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety będące aktualnie w trakcie menstruacji.
Specjalista podczas rozmowy z pacjentem poznaje nie tylko jego oczekiwania co do efektów zabiegu, ale również motywy, jakimi kieruje się on, podejmując decyzję o operacji. Należy bowiem pamiętać, że operacja chirurgiczna nie jest rozwiązaniem w przypadku występowania poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak głęboka depresja. Ponadto decyzja o operacji opadającej powieki powinna być świadomą i własną decyzją pacjenta - a nie wynikać z nacisków jego otoczenia.
Diagnostyka przed plastyką powiek
Podczas konsultacji chirurg plastyczny ocenia wielkość szpary powiekowej. Szerokość szpary powiekowej mierzy się, oceniając odległość pomiędzy środkowym brzegiem powieki górnej oraz dolnej. Prawidłowo, wartość ta powinna wynosić więcej niż 10 mm, jeśli jest mniejsza - świadczy to o zwężeniu szpary powiekowej.
Ocenie poddaje się również odległości pomiędzy źrenicą (podczas patrzenia na wprost) a środkiem brzegu powieki górnej (tzw. MRD1) oraz środkiem brzegu powieki dolnej (tzw. MRD2). W obu przypadkach odległość ta powinna wynosić więcej niż 4 mm.
Parametrem, który chirurg plastyczny weźmie pod uwagę jest również odległość pomiędzy rowkiem oka a środkiem źrenicy. Ocena indywidualnych warunków anatomicznych jest ważna ze względu na konieczność wyboru odpowiedniej techniki operacji.
Badanie okulistyczne przed zabiegiem na opadającą powiekę
Przed korekcją opadających powiek istnieje konieczność wykonania dodatkowej konsultacji okulistycznej. Okulista przeprowadzi badanie w lampie szczelinowej, oceni pole widzenia oraz ostrość wzroku, a także zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badaniu poddaje się także funkcjonalność narządu łzowego oka. Zwykle polega ono na wykonaniu tzw. testu Schirmera. Polega on na umieszczeniu jednego z końców paska bibuły o absorbujących właściwościach pod dolną powieką oraz następczej ocenie zasięgu zwilżenia na pasku. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu łzowego stanowi przeciwwskazanie do wykonania operacji opadających powiek.
Badania laboratoryjne przed operacją powiek
Aby przeprowadzić chirurgiczny lifting powiek górnych wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych, nie wcześniej niż na 14 dni przed planowaną blefaroplastyką, takich jak:
- morfologia
- ocena układu krzepnięcia
- ocena funkcji nerek
- badanie ogólne moczu
Ich celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku ich nieprawidłowości operacja nie będzie mogła być przeprowadzona. Ze względu na fakt, że procedura jest inwazyjna, wymaga się również zaświadczenia o szczepieniu przeciwko WZW B lub w przypadku gdy było ono dawno, wyniku badania anty-Hbs, który obrazuje nam poziom przeciwciał. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wywiad lekarski w celu ustalenia chorób przewlekłych na jakie cierpi pacjent oraz leków przez niego przyjmowanych.
Znieczulenie przed operacją na opadanie powieki
Podczas konsultacji lekarskiej zostanie również podjęta decyzja o sposobie anestezji w trakcie zabiegu - niektóre z nich można wykonać jedynie w znieczuleniu miejscowym, ale bardziej rozległa operacja wymagała będzie znieczulenia ogólnego. Pacjent zostanie również poinformowany o zaleceniach dotyczących postępowania pooperacyjnego, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu.
Co jeszcze należy wiedzieć przed operacją opadającej powieki?
- Przez okres 2-3 tygodni przed zabiegiem nie należy korzystać z solarium ani opalać się.
- Na około tydzień wcześniej należy odstawić leki, które zwiększają ryzyko krwawienia, a przede wszystkim kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard, Etopiryna itp.).
- Ponadto w dniu zabiegu należy powstrzymać się od nakładania makijażu oraz stosowania wszelkiego rodzaju kremów.
Zaleca się także aby na zabieg przyjść z osobą towarzyszącą, ponieważ opuchlizna okolic oczu bezpośrednio po zabiegu może znacząco ograniczyć zdolność widzenia.
Konsultacja lekarska służy poznaniu wzajemnych oczekiwań pacjenta oraz chirurga - jest to również czas, w którym lekarz powinien odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące zabiegu, rozwiać wszelkie jego wątpliwości oraz wyjaśnić dokładnie przebieg operacji.
Źródła:
- Gretchyn Bailey, Vance Thompson, "Ptosis: Causes and treatments for drooping eyelids" (www.allaboutvision.com), All About Vision
- Florida Eye Specialists, "BLEPHAROPLASTY COST AND RECOVERY TIME" (www.floridaeyespecialists.com), Florida Eye Specialists
- Drugs.com, "Drooping Eyelid (Ptosis)" (www.drugs.com), Drugs.com
- American Society of Plastic Surgeons, "What should I expect during a consultation for eyelid surgery?" (www.plasticsurgery.org), American Society of Plastic Surgeons