Co to jest holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy jest niewielkim urządzeniem elektronicznym, służącym do przeprowadzenia całodobowego badania ciśnienia w warunkach domowych, w trakcie codziennego funkcjonowania pacjenta. Pozwala określić częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego, jego parametry oraz efektywność zastosowanego leczenia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość nie dająca zazwyczaj wyraźnych objawów (czasami mogą to być bóle głowy, osłabienie, senność) a do jego zdiagnozowania dochodzi przypadkiem w trakcie rutynowych badań lub wskutek wykrycia powikłań w postaci uszkodzenia wielonarządowego.

Ciągłe, wieloletnie nadciśnienie tętnicze wiąże się z możliwością rozwoju powikłań sercowych, mózgowych, nerkowych i układu nerwowego. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in. występowanie zaburzeń sercowo-naczyniowych u bliskich krewnych, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, spożywanie dużej ilości soli, stresujący tryb życia, a także doustna antykoncepcja hormonalna.

Holter ciśnieniowy – czym jest i do czego służy?

Holter ciśnieniowy, określany również angielskim skrótem ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring), jest przyrządem do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. Składa się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora, zapisującego dane do późniejszej analizy. Jest to również potoczna nazwa procedury diagnostycznej wykonywanej za pomoca tego urządzenia, polegającej na 24-godzinnym pomiarze ciśnienia tętniczego w określonych, dość częstych odstępach czasu. Niewielki aparat, noszony przez pacjenta na szyi lub przy pasie dokonuje on automatycznego pomiaru ciśnienia co 15 minut w ciągu dnia oraz co 30 minut w ciągu nocy.

Wyniki zapisywane są w pamięci urządzenia, skąd mogą zostać wczytane do pamięci komputera i przeanalizowane przez lekarza przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Ocena krzywej ciśnienia pozwala obliczyć skuteczność zastosowanego leczenia (wskaźnik T/P), określić poranny wzrost ciśnienia i określić „gładkość” krzywej. Parametry te są pomocne przy ocenie stosowanego leczenia. Chorzy z nadciśnieniem tętniczym powinni mieć wykonywane badanie praktycznie przy każdej zmianie leczenia jak i przy nieskutecznej kontroli nadciśnienia tętniczego (ciśnienie tętnicze < 140/90 mm Hg, u cukrzyków < 135/85 mm Hg mierzone w pozycji siedzącej po 5 minutowym odpoczynku).

Badanie holterem ciśnieniowym ma na celu:

  • określić, jak często w ciągu dobry występuje nieprawidłowe ciśnienie
  • sprawdzić, czy mamy do czynienia z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym czy jest to może tzw. efekt białego fartuchu (wzrost ciśnienia spowodowanym samym badaniem i obecnością lekarza)
  • w przypadku stwierdzonego nadciśnienia ocenić efekty leczenia hipotensyjnego (obniżania ciśnienia środkami farmakologicznymi)
  • oszczędzić czas i obniżyć koszty leczenia
  • wykrycie ewentualnych wysokich skoków ciśnienia, groźnych dla zdrowia i mogących być także przyczyną schorzeń endokrynologicznych

Rozpoczęcie badania nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań, ani odstawiania zażywanych leków. Warto jednak założyć luźniejsze ubranie, pod którym schowany będzie mankiet oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia. Pamiętać należy, że urządzenie nie jest wodoodporne i nie nie można go zamoczyć.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie Holter ciśnieniowy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…