Co to jest korekcja nosa z osteotomią

Powierzchnię nosa pokrywa skóra, zaś jego głębiej leżące struktury utworzone są z dwóch rodzajów tkanek: kostnej i chrzęstnej. W zależności od rodzaju występującego u pacjenta defektu nosa oraz oczekiwanego ostatecznego rezultatu, zabiegi zmieniające kształt tego narządu koncentrują się wokół jednej lub obu tych tkanek. Gdy konieczna jest modyfikacja elementów kostnych, plastyka odbywa się zwykle poprzez przeprowadzenie zabiegu osteotomii.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Tkanka kostna stanowi około 1/3 elementów tworzących sklepienie nosa. W jej skład wchodzą dwie kości nosowe oraz fragmenty szczęki (tzw. wyrostki przednie wstępujące). Co ważne, stanowi ona element najbardziej wytrzymały i najmniej podatny na odkształcenia, wobec czego zabiegi zmieniające wygląd nosa koncentrują się głównie na modyfikacji właśnie struktur kostnych.

Czym jest osteotomia nosa?

Osteotomia to zabieg najczęściej kojarzony z kolanami. Mianem osteotomii nosa określa się natomiast zabieg, podczas którego dochodzi do łamania elementów kostnych budujących nos, ewentualnego wycięcia nadmiernej ilości tkanek i późniejszego odpowiedniego uformowania i przemodelowania wspomnianych kości. Odbywa się to przy użyciu m.in. specjalnych, ostrych dłut chirurgicznych.

Wspomniane łamanie kości w trakcie operacji plastycznej nosa może wywoływać negatywne skojarzenia u pacjentów, nie ma jednak powodów do obaw - zabieg jest bezbolesny dzięki stosowanemu w jego trakcie znieczuleniu ogólnemu. Przy mniejszym zakresie operacji wystarczający jest zazwyczaj dostęp do głębszych tkanek poprzez otwory i przegrodę nosową (nie występują wtedy widoczne z zewnątrz blizny), w przypadku większych, całościowych korekt, zastosowanie ma technika otwarta, która może pozostawić niewielki ślad na tzw. słupku nosa. Jeszcze innym z dostępnych typów cięcia jest dostęp przez skrzydełka nosa i obecne tam chrząstki.

Dla kogo plastyka nosa z osteotomią?

Wyróżniane są dwie główne postacie osteotomii nosa: przyśrodkowa (wykonywana w okolicy nasady nosa) oraz boczna (operowane są wówczas struktury zlokalizowane w pobliżu nozdrzy). W przypadku pełnej korekty nosa chirurg modeluje część kostną, czyli szkielet nosa oraz chrzęstną – czubek nosa, skrzydełka i dziurki. Taki zabieg nazywa się osteotomią poczwórną.

Plastykę nosa z osteotomią zaleca się szczególnie:

  • osobom, których nos wymaga zmian w obrębie jego zbyt szerokiej nasady (m.in. przy występowaniu na nim zgarbień)
  • w sytuacji, gdy pacjent cechuje się posiadaniem szerokiej podstawy nosa
  • gdy oczekiwany przez leczonego efekt wymaga stosunkowo dużej manipulacji w obrębie tkanek (tzw. totalna korekta nosa)

Efekty osteotomii nosa

Ze względu na dużą ingerencję związaną z zabiegiem, na jego ostateczne efekty należy trochę poczekać. Szacuje się, że procesy regeneracji i uzyskanie finalnego wyglądu zoperowanego nosa mogą zająć nawet do dwunastu miesięcy. Mimo iż wiele osób decyduje się na zmianę kształtu nosa z powodu niezadowolenia z jego wyglądu, względy estetyczne nie są jedynym powodem zgłaszania się pacjentów do chirurgów plastycznych.

Plastyka nosa z osteotomią może pomóc również osobom, które mają problemy z oddychaniem (choćby w związku ze skrzywieniem przegrody nosowej) czy też tym chorym, którzy doznali urazu powodującego deformacje w obrębie środkowej części twarzy.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja plastyczna nosa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 65

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…