Co dyskwalifikuje przed operacją, poza przeziębieniem?

W zależności od charakteru danej operacji, pacjent powinien się do niej odpowiednio przygotować. Istnieje jednak pewien zestaw przeciwwskazań dotyczących każdej ingerencji chirurgicznej. O czym trzeba pamiętać, wybierając się na zabieg? Z poniższego tekstu dowiesz się, co dyskwalifikuje pacjenta przed operacją.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Kiedy można przeprowadzić operację?

Skierowanie pacjenta na operację jest pierwszym krokiem całego procesu przygotowawczego. To, czy zabieg odbędzie się, zależy bowiem od wielu czynników. Najogólniej rzecz ujmując, w dniu operacji pacjent powinien być w dobrym zdrowiu. Ocenia się to m.in. poprzez wykonanie badań krwi czy EKG, choć istotna jest także rozmowa z osobą skierowaną na zabieg. Czynniki, które uniemożliwiają przeprowadzenie operacji można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są aspekty związane z podaniem znieczulenia ogólnego, drugą zaś kwestie mające związek z przerwaniem ciągłości tkanek (kluczowa jest tu krzepliwość krwi).

Czynniki dyskwalifikujące pacjenta

Co w takim razie dyskwalifikuje z zabiegu? Choć może się to wydawać oczywiste, kluczowy jest brak zgody pacjenta na operację. Zdarzyć się bowiem może, że mimo zaleceń lekarza i/lub wystawienia skierowania, pacjent z jakichś przyczyn nie będzie chciał poddać się zabiegowi. W takiej sytuacji nie jest możliwe jego wykonanie. Kolejną rzeczą, która uniemożliwia ingerencję chirurgiczną, są zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Warto wiedzieć, że krzepliwość krwi pogarsza popularna, dostępna bez recepty Aspiryna. Właśnie dlatego nie należy przyjmować jej na co najmniej 7-10 dni przed planowanym zabiegiem.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Pamiętaj: Przed zabiegiem należy pozbyć się kolorowego lakieru z paznokci, ponieważ może zakłócić on pracę urządzenia jakim jest pulsoksymetr. Pokazuje on poziom utlenowania krwi tętniczej.

Alergia a znieczulenie ogólne

Aby znieczulić pacjenta przed zabiegiem, należy podać mu odpowiednie leki. Alergia na jakikolwiek składnik danego środka znieczulającego automatycznie dyskwalifikuje pacjenta z narkozy.

Nie operuje się także osób:

  • przeziębionych 
  • mocno odwodnionych
  • niewspółpracujących (np. agresywnych)
  • z zakażeniem skóry w okolicy miejsca wkłucia

Z operacji dyskwalifikuje się także pacjentów z czynnymi lub dopiero co przebytymi chorobami układu nerwowo-mięśniowego.

Znieczulenie w kręgosłup – kiedy może być niebezpieczne i co to oznacza przed operacją?

Znieczulenie w kręgosłup, znane również jako znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, jest popularnym rodzajem znieczulenia stosowanym podczas wielu operacji, zwłaszcza w zabiegach na dolnych partiach ciała. Jednak przed przystąpieniem do operacji, istnieją pewne czynniki, które mogą dyskwalifikować pacjenta, w tym właśnie stan zdrowia mogący wpłynąć na bezpieczeństwo zastosowania znieczulenia w kręgosłup.  

Pacjenci z infekcjami w okolicy kręgosłupa, zaburzeniami krzepnięcia krwi, nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych, czy cierpiący na niekontrolowane schorzenia układu oddechowego mogą być bardziej narażeni na komplikacje związane ze znieczuleniem w kręgosłup. Dlatego przed zabiegiem anestezjolog przeprowadza dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, aby wykluczyć wszelkie ryzyka i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas operacji.

Uwaga: Przed zastosowaniem znieczulenia w kręgosłup, anestezjolog musi ocenić stan zdrowia pacjenta, ponieważ pewne schorzenia, jak infekcje czy zaburzenia krzepnięcia, mogą zwiększać ryzyko powikłań i wykluczać tę formę znieczulenia.

Co jeszcze uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu?

Niezbędnego przy wielu zabiegach znieczulenia ogólnego nie można zastosować u osób z niewyrównanymi lub nieleczonymi chorobami serca, nerek, wątroby lub płuc. Pacjent przed operacją dostanie od lekarza całą listę zaleceń związanych z przygotowaniem do zabiegu. Nie należy jej bagatelizować, zaś specjalistę zawsze należy poinformować o wszelkich przyjmowanych lekach oraz aktywnych chorobach (nawet lekkim przeziębieniu).

O co pyta anestezjolog przed zabiegiem?

Anestezjolog z pewnością zada pacjentowi wiele szczegółowych pytań, na które zawsze trzeba odpowiadać szczerze. Tylko lekarz mający pełną wiedzę odnośnie stanu zdrowia operowanej osoby, będzie w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo w trakcie zabiegu.

Ważne: Pacjent musi być w pełni świadomy i wyrazić zgodę na operację. Zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają zrozumienie ryzyka, lub brak zgody pacjenta mogą dyskwalifikować go przed zabiegiem.

Źródła:

  • Bogdan Kamiński, Andrzej Kubler, "Anestezjologia i intensywna terapia. Podręcznik dla studentów medycyny", Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4901-5
  • Elżbieta Krajewska-Kułak, Hanna Rolka, Barbara Jankowiak, "Standardy anestezjologicznej opieki pielęgniarskiej", Warszawa, 2014

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Chirurgia ogólna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…