Nano Knife jest nowoczesnym urządzeniem, wykorzystywanym w chirurgii onkologicznej do usuwania zmian nowotworowych, zwłaszcza w obrębie zmian złośliwych prostaty, nerek, wątroby oraz trzustki. Zabieg z użyciem Nano Knife nosi nazwę nieodwracalnej elektroportacji błony komórkowej i jest nietermalną techniką ablacji, która różni się od dotychczas stosowanych technik terapii nowotworów, takich jak ablacja radiofrekwencyjna (RFA), krioablacja (Cryo) oraz ablacja mikrofalowa (MWA).
Nano Knife za pomocą igieł (3- 6 sztuk) oraz pod napięciem (1500- 3000 V) niszczy komórki zajęte chorobotwórczo. Odbywa się to poprzez mikronakłucia wielkości kilku nanometrów, które powodują obumarcie komórek guza. Na czas zabiegu chory jest poddawany narkozie. Kolejnym etapem walki z nowotworem przy pomocy Nano Knife jest oczyszczenie organizmu z martwych komórek, które zostały zniszczone nożem elektrycznym. W wyniku apoptozy komórek nowotworu, martwe komórki zostają więc usunięte przez makrofagi i w ciągu 14 dni od wykonania cięcia następuje regeneracja tkanki, objętej zabiegiem. Istotne jest, iż ta metoda leczenia jest mało inwazyjna, nie powoduje uszkodzenia zdrowych struktur w obrębie jej działania, takich jak nerwy, naczynia krwionośne lub drogi żółciowe.
Nano Knife, czyli nowa metoda walki z nowotworem
Chorzy na nowotwory mają dzięki Nano Knife szansę na próbę leczenia w nieoperacyjnym stadium choroby, tzn. na etapie, gdy zezłośliwienie oraz wielkość guza blokuje standardowe metody leczenia. Korzyścią zastosowania noża elektrycznego jest - oprócz precyzji cięcia - brak oddziaływania termicznego aparatury na obszar objęty terapią.
W Polsce Nano Knife pojawił się po raz piewszy w maju 2013 roku: urządzenie to zainstalowano wówczas w warszawskim Szpitalu św. Elżbiety - Mokotowskim Centrum Medycznym, potem w dwóch kolejnych placówkach: Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz w Klinice Urologii Onkologicznej, Ogólnej i Czynnościowej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Badania (The British Journal of Surgery, 2001, 88: 41- 44) przeprowadzone na 100 chorych osobach z kwalifikacjami do laparotomii, które podzielono na dwie grupy o podobnych cechach demograficznych wykazały, iż w grupie, w której do zabiegu użyto noża Nano Knife, zabieg był krótszy oraz nastąpiła mniejsza utrata krwi, niż podczas zabiegu z użyciem tradycyjnego noża chirurgicznego. Także poczucie bólu przez pierwsze dwa dni po operacji z użyciem Nano Knife było niższe, niż po zastosowaniu standardowego skalpela.
Nano Knife to innowacyjne urządzenie, ponieważ stosuje efektywną metodę Nieodwracalnej Elektroportacji (IRE), czyli mało inwazyjną destrukcję guzów. W Polsce Nano Knife jest w użyciu w zaledwie czterech klinikach - pionierem zastosowania tej metody jest USA, gdzie Nano Knife został zatwierdzony w 2008 roku, według danych zawartych w amerykańskim The Wall Street Journal, w publikacji zatytułowanej " Some Doctors Question New Cancer Treatment", z 2010 roku.
Według danych, zawartych w publikacji "Nano Knife w leczeniu nowotworów", zamieszczonej na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl, do roku 2012 na świecie wykonano 1 350 zabiegów metodą noża elektrycznego (IRE). Nano Knife jest zatwierdzony certyfikatem FDA ( Food and Drug Administration) - restrykcyjnej Amerykańskiej Agencji Rządowej ds. Leków i Żywności. Posiada również certyfikat CE, stosowany w Unii Europejskiej, co świadczy o bezpieczeństwie stosowania Nano Knife.
Źródła: "Nano Knife w leczeniu nowotworów." Portal onkologiczny, zwrotnikraka.pl, The British Journal of Surgery, 2001, 88: 41- 44, www.mp.pl, :Some Doctors Question New Cancer Treatment", Thomas M. Burthon, 2010, www.wsj.com