Co to jest hydrolaparoskopia?

Hydrolaparoskopia jest endoskopowym badaniem, znajdującym zastosowanie w diagnozowaniu przyczyn niepłodności u kobiet. Jej zaletami są niewielka w porównaniu do innych metod inwazyjność, wysoka czułość badania oraz możliwość jednoczesnej diagnostyki i leczenia wykrytych zmian w obrębie badanych narządów.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Hydrolaparoskopia, inaczej laparoskopia przezpochwowa (w skrócie THL – transvaginal hydrolaparoscopy), określana również jako hydrolaparoskopia wykonywana jest jako jedno z badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyn niepłodności u kobiet, a także w przypadkach zespołu policystycznych jajników. Pozwala na wykrycie patologii w obrębie miednicy mniejszej (zwłaszcza endometriozy), błony śluzowej jajowodów (co jest niedostępne w tradycyjnej laparoskopii) oraz wyjaśnienie części przypadków niepłodności o nieznanej przyczynie.

Na czym polega hydrolaparoskopia?

Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub z użyciem maski krtaniowej i trwa ok. 10-20 minut. Procedurę poprzedza przeprowadzenie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG), którego celem jest ostateczne wykluczenie przeciwwskazań oraz zapoznanie się operatora ze szczegółami anatomicznej budowy pacjentki.

Do badania wykorzystuje się kilkumilimetrowej średnicy endoskop, wyposażony w kamerę oraz źródło światła. Poprzez niewielkie nacięcie tylnego sklepienia pochwy endoskop wprowadzany jest do jamy otrzewnowej. Pozwala to uniknąć związanego z tradycyjną laparoskopią nacięcia powłok jamy brzusznej.

Na czas badania jama brzuszna wypełniana jest niewielką ilością soli fizjologicznej zamiast stosowanego w laparoskopii dwutlenku węgla, dzięki czemu istnieje możliwość przeprowadzenia obserwacji jajowodów w płynnym środowisku naturalnym a ewentualne dolegliwości bólowe są niewielkie i zwykle nie trwają dłużej niż jeden dzień. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn a ryzyko związane z powikłaniami jest znacznie mniejsze niż w tradycyjnej laparoskopii.

Ważne: Dzięki zmniejszonemu ryzyku powikłań i braku blizn po zabiegu, metoda ta stanowi bezpieczną i atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej laparoskopii.
 

Zalety hydrolaparoskopii przezpochwowej w diagnostyce niepłodności

Wśród zalet hydrolaparoskopii przezpochwowej wymieniane są:

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?
  • stosunkowa łatwość przeprowadzenia badania, połączona z możliwością bezpośredniego wglądu do najważniejszych dla płodności narządów
  • możliwość wykrycia nawet bardzo wczesnych zmian, które łatwo mogą być przeoczone podczas typowego zabiegu (ze względu na trudniejszy dostęp, np. do tylnej powierzchni jajników)
  • doskonałe uwidocznienie nawet minimalnych zrostów pomiędzy powierzchnią jajników a otrzewną dołków jajnikowych
  • zwiększona czułość diagnostyczna metody daje możliwość postawienia jednoznacznego rozpoznania w znacznej części przypadków niewyjaśnionej niepłodności

Uwaga: Niewątpliwą zaletą hydrolaparoskopii w badaniu płodności jest dokładna obserwacja jajowodów i innych struktur w jamie brzusznej, co jest kluczowe w diagnostyce i leczeniu bezpłodności oraz innych patologii.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia laparoskopii?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu są nieliczne i obejmują m.in.:

  • stany zapalne w obrębie macicy
  • tyłozgięcie macicy
  • przebyte zabiegi operacyjne dotyczące narządów zlokalizowanych w miednicy lub jelit (nie dotyczy laparoskopii podczas których nie stwierdzono poważniejszych patologii)
  • dużą otyłość
  • zachowaną błonę dziewiczą
  • bardzo wąską pochwę

Jak hydrolaparoskopia zmienia podejście do leczenia niepłodności

Hydrolaparoskopia zdobywa coraz większą popularność jako czuła i precyzyjna metoda diagnostyczna, dającą większe możliwości niż tradycyjna przezbrzuszna laparoskopia. Jej zalety uwidaczniają się zwłaszcza w przypadkach wczesnych postaci endometriozy, patologii jajowodów oraz sytuacji klinicznych wymagających wykonania elektrokauteryzacji jajników.

Nie bez znaczenia jest również jej bezpieczeństwo, niewielka inwazyjność i większa akceptacja pacjentek w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami. Możliwości operacyjne metody zapewne będą się z czasem zwiększać w miarę doskonalenia instrumentarium. Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości metoda ta będzie używana nie tylko w niepłodności, ale np. też w onkologii, stanowiąc pierwszą linię diagnostyki, zalecaną znacznie wcześniej niż dotychczasowe metody diagnostyki inwazyjnej.

Czy wiesz, że: Hydrolaparoskopia jest szczególnie wartościowa w diagnozowaniu wczesnych postaci endometriozy i patologii jajowodów, a także w przypadkach wymagających elektrokauteryzacji jajników.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laparoskopia przezpochwowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…