Kriopoliza (krioliza, lipokrioliza), czyli modelowanie ciała zimnem, to nowatorska metoda wyszczuplania sylwetki bez ingerencji chirurgicznej. Powstała w USA jako dzieło dwóch lekarzy z Massachusetts: dr Dietera Mansteina i dr R. Roxa Andersona. W trakcie badań udowodnili oni, że komórki tłuszczowe (adipocyty) są wrażliwsze na działanie zimna od otaczających je tkanek. Można je wyeliminować bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich struktur (skóry, mięśni, nerwów).
Łącząc wyniki ich badań z wiedzą inżynierską, firma Zeltiq Aesthetic opracowała technologię i urządzenie do wymrażania komórek tłuszczowych Coolsculpting. W rezultacie zabiegu dochodzi do apoptozy, czyli kontrolowanego, trwałego zniszczenia adipocytów w wybranym obszarze ciała, a następnie ich usunięcia przez układ krwionośny i limfatyczny. Następuje stopniowa eliminacja z organizmu poprzez zmetabolizowanie w wątrobie.
Zabieg kriopolizy, będący bezinwazyjną alternatywą dla liposukcji, zalecany jest przede wszystkim osobom z miejscowym nagromadzeniem zbędnej tkanki tłuszczowej, która nie poddaje się intensywnym ćwiczeniom ani diecie. Najczęściej są to rejony brzucha, wewnętrznych części ud, talii, pośladków, a także łydki, ramiona i podbródek.
Zeltiq Coolsculpting – urządzenie i procedura

Jednym z najpopularniejszych urządzeń do przeprowadzania zabiegu kriopolizy, o najbardziej udokumentowanym działaniu, jest Coolsculpting (wcześniej znany jako Zeltiq) amerykańskiej firmy Zeltiq Aesthetic. Aparat został zatwierdzony przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako rozwiązanie w zakresie nieinwazyjnej redukcji tkanki tłuszczowej oraz zastosowań związanych z chłodzeniem skóry podczas zabiegów dermatologicznych. Posiada także certyfikat bezpieczeństwa CE, dopuszczający go do użytku na terenie Unii Europejskiej.
Urządzenie wyposażone jest w kilka wymiennych głowic roboczych różnej wielkości, przypominających nieco końcówkę odkurzacza, które delikatnie zassysają skórę wraz z tkanką tłuszczową na wybranym obszarze. Przytrzymują ją pomiędzy dwoma panelami chłodzącymi. Jest ona następnie schładzana przez określony czas (zwykle ok. 60 minut) pod stałą kontrolą układu czujników monitorujących, połączonych z panelem sterującym umożliwiającym regulację chłodzenia w trakcie trwania procedury.
Komórki tłuszczowe poddane działaniu niskiej temperatury zaczynają obumierać i po około 2-4 miesiącach od zabiegu są całkowicie wydalane przez organizm w naturalnym procesie metabolicznym. Rezultaty modelowania widoczne są już po pierwszym zabiegu. Według danych producenta powoduje on redukcję tkanki tłuszczowej średnio o 22%. Ewentualne powtórzenie zabiegu możliwe jest po upływie ok. 3 miesięcy.
Zalety i bezpieczeństwo zabiegu Coolsculpting
Zalety zabiegu:
- bezinwazyjność,
- bezbolesność,
- brak konieczności rehabilitacji,
- szybki powrót do codziennych aktywności,
- możliwość wzmacniania efektów poprzez picie 1,5 litra wody dziennie przez 2 miesiące.

Bezinwazyjność i bezbolesność zabiegu sprawia, że nie wymaga on rehabilitacji, a bezpośrednio po jego zakończeniu możliwy jest powrót do pracy i codziennych aktywności. Dla wzmocnienia efektów modelowania zalecane jest codzienne picie 1,5 litra wody przez 2 miesiące po jego zakończeniu. U części pacjentów możliwe jest wystąpienie przejściowego delikatnego zaczerwienienia i wrażliwości skóry, a w sporadycznych przypadkach także osłabienie czucia powierzchniowego przez ok. 2 tygodnie. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. ciąża, karmienie piersią i rozległe blizny w miejscu przyłożenia głowicy urządzenia.
Aktualne badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo Coolsculpting. Jednak jak każdy zabieg medyczny, również i ten wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Warto więc przed jego wykonaniem skonsultować się z lekarzem, aby omówić wszystkie ewentualne zagrożenia i korzyści.
Przeciwwskazania do zabiegu
Chociaż Coolsculpting jest procedurą ogólnie bezpieczną, nie jest odpowiedni dla każdego. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak zespół Raynauda, krioglobulinemia czy zimna pokrzywka, powinny unikać tego zabiegu. Warto również pamiętać, że nie jest to metoda na leczenie otyłości, lecz sposób na redukcję miejscowych złogów tłuszczu.
Potencjalne skutki uboczne
Możliwe skutki uboczne:
- obrzęk,
- siniaki,
- uczucie mrowienia,
- ból, który zwykle ustępuje w ciągu kilku dni do tygodni.
Nowe badania wykazały, że w rzadkich przypadkach może wystąpić paradoksalne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w miejscu zabiegu, znane jako paradoksalna hiperplazja tłuszczu. Choć zjawisko to jest rzadkie, pacjenci powinni być świadomi tej możliwości przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Skuteczność zabiegu może różnić się w zależności od obszaru ciała. Na przykład, redukcja tkanki tłuszczowej może być bardziej widoczna na brzuchu niż na ramionach czy udach, co wynika z różnej gęstości tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenia u różnych osób.
Alternatywne zabiegi do Coolsculpting
Alternatywy dla Coolsculpting, które mogą być rozważane przez pacjentów z przeciwwskazaniami, to inne nieinwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej, takie jak ultradźwięki czy lipoliza laserowa. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najodpowiedniejszą metodę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
Źródła:
- N. Krueger, S.V. Mai, S. Luebberding, N.S. Sadick, "Cryolipolysis for noninvasive body contouring: clinical efficacy and patient satisfaction", Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 233-238, 2014
- Barbara Kania, David J. Goldberg, "Cryolipolysis: A promising nonsurgical technique for localized fat reduction", Journal of Cosmetic Dermatology, 2023
- Ali Tooba, Habib, Ashna, Riaz Rumais i inni, "Assessing the benefits and drawbacks of cryolipolysis as a noninvasive body sculpting technique: risks, side effects, and future research – an editorial" (journals.lww.com), International Journal of Surgery: Global Health, 6(5), 2023
We Wrocławiu gdzie mogę znaleźć taką maszynę i