Co to jest badanie echo serca

Echo serca jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które umożliwia ocenę anatomiczną i czynnościową serca. Duża dokładność, niska cena oraz brak wykorzystywania promieniowania jonizującego sprawiają, że jest to główne badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób serca.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pierwszy raz ultradźwięki do obrazowania tkanek miękkich organizmu zostały wykorzystane przez Howry'ego w 1952r. Już rok później Inge Edler i Carl Hertz (syn laureata nagrody Nobla- Gustav'a Hertz'a) użyli ultrasonografii do sprawdzenia przepływów w sercu, a co za tym idzie do diagnostyki wad zastawkowych serca. Od tego czasu prowadzone były intensywne badania nad uzyskaniem lepszych i dokładniejszych obrazów w badaniu USG.

Echo serca - jak ultradźwięki są zamieniane w obraz

Głowica USG posiada funkcję nadawczą (nadaje impuls ultradźwiękowy) oraz odbiorczą (odbiera impuls, który odbił się od badanej struktury). Impulsy rozchodzą się w tkankach i ulegają odbiciu na granicy ośrodków. Odebrane przez głowicę impulsy są przetwarzane i zamieniane w obraz widoczny na monitorze. W ciągu każdej sekundy wysyłanych, odbieranych i przetwarzanych jest około 30 takich impulsów, dzięki czemu uzyskiwany jest obraz w czasie rzeczywistym. 

Jak można się dowiedzieć z książki "Radiologia. Diagnostyka Obrazowa" pod red. Bogdana Pruszyńskiego, w echokardiografii wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,5- 10MHz. Uzyskiwany obraz jest dwuwymiarowy, co pozwala na uwidocznienie grubości i ruchomości ścian oraz zastawek, a po dołączeniu ultrasonografii dopplerowskiej kodowanej kolorem można ocenić przepływ krwi przez jamy i zastawki serca. Tak dokładne obrazowanie sprawiło, że badanie USG serca (inaczej echo serca) stało się najbardziej znaczącym badaniem obrazowym serca.

Do obrazowania serca najczęściej wykorzystuje się głowicę przezklatkową, Umożliwia ona uwidocznienie wszystkich jam serca: dwóch przedsionków i dwóch komór oraz zastawek. Badanie przezklatkowe jest wykonywane również przed zabiegami kardiochirurgicznymi, w celu obejrzenia nieprawidłowości występujących w sercu. U osób otyłych lub z wadami budowy klatki piersiowej USG serca przezklatkowe może okazać się niewystarczające. Wykonuje się wtedy badanie przezprzełykowe. Obrazy uzyskane tą drogą są zwykle lepszej jakości, ze względu na bliskość serca.

W ultrasonografii przezprzełykowej szczególnie dobrze widoczny jest lewy przedsionek, lewa komora oraz aorta. Badanie to jest wskazane w diagnostyce guzów serca, wad zastawkowych, zatorowości płucnej oraz infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Stosowanie sondy przezprzełykowej daje wiele korzyści, jednak jest przeciwwskazane u pacjentów z żylakami i wadami przełyku, rozległymi guzami śródpiersia oraz z tętniakami aorty umiejscowionymi w bliskim sąsiedztwie przełyku.

Jakie korzyści daje badanie echo serca?

W zależności od tego, jaka informacja odnośnie anatomii lub funkcji serca jest potrzebna, badanie wykonuje się w trybie M- mode (jednowymiarowym), dwuwymiarowym, trójwymiarowym lub z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Jednowymiarowy tryb badania (M- mode), pozwala na zobrazowanie ruchu struktur serca w dobrej rozdzielczości, ale tylko wzdłuż jednej linii. W tym badaniu dobrze widoczne są ubytki kurczliwości, wynikające zwykle z występowania blizny pozawałowej. Można również stwierdzić, czy zastawki serca działają w sposób prawidłowy i czy nie ma ich niedomykalności.

Najczęściej wykorzystywany jest dwuwymiarowy tryb badania. Pozwala na obejrzenie struktur serca w dwóch wymiarach, w czasie rzeczywistym. Można uwidocznić ubytki kurczliwości, wady anatomiczne oraz czynnościowe serca. Po uzyskaniu odpowiednich obrazów wykonuje się pomiary objętości komór, co jest wykorzystywane do obliczania bardzo ważnego parametru jakim jest frakcja wyrzutowa.

Badanie trójwymiarowe nie jest stosowane rutynowo. Pozwala na uwidocznienie struktur serca w perspektywie, co jest pomocne podczas diagnostyki wad serca oraz przy planowaniu zabiegów kardiochirurgicznych. Wyniki pomiaru objętości są tutaj dokładniejsze niż w badaniu dwuwymiarowym, co może mieć znaczenie w szczególnych sytuacjach klinicznych.

Podczas wykonywania echo serca duże znaczenie ma badanie dopplerowskie. Dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera i znakowaniu kolorem, można z dużą dokładnością oznaczyć objętość wyrzutową, gradienty ciśnień oraz prędkości przepływów. Badanie to jest pomocne podczas diagnozowania wad przeciekowych serca oraz wrodzonych i nabytych wad zastawkowych.

Przewagą ultrasonografii nad tomografią komputerową jest nie tylko dostępność i cena badania. Podczas USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które uznaje się za bezpieczne. W przeciwieństwie do tomografii, nie jest tutaj stosowane promieniowanie jonizujące, któremu udowodniono szkodliwe działanie na organizm człowieka. W związku z tym echo serca można w miarę potrzeby wielokrotnie powtarzać, bez ryzyka wystąpienia powikłań.

Bibliografia: http://www.ob-ultrasound.net; "Radiologia, Diagnostyka obrazowa" pod red. Bogdana Pruszyńskiego; "Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013" pod red. Piotra Gajewskiego

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie echo serca

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…