Zabiegi abdominoplastyki polegają m.in. na usunięciu tkanki tłuszczowej i nadmiernie rozciągniętej skóry z okolicy brzucha. Zabiegi tego typu mają zastosowanie u pacjentów, którzy gwałtownie zredukowali swoją masę ciała i doszło u nich do wyraźnego obwiśnięcia i utraty elastyczności skóry okolicy brzucha. Podobna sytuacja może mieć miejsce u kobiet po przebytej ciąży. Nadmiernie rozciągnięta podczas okresu ciąży skóry często przyjmuje nieestetyczny wygląd, który wpłynąć może negatywnie na samoocenę i relacje damsko-męskie pacjentki.
Zabiegom abdominoplastyki, czyli operacjom plastycznym brzucha, towarzyszyć może ''oddesanie tłuszczu'', czyli liposukcja, która wpływa pozytywnie na poprawę ostatecznego efektu dokonanej korekcji. W zależności do zakresu i techniki plastyki brzucha wyróżnić możemy m.in. abdominoplastykę całkowitą, częściową i odwrotną.
Odwrotna abdominoplastyka - co to za zabieg i jakie ma zastosowanie?
W standardowej operacji plastycznej brzucha dochodzi do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej ze środkowej i dolnej części okolicy brzucha. W przypadku zabiegu abdominoplastyki odwrotnej usunięciu ulega fałd skórno-tłuszczowy górnej okolicy brzucha. Operacje odwrotnej abdominoplastyki przeprowadza się m.in. u kobiet po okresie ciąży, u których doszło do zachowania prawidłowej struktury tkankowej dolnej części okolicy brzucha, a zmianie uległa jedynie okolica skóry i tkanki tłuszczowej nadbrzusza. Należy przy tym pamiętać, że operacje odwrotnej abdominoplastyki najczęściej przeprowadzane są u kobiet, które nie planują już kolejnych ciąż i porodów, co pozwala na uzyskanie jak najlepszego efektu kosmetycznego.
W trakcie procedury odwrotnej plastyki brzucha chirurg przeprowadza cięcia na wysokości łuków żebrowych, które zazwyczaj zlokalizowane są w okolicy podsutkowej. Sprawia to, że blizna staje się mało widoczna u pacjentek z opadającymi, bądź nadmiernie rozwiniętymi piersiami. Wspomniana lokalizacja cięć umożliwia również równoczesne przeprowadzenie zabiegi usunięcia niechcianego fałdu skórno-tłuszczowego i wykonania liftingu piersi, co ma znaczenie u pacjentek, które chcą chirurgicznie poprawić obie wymienionego okolice swojego ciała.
Abdominoplastyka bywa wskazana u pacjentów nadmiernie otyłych, u których doszło do szybkiej redukcji masy ciała i obwiśnięcia skóry okolicy nadbrzusza i pępka. Chociaż znaczna część blizny pozostaje u kobiet zakryta przez piersi, to jej część pozostaje widoczna z powodu konieczności przeprowadzenia ciągłego nacięcia skóry z jednej okolicy podsutkowej do drugiej. Takie blizny zlokalizowane w pobliżu liny pośrodkowej ciała mają tendencję do częstszych przerostów i zaczerwienienia. Ważne przy tym jest, że bliznę taką można ukryć podczas opalania się czy pływania przy użyciu dwuczęściowego stroju kąpielowego, który często zakrywa okolicę cięcia chirurgicznego.
Abdominoplastyka odwrotna przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, bądź tzw. znieczuleniu zewnątrzoponowym, a czas trwania całej procedury uzależniony jest od rozległości zabiegu i trwa przeważnie parę godzin. Przed zabiegiem pacjent powinien mieć wykonane takie badania jak EKG czy morfologia krwi, a także inne badania związane z jego ewentualnymi chorobami przewlekłymi. Założone szwy są usuwane najczęściej w przeciągu 10-14 dni od przebytej korekcji.
Rezultatem przeprowadzonej abdominoplastyki brzucha jest znaczne spłaszczenie okolicy nadbrzusznej oraz poprawa jędrności i elastyczności skóry. W początkowym okresie pozabiegowym ostateczne efekty przeprowadzonej korekcji mogą pozostać niewidoczne z powodu obrzęku i zasinienia operowanej okolicy. Wyraźną i istotną zmianę zauważyć można często dopiero po upływie około 2-3 tygodni od przebytego zabiegu plastyki brzucha.
Bibliografia: www.surgery.org