Leki przeciwbólowe obecnie można kupić wszędzie, zarówno w aptece, jak i na stacji benzynowej czy przydrożnym kiosku. Ta bardzo łatwa dostępność sprawia, że pierwszym odruchem wielu osób cierpiących na rozmaite dolegliwości nie jest pójście do specjalisty, tylko wybranie się po tabletkę, która przynajmniej na chwilę uśmierzy kłopot. Według badań profesora Nikolasa Moore pracującego na Uniwersytecie Victor w Bordeaux we Francji, chorzy najchętniej sięgają po medykamenty oparte o ibuprofen (z jego efektów zadowolonych jest 74% badanych), paracetamol (69,2% popierających jego skuteczność) oraz kwas acetylosalicylowy (68,6% badanych potwierdzających działanie).
O ile drobne stany zapalne można z ich pomocą przeczekać (nieraz organizm radzi sobie z nimi sam), o tyle problemy z mięśniami, stawami, kośćmi czy częściami chrzęstnymi spowodowane urazami czy osteoporozą nie znikną po połknięciu tabletki. Potrzebne jest tu specjalistyczne leczenie, które usunie przyczynę dolegliwości, a nie tylko jej powierzchowny skutek. Jedną z metod, która skutecznie leczy problemy szkieletowo-mięśniowe, jest terapia MBST. Do jej podjęcia kwalifikuje lekarz ortopeda bądź rehabilitant. W zależności od rodzaju schorzenia, a także stopnia zaawansowania, specjalista zaleci choremu pięć, siedem bądź dziewięć godzin leczenia tą metodą.
Dla pacjenta plusem terapii rezonansem magnetycznym MBST jest przede wszystkim jej bezinwazyjność. Nienaruszenie podczas leczenia żadnych tkanek ciała sprawia ponadto, że jest to rozwiązanie bezpieczne, nie powodujące niemal żadnych skutków ubocznych.
Jakie schorzenia predysponują do terapii rezonansem MBST? Jak przebiega leczenie?
Istnieje długa lista schorzeń, w których specjaliści zalecają skorzystanie z pomocy terapii MBST. Dzięki niej bowiem cały proces rehabilitacyjny jest w bezpieczny sposób skracany o nawet trzydzieści procent. I to bez nacinania jakiejkolwiek tkanki ciała.
Leczeniu z wykorzystaniem impulsów rezonansu magnetycznego mogą się poddać chorzy na artrozy stawowe (w stadiach od pierwszego do trzeciego) oraz osteoporozę, bez względu na stopień jej zaawansowania. Terapia MBST przynosi efekty w leczeniu urazów sportowych typu bolesne zerwanie ścięgna Achillesa, zdarzające się na przykład podczas zbyt intensywnych biegów. Kolejne zalecenia do leczenia rezonansem to m.in. potrzeba regeneracji mikrozłamań kostnych, zaburzenia krążenia w obszarze kości, zespół de Quervaina czy terapia rekonwalescencyjna po założeniu endoprotezy (np. endoprotezy stawu biodrowego). Do tego dochodzą takie wskazania jak zapalenie powięzi, entezopatie i choroby krążków międzykręgowych.
Zadaniem terapii MBST jest aktywacja procesów metabolicznych w ciele chorego, a przez to wyzwolenie w nim wzmocnionych procesów regeneracji. Odbywa się to za pomocą wytwarzanego przez specjalistyczny sprzęt elektromagnetycznego pola, które działa na chorą okolicę. W ciele dochodzi do identycznego ustawienia się jąder atomów wodoru, które w następnej kolejności, poprzez użycie radiowych impulsów, są obracane w odpowiedniej sekwencji o kąt półpełny (sto osiemdziesiąt stopni). W kolejnej fazie impuls wraca do początkowego poziomu energii, a sama energia przekazywana jest do odpowiedniej tkanki, wyzwalając pożądane biofizyczne procesy. Ostatecznym efektem procesu jest mocna stymulacja komórkowa, a dzięki niej wzrost kości i części chrzęstnych oraz znaczne zredukowanie dolegliwości bólowych.
Całe leczenie rezonansem magnetycznym to seria pięciu, siedmiu bądź dziewięciu spotkań, przy czym każde z nich trwa godzinę.
Najważniejsze zalety terapii MBST
Lekarze wykonujący leczenie rezonansem magnetycznym MBST oraz ich pacjenci doceniają tę metodę przede wszystkim za bezinwazyjność, a więc i idące za tym bezpieczeństwo. Plusem jest bez wątpienia także wygoda - pacjent kładzie się bądź siada, a specjalista tylko uruchamia urządzenie. Po godzinie oddziaływania impulsów chory może wstać i samodzielnie wyjść z kliniki. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że terapia MBST skraca całe leczenie rehabilitacyjno-ortopedyczne o aż trzydzieści procent.