Błona dziewicza (z gr. hymen) jest cienkim fałdem błony śluzowej, otaczającym i częściowo zamykającym wejście do pochwy. Przybierać może różne kształty: półksiężycowaty, pierścieniowaty, wielootworowy lub postrzępiony i w większości przypadków pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku seksualnego.
Czasami zdarza się jednak, że błona dziewicza jest gruba, twarda, niepodatna na przerwanie w trakcie incjacji, bądź też zarasta wejście do pochwy na tyle, że uniemożliwia swobodny odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej – może być to przyczyną powstania tzw. krwiaka zastoinowego. Sytuacje takie są wskazaniem medycznym do przeprowadzenia zabiegu hymenocentezy, zwanej też hymenotomią.
Czym jest hymenocentoza?
Jest to procedura z zakresu ginekologii estetycznej, polegająca na chirurgicznym nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Zabieg przeprowadza się u kilkunastoletnich dziewczynek ze stwierdzoną wadą zarośnięcia błony dziewiczej lub u dorosłych kobiet, którym zbyt gruba i twarda błona uniemożliwia prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. Zdarzają się także kobiety, które z własnej inicjatywy poddają się nacięciu błony, obawiając się bólu i krwawienia podczas planowanej inicjacji seksualnej.
Przygotowania do zabiegu hymenocentozy poprzedza konsultacja lekarska oraz wykonanie badań takich jak grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram, antygen HBS i poziom cukru. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg nie należy zażywać aspiryny oraz leków przeciwkaszlowych i antygrypowych, które mogłyby nasilić i przedłużyć krwawienie w trakcie operacji.
Hymenocentoza jest nieskomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwającym od 10 do 20 minut. Chirurg dokonuje nacięcia błony dziewiczej skalpelem lub laserowo "na krzyż" - najpierw poprzecznie, potem prostopadle do pierwszego cięcia - a następnie opatruje rany pozabiegowe szwami wchłanialnymi, nie wymagającymi późniejszego zdjęcia. Procedura hymenocentozy może na życzenie pacjentki zostać uzupełniona hymenoplastyką, czyli odtworzeniem prawidłowej błony dziewiczej.
Pacjentka zostaje wypisana do domu jeszcze tego samego dnia a podjęcie kontaktów seksualnych możliwe jest po czterech tygodniach od zabiegu, kiedy zagoją się rany pooperacyjne.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca oraz infekcje bakteryjne skóry i śluzówek.