Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

W 1993 r. w British Medical Journal opublikowano dane, według których nawet 6 na 10 kobiet dotkniętych tym problemem przyznawało, że z jego powodu wystąpiły w ich życiu niekorzystne zmiany związane z unikaniem kontaktów społecznych. Wymieniony aspekt był zapewne jednym z czynników, dzięki którym opracowano wiele metod leczenia nietrzymania moczu. Jedną z możliwych opcji niezabiegowych stanowią ćwiczenia mięśni Kegla, które są proste i można wykonywać je praktycznie wszędzie.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Na występowanie nietrzymania moczu u kobiet wpływ ma wiele czynników. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wielokrotne ciąże i porody naturalne
  • procesy związane ze starzeniem się organizmu
  • otyłość.

Wyróżnianych jest kilka postaci zaburzenia, wśród których dominuje forma wysiłkowa, w której niepożądane, niezależne od woli mikcje pojawiają się na skutek choćby kaszlu czy kichnięcia. W leczeniu nietrzymania moczu wyróżnia się procedury zabiegowe oraz zachowawcze - te drugie zazwyczaj stanowią terapię pierwszego rzutu. Poza zmianami przyzwyczajeń oraz modyfikacją diety i stosowaniem preparatów farmakologicznych, istnieją specjalne ćwiczenia na nietrzymanie moczu, które mogą łagodzić objawy choroby.

Nietrzymanie moczu - ćwiczenia mięśni Kegla

Trening mięśni dna miednicy zawdzięczamy pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych ginekologowi. Arnold Kegel pod koniec lat 40. XX wieku opracował programy ćwiczeniowe, których wykonywanie miałoby sprawić, że pacjentka zostanie wyleczona z nietrzymania moczu. A zatem czym są mięśnie Kegla? Struktury te stanowią element przepony moczowo-płciowej, tworu zaangażowanego w proces kontroli oddawania moczu. Ich osłabienie skutkować może pojawianiem się mimowolnych wycieków moczu. Celem ćwiczeń mięśni dna miednicy jest ich wzmocnienie, dzięki czemu zwiększeniu ulega świadoma kontrola procesu mikcji.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu krok po kroku

Przed rozpoczęciem treningu niezbędne jest zlokalizowanie struktur, które będą ulegały napinaniu. Można to zrobić podczas oddawania moczu: w tym celu należy przerwać jego strumień Innym sposobem jest umieszczenie przez pacjentkę palców w obrębie pochwy, a następnie próba zaciśnięcia mięśni w sposób odpowiadający wcześniej opisanej czynności. Towarzyszące obu aktywnościom uczucie odpowiada temu, które powinno się pojawiać w trakcie ćwiczeń na nietrzymanie moczu. W przypadku problemów bądź braku pewności co do tego czy napinane są właściwe mięśnie, pacjentka może poprosić o pomoc swojego ginekologa.

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu wykonywać?

Istnieje wiele różnych programów ćwiczeń mięśni Kegla. Urology Care Foundation proponuje, by wykonywać naprzemienne skurcze i rozkurcze trwające po 5 do 10 sekund i powtarzać te czynności do 45 razy. Sesje powinny być powtarzane dwukrotnie w ciągu dnia, np. rano i w godzinach wieczornych. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu wykonywać można w różnych pozycjach i w zasadzie w dowolnym czasie: trening nie może być zauważony przez osoby postronne, wobec czego nie ma przeciwwskazań do jego podejmowania w takich sytuacjach jak jazda autobusem czy stanie w kolejce sklepowej.

Aby osiągnąć efekty leczenia nietrzymania moczu poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy, niezwykle istotne są cierpliwość i systematyczność. Jak podaje Urology Care Foundation, pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się po około 6 tygodniach. Na znaczną poprawę trzeba poczekać nawet 3 miesiące lub dłużej. Aby cieszyć się z wyzwolenia od nietrzymania moczu, ćwiczeń nie należy przerywać: ich zaniechanie grozi nawrotem dolegliwości.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u kobiet

Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają osiągnąć stosunkowo dobre rezultaty. Według podręcznika "Położnictwo i ginekologia" pod red. G.H. Bręborowicza, opisywana terapia pozwala złagodzić dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu u 54 do nawet 95% pacjentek. Panowie mający problem z inkontyntencją również mogą skorzystać z treningu mięśni Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn wyglądają bowiem dokładnie tak samo

Opracowano na podstawie: www.urologyhealth.org; www.mayoclinic.org; www.nlm.nih.gov; www.americanpregnancy.org;
"Położnictwo i ginekologia", tom 2, red. naukowa G.H. Bręborowicz, wyd. PZWL, Warszawa 2015

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Biofeedback

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…