Zauważalny w medycynie trend do jak najmniejszej inwazyjności procedur nie omija również medycyny estetycznej. Rosnącym zainteresowaniem pacjentów cieszą się zabiegi odmładzające niewymagające interwencji chirurga-plastyka. Są one oparte na nowoczesnych technologiach laserowych, ultradźwiękowych oraz osiągnięciach inżynierii biochemicznej.
Ich efekt nie jest zazwyczaj tak spektakularny jak w przypadku operacji, mają jednak swoje niezaprzeczalne zalety - zdecydowanie niższą cenę, znikome ryzyko powikłań oraz brak konieczności długotrwałej i niezbyt przyjemnej rehabilitacji.
Co to jest PRX-T33?

Jednym z nowatorskich, dostępnych od niedawna preparatów do nieinwazyjnego zwalczania objawów starzejącej się skóry jest PRX-T33 włoskiej firmy GPQ, wprowadzony na polski rynek w marcu 2014 r. przez spółkę Fenice. Wyrób posiada unijny certyfikat bezpieczeństwa CE, a o jego skuteczności i popularności świadczy ponad 100 tysięcy zabiegów przeprowadzonych w wielu krajach Europy.
PRX-T33 jest produktem do chemicznej biorewitalizacji skóry bez użycia igieł, stosowanym w celu poprawy napięcia skóry twarzy i ciała, ujędrnienia skóry dekoltu, zmniejszenia blizn zanikowych, rozstępów oraz wspomagająco w leczeniu melasmy i hiperpigmentacji skóry.
Skuteczność preparatu jest rezultatem nowatorskiego połączenia trzech składników:
- kwasu trójchlorooctowego (TCA) – stymuluje on czynniki wzrostu fibroblastów (komórek produkujących kolagen i elastynę);
- nadtlenku wodoru (H2O2) - zwiększa ich powinowactwo do specyficznych receptorów;
- kwasu kojowego (C6H6O4) – wykazuje działanie rozjaśniające, usuwa przebarwienia, piegi i plamy. Dodatkowo, jako naturalny antyoksydant, chroni skórę przed starzeniem, działa przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.
Jak przebiega zabieg PRX-T33?

Produkt w postaci żelu nakłada się na skórę, wmasowując kilka warstw jedna po drugiej, a następnie zmywa wszystko wodą. Zabieg jest bezbolesny, przyjemny i relaksujący dla pacjenta – skóra nie jest podrażniona, zaczerwieniona, ani nie złuszcza się. Bezpośrednim rezultatem zabiegu jest wyraźny wzrost jej napięcia i bardzo duże nawilżenie. Ze względu na małą inwazyjność PRX-T33 można stosować o każdej porze roku, również w lecie.
Zabieg z użyciem PRX-T33 może być przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, w tym również małych dzieci i młodzieży, do likwidacji blizn różnego pochodzenia, trądziku oraz blizn potrądzikowych. Zapewnia szybką poprawę w przypadkach bardzo wiotkiej skóry oraz redukcji płytkich przebarwień w obrębie twarzy i ciała. Bardzo dobre efekty można uzyskać stosując preparat na jeszcze świeże (czerwone) rozstępy.
Optymalne efekty PRX-T33 osiąga się zazwyczaj po serii 3-5 zabiegów, wykonywanych co 1-2 tygodnie. Taka częstotliwość pozwala na stopniowe i trwałe polepszenie kondycji skóry.
Zastosowania PRX-T33 w medycynie estetycznej
Technologia PRX-T33 można być wykorzystana między innymi w:
- usuwaniu przebarwień skóry;
- leczeniu blizn potrądzikowych, po ospie;
- redukcji (ale też zapobieganiu rozwojowi) zmarszczek, poprawie wyglądu i jędrności tkanek;
- oczyszczaniu skóry (pozbycie się zaskórników, charakterystycznych głównie dla trądziku);
- terapii pewnych schorzeń, jak hiperpigmentacja (nadmierne gromadzenie barwnika) czy wspomagająco przy leczeniu łysienia.
Zabieg można stosować na skórę twarzy, jak i klatki piersiowej czy rąk. Jest bezbolesny, pora roku nie wpływa na możliwość jego wykonania (część preparatów pod wpływem słońca może wywołać podrażnienie skóry, jednak PRX-T33 nie ma takiego działania). Pacjenci w różnym wieku (zarówno dzieci, jak i dorośli) mogą skorzystać z tej metody leczenia.
W odróżnieniu od innych zabiegów biorewitalizacyjnych, PRX-T33 nie wymaga użycia igieł, co znacząco zmniejsza dyskomfort pacjenta. Ponadto, nie wywołuje typowego dla peelingów chemicznych złuszczania naskórka, dzięki czemu pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności bez obawy o wygląd skóry.
Bezpieczeństwo i przeciwwskazania do stosowania PRX-T33

Jedynymi ograniczeniami są w zasadzie pewne jednostki chorobowe, takie jak opryszczka, obecność wyprysku czy łojotokowego zapalenia skóry. Poza wymienionymi, do przeciwwskazań należą również ciąża, karmienie piersią i uczulenie na którykolwiek ze składników żelu.
Po zabiegu zaleca się stosowanie kremu przeznaczonego do cery suchej oraz płynu o działaniu wygładzającym, pozwalających zmaksymalizować uzyskane efekty.
Zalecane jest także łączenie zabiegu z innymi metodami medycyny estetycznej, takimi jak:
- mezoterapia,
- osocze bogatopłytkowe (zwłaszcza przy zabiegach na skórę owłosioną głowy),
- nici biorewitalizujące,
- lasery frakcyjne.
Rola specjalisty w przeprowadzaniu zabiegu
Warto również podkreślić, że PRX-T33 jest bezpiecznym zabiegiem, jednak zaleca się, aby był wykonywany przez doświadczonego specjalistę. Właściwe wykonanie zabiegu oraz dostosowanie pielęgnacji po zabiegu może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt i zadowolenie pacjenta.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność PRX-T33 w poprawie jakości skóry i redukcji defektów dermatologicznych. Jednakże, przed podjęciem decyzji o zabiegu, zaleca się konsultację z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, aby ocenić indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta.
Źródła:
- Mishail Shapiro,, "“Effortless transformation” PRX-T33 revolution in aesthetic industry in the US", Aesthetic Authority, 1(2), 2020
- Laura Piejko, Małgorzata Glenc-Ambroży i inni, "TCA chemical peel as facial anti-aging therapy for postmenopausal women: a randomised clinical study", Advances in Dermatology and Allergologyl, 42 (1), 28-41, 2025
- NW Beauty And Wellness, "The PRX -T33 PEEL Treatment: 5 Things You Should Know" (nwbeautyandwellness.com)