Aparat ortodontyczny stały sam w sobie nie przeszkadza w jedzeniu - prędzej to same pokarmy mogą negatywnie wpływać na jego elementy. Dostawanie się fragmentów jedzenia pod części aparatu może uszkadzać lub deformować jego elementy, dlatego też przy zaistnieniu takiego zjawiska należy starać się delikatnie usuwać resztki pokarmowe.
Aby zapobiec zniszczeniu noszonego urządzenia, pacjenci powinni unikać:
- twardych pokarmów, takich jak np. surowe marchewki, twarde pieczywo czy chrupiące przekąski,
- lepkich, ciągnących się produktów (np. karmelków),
- żucia gumy.
Zalegające w obrębie elementów aparatu resztki pożywienia przyczyniają się do występowania próchnicy, w związku z czym po każdym posiłku pacjenci powinni myć oraz nitkować swoje zęby. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się ubytków próchnicowych, osobom noszącym aparaty ortodontyczne zaleca się także rezygnację ze spożywania słodkich napojów gazowanych (unikanie ich jest korzystne również ze względu na to, że mogą one wywołać przebarwienia elementów aparatu).
W przypadku aparatu ortodontycznego ruchomego jedzenie w trakcie jego noszenia jest niemożliwe, dlatego przed posiłkiem po prostu wyjmuje się go z jamy ustnej.
Opracowano na podstawie: www.dentalhealth.org
Witam, wczoraj miałam założony aparat stały na żeby dolne i niestety przeszkadza mi on w jedzeniu. Po prostu ortodontka założyła go tak, ze nie mam swojego zgryzu tylko moje górne 5tki opierają sie na aparacie. Z poleceń ortodonki pod żadnym pozorem mam nie łączyć zębów, jak mam to zrobić przy gryzieniu?