Tkanka kostna stanowi około 1/3 elementów tworzących sklepienie nosa. W jej skład wchodzą dwie kości nosowe oraz fragmenty szczęki (tzw. wyrostki przednie wstępujące). Co ważne, stanowi ona element najbardziej wytrzymały i najmniej podatny na odkształcenia, wobec czego zabiegi zmieniające wygląd nosa koncentrują się głównie na modyfikacji właśnie struktur kostnych.
Czym jest osteotomia nosa?
Osteotomia to zabieg najczęściej kojarzony z kolanami. Mianem osteotomii nosa określa się natomiast zabieg, podczas którego dochodzi do łamania elementów kostnych budujących nos, ewentualnego wycięcia nadmiernej ilości tkanek i późniejszego odpowiedniego uformowania i przemodelowania wspomnianych kości. Odbywa się to przy użyciu m.in. specjalnych, ostrych dłut chirurgicznych.
Wspomniane łamanie kości w trakcie operacji plastycznej nosa może wywoływać negatywne skojarzenia u pacjentów, nie ma jednak powodów do obaw - zabieg jest bezbolesny dzięki stosowanemu w jego trakcie znieczuleniu ogólnemu. Przy mniejszym zakresie operacji wystarczający jest zazwyczaj dostęp do głębszych tkanek poprzez otwory i przegrodę nosową (nie występują wtedy widoczne z zewnątrz blizny), w przypadku większych, całościowych korekt, zastosowanie ma technika otwarta, która może pozostawić niewielki ślad na tzw. słupku nosa. Jeszcze innym z dostępnych typów cięcia jest dostęp przez skrzydełka nosa i obecne tam chrząstki.
Dla kogo plastyka nosa z osteotomią?
Wyróżniane są dwie główne postacie osteotomii nosa: przyśrodkowa (wykonywana w okolicy nasady nosa) oraz boczna (operowane są wówczas struktury zlokalizowane w pobliżu nozdrzy). W przypadku pełnej korekty nosa chirurg modeluje część kostną, czyli szkielet nosa oraz chrzęstną – czubek nosa, skrzydełka i dziurki. Taki zabieg nazywa się osteotomią poczwórną.
Plastykę nosa z osteotomią zaleca się szczególnie:
- osobom, których nos wymaga zmian w obrębie jego zbyt szerokiej nasady (m.in. przy występowaniu na nim zgarbień)
- w sytuacji, gdy pacjent cechuje się posiadaniem szerokiej podstawy nosa
- gdy oczekiwany przez leczonego efekt wymaga stosunkowo dużej manipulacji w obrębie tkanek (tzw. totalna korekta nosa)
Efekty osteotomii nosa
Ze względu na dużą ingerencję związaną z zabiegiem, na jego ostateczne efekty należy trochę poczekać. Szacuje się, że procesy regeneracji i uzyskanie finalnego wyglądu zoperowanego nosa mogą zająć nawet do dwunastu miesięcy. Mimo iż wiele osób decyduje się na zmianę kształtu nosa z powodu niezadowolenia z jego wyglądu, względy estetyczne nie są jedynym powodem zgłaszania się pacjentów do chirurgów plastycznych.
Plastyka nosa z osteotomią może pomóc również osobom, które mają problemy z oddychaniem (choćby w związku ze skrzywieniem przegrody nosowej) czy też tym chorym, którzy doznali urazu powodującego deformacje w obrębie środkowej części twarzy.
Źródła:
- Rod J. Rohrich, Jeffrey E. Janis, "Osteotomies in Rhinoplasty: An Updated Technique" (academic.oup.com), Aesthetic Surgery Journal, 2003
- Sam P. Most, Craig S. Murakami, "Nasal osteotomies: anatomy, planning, and technique" (www.sciencedirect.com), Facial Plastic Surgery Clinics of North America, 2002