Tkanka tłuszczowa łatwo się tworzy, ale niestety często bardzo trudno się jej pozbyć. Zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do tycia, czy to ogólnie, czy tylko w określonych partiach ciała. Bywa, że hektolitry potu, wylanego na siłowni, i dziesiątki niezjedzonych słodkich przekąsek owocują ogólną poprawą wyglądu i utratą kilogramów, ale zostaje coś, co ciągle nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki przeszkadza: czy to zbyt masywne uda, czy „oponka” nad paskiem spodni czy drugi podbródek. Zwłaszcza, że są miejsca, w których tkanka tłuszczowa szczególnie lubi się gromadzić, a z których wyjątkowo trudno się jej pozbyć.
Gdy dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, można rozważyć zabiegowe modelowanie ciała. I choć obecnie istnieje wiele małoinwazyjnych technik wyszczuplania, które nie wymagają naruszania ciągłości powłok skórnych ani przechodzenia okresu rekonwalescencji, to jednak wciąż liposukcja stanowi najpopularniejszą metodę modelowania sylwetki. Dlaczego?
Szczupła i zgrabna dzięki liposukcji
Liposukcja jako technika wyszczuplania ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest zabiegiem bardzo skutecznym: w zależności od zastosowanej techniki i obszaru zabiegowego, jednorazowo pozwala usunąć nawet kilka litrów tłuszczu, czego nie zapewnią żadne techniki małoinwazyjne, wymagające dodatkowo przeprowadzenia całych serii zabiegowych. Tak znaczne uszczuplenie zapasów tkanki tłuszczowej organizmu przekłada się bezpośrednio na jego wysmuklenie, co pozwala nie tylko wymodelować daną partię ciała, ale także poprawić ogólne proporcje sylwetki. Wraz ze znikającym tłuszczem znikają centymetry w talii czy biodrach, a efekty zabiegu – oczywiście pod warunkiem utrzymywania rozsądnych nawyków żywieniowych – są stałe.
Liposukcja to także zabieg bardzo uniwersalny. Pozwala wymodelować nie tylko tak „oczywiste” partie ciała jak brzuch czy uda: przy pomocy liposukcji można również wyszczuplić łydki, usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z okolicy kolan czy kostek, jak również wysmuklić twarz i szyję czy pozbyć się tłuszczyku z pleców. Do mniej powszechnych zastosowań liposukcji zalicza się również wyszczuplanie wzgórka łonowego, skierowane do tych pań, które nie są zadowolone z wyglądu swoich miejsc intymnych.
Obecnie osoby, chcące skorzystać z tego sposobu modelowania ciała mają do wyboru szereg rozmaitych technik. Ich ogólna zasada działania jest ta sama: polegają na zabiegowym oddzieleniu tłuszczu od innych tkanek i „wyprowadzeniu” go poza organizm pacjenta – różnią się natomiast sposobem, w jaki komórki tłuszczowe zostają odseparowane. Może to się odbyć na drodze ich mechanicznego oddzielenia od sąsiadujących tkanek, ten proces może być też wspomagany przy pomocy działania lasera (liposukcja lasera), strumienia płynu (liposukcja wodna Body Jet) czy wielopłaszczyznowych drgań kaniuli (liposukcja infradźwiękowa N.I.L.). Bardzo dużą popularnością cieszy się także liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo, szczególnie przydatna w modelowaniu sylwetki, oraz liposukcja wibracyjna, charakteryzująca się wysoką precyzją zabiegu.
Nowoczesne techniki liposukcji pozwalają nie tylko usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z danego miejsca na ciele, ale również poprawić kondycję skóry, dzięki czemu po zabiegu jest ona bardziej jędrna i napięta. A komórki tłuszczowe, pozyskane podczas liposukcji, można ponownie wykorzystać, np. do powiększenia piersi czy pośladków. I – co szczególnie ważne – raz usunięta tkanka tłuszczowa już się w danym miejscu nie „odradza”.
Liposukcja – jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej
Ze względu na szereg niezaprzeczalnych zalet oraz duże możliwości w zakresie kształtowania i wyszczuplania sylwetki, liposukcja od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Choć w Polsce nie prowadzi się żadnych oficjalnych statystyk na temat ilości przeprowadzanych zabiegów estetycznych, stale rosnąca liczba klinik chirurgii plastycznej, mających w swojej ofercie różne techniki liposukcji, może sugerować, że i w naszym kraju procedura ta znajduje wielu zwolenników.
Potwierdzenie rosnącej popularności liposukcji znajdziemy natomiast w corocznych statystykach, publikowanych przez światowe towarzystwa chirurgii plastycznej, w tym ISAPS (International Society of Plastic Surgery) i ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery). Według tej pierwszej organizacji, w skali świata w 2016 roku wykonano ponad 1 453 000 zabiegów liposukcji (o 4% więcej ni w roku 2015), stawiając odsysanie tłuszczu na drugim miejscu najpopularniejszych procedur chirurgii plastycznej. Z kolei na terenie USA, według danych ASAPS, liposukcja była w ubiegłym roku najpopularniejszym zabiegiem – w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 414 000 takich zabiegów. Była to również procedura najczęściej wybierana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety, a także najpopularniejszy zabieg w aż dwóch grupach wiekowych: 35-50 i 51-64 lata.
Warto jednak pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, ani tym bardziej likwidowania znacznej nadwagi lub otyłości – wręcz przeciwnie, specjaliści uważają, że przy dużym nadmiarze kilogramów zabieg jest wręcz niewskazany, a przed podjęciem decyzji o liposukcji należy z grubsza unormować swoją wagę. Odsysanie tłuszczu służy jedynie miejscowemu modelowaniu sylwetki i powinno być wykorzystywane do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej w tych obszarach ciała, z których trudno pozbyć się jej przy pomocy diety i ćwiczeń.
Jako procedura stricte estetyczna, liposukcja nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjenci, chcący skorzystać z modelowania ciała tą metodą, muszą pokryć koszt zabiegu z własnej kieszeni. Ceny zabiegów odsysania tłuszczu w prywatnych placówkach medycznych mogą być bardzo zróżnicowane nie tylko w zależności od miasta i kliniki, ale także od tego, którą część ciała chcemy wyszczuplić oraz jaką technikę wykorzystamy do jej modelowania. Przykładowo, za odsysanie tłuszczu z pośladków metodą Body Jet w Krakowie trzeba zapłacić średnio 4 500 zł, a cena liposukcji klasycznej brzucha w Warszawie oscyluje wokół 9 000 zł.
Źródła: www.ispas.org; www.surgery.org;