Laserowa tomografia siatkówki HRT w diagnostyce chorób oczu

Na jaskrę cierpi 80 milionów ludzi na świecie - podaje Glaucoma Research Society of Canada. Wśród objawów tej wywołującej ślepotę choroby wymienia się m.in. ubytki pola widzenia czy dolegliwości bólowe, pojawiają się one zwykle dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Z tego powodu istotną rolą odgrywają badania, pozwalające rozpoznać jednostkę w jak najwcześniejszym okresie rozwoju - jednym z nich jest laserowa tomografia siatkówki HRT.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jaskra stanowi jedną z głównych przyczyn utraty wzroku. Największą rolę w patogenezie tej jednostki odgrywa wzmożone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, powoduje stopniowe, postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. 

Przez długi czas jaskra może przebiegać bezobjawowo lub skutkować występowaniem minimalnych, niezauważanych przez pacjenta dolegliwości. Z tego względu poszukiwano metody metody diagnostycznej, która pozwalałaby (zwłaszcza w przypadku osób z grupy ryzyka, np. z obciążonym wywiadem rodzinnym) rozpoznać chorobę jeszcze w okresie bezobjawowym. Obecnie jest to możliwe dzięki zastosowaniu badania HRT, czyli laserowej tomografii siatkówki.

Laserowa tomografia siatkówki HRT w rozpoznawaniu jaskry - na czym polega

Początki laserowej tomografii siatkówki HRT (Heidelberg Retinal Tomograph) sięgają drugiej połowy XX. wieku. To właśnie wtedy, w 1955 roku, opatentowano technikę laserowej oftalmoskopii konfokalnej autorstwa pochodzącego z Ameryki Marvina Minsky'ego, na której bazuje opisywane badanie.

Istotą metody jest wykonanie serii skanów wnętrza gałki ocznej. Do tego celu wykorzystywane jest światło laserowe o długości fali 670 nm, pochodzące z emitującej je diody laserowej. Dobór parametrów pozwala na dotarcie w okolice siatkówki, szczególnie w rejony nerwu nerwu wzrokowego - struktury, która ulega największemu uszkodzeniu w wyniku obecności u pacjenta jaskry. Wykonywanie skanów rozpoczyna się od jego części powierzchownej, po kolei osiągane są kolejne, coraz to głębsze warstwy.

Uzyskiwane przy pomocy aparatu obrazy są dwuwymiarowe, podlegają one więc obróbce komputerowej celem uzyskania projekcji trójwymiarowych. Ostatecznym wynikiem badania jest barwny obraz, przedstawiający morfologię tarczy nerwu wzrokowego pacjenta. Poza prezentacją graficzną, oprogramowanie oblicza i podaje pewne wskaźniki, co w połączeniu ułatwia okuliście rozpoznać ewentualny proces patologiczny.

Ważne: Metoda HRT umożliwia trójwymiarową rekonstrukcję struktury siatkówki oraz nerwu wzrokowego, co jest niezwykle pomocne w wykrywaniu różnych chorób oczu, takich jak jaskra czy zmiany związane z uszkodzeniem nerwu wzrokowego.

Laserowa tomografia siatkówki oka HRT - komfortowe badanie oczu

Laserowa tomografia siatkówki HRT jest badaniem bardzo wygodnym dla pacjenta - nie wymaga specjalnego przygotowania, podawania środków przeciwbólowych, zazwyczaj nie jest konieczne nawet rozszerzenie źrenicy oka. Zaliczana jest do procedur nieinwazyjnych. Badanie trwa krótko (samo skanowanie trwa kilka, kilkanaście sekund); wykonywane jest w pozycji siedzącej, pacjent w czasie wykonywania obrazów proszony jest o patrzenie w jeden punkt i powstrzymanie się od mrugania.

Uwaga: Wyniki uzyskane dzięki laserowej tomografii siatkówki HRT pozwalają na dokładną ocenę morfologii tarczy nerwu wzrokowego oraz ewentualnych zmian patologicznych.

Ocena skuteczności leczenia jaskry za pomocą tomografii siatkówki HRT

Metoda tomografii siatkówki HRT znalazła zastosowanie w diagnostyce jaskry, ocenie efektywności dotychczas stosowanego leczenia czy wykrywaniu ewentualnej progresji choroby. Szczególną przydatność technika ta znalazła u osób z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia jaskry, czyli chorujących na nadciśnienie, cukrzycę czy też posiadających krewnych chorujących na jaskrę.

Poprzez przeprowadzenie laserowej tomografii siatkówki HRT możliwe jest uwidocznienie zmian degeneracyjnych nerwu wzrokowego zanim pojawią się subiektywne objawy tego procesu i, co za tym idzie, odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.

W przypadkach niejasnych bądź przy konieczności częstych kontroli stanu siatkówki i jej elementów, badanie można powtarzać - zastosowana wiązka laserowa nie uszkadza struktur gałki ocznej. Charakter tej metody diagnostycznej i zastosowane w niej elementy sprawiają, że nie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania.

Czy wiesz, że: Laserowa tomografia siatkówki HRT może być używana do wykrywania zmian w nerwie wzrokowym, w tym zapalenia nerwu wzrokowego. Objawy tego schorzenia mogą obejmować zmniejszoną ostrość wzroku, zaburzenia pola widzenia czy ból gałek ocznych.

Badanie HRT - cena

Ceny laserowej tomografii siatkówki HRT mogą się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, renoma placówki medycznej, specjalista wykonujący badanie, dostępność sprzętu oraz ewentualne dodatkowe usługi czy konsultacje. Przybliżone koszty badania okulistycznego metodą HRT mogą wynosić od 85 do 200 złotych za badanie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie HRT

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…