Powiększanie piersi implantami a ciąża

Na powiększanie piersi implantami decydują się zazwyczaj kobiety w wieku rozrodczym. Pojawia się zatem pytanie, czy można karmić piersią mając implanty. Czy powiększony chirurgicznie biust może stać się przeszkodą? Ile czasu po operacji biustu można zajść w ciążę? Wszelkie wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

W czasie ciąży dochodzi do intensywnych zmian w organizmie kobiety. Piersi powiększają swoją objętość z powodu rozrostu tkanki gruczołowej i zwiększonego ukrwienia. Wzrasta również napięcie gruczołów piersiowych. Zmiany zachodzące w organizmie są źródłem wątpliwości dotyczących zachowania kształtu piersi powiększonych implantami. Ciąża jednakowo wpływa na zmiany w piersiach naturalnych, jak i tych powiększonych operacyjnie, jednak zakres tych zmian jest indywidualny, a przez to trudny do przewidzenia. Stały pozostaje zaś fakt, że po urodzeniu dziecka i zakończeniu karmienia, piersi zmniejszają swoją objętość z powodu zaniku tkanki gruczołowej.

Implanty a ciąża - co warto wiedzieć?

Zazwyczaj u każdej kobiety biust po ciąży i po karmieniu nieco się zmienia, nawet jeśli wcześniej pacjentka przeszła zabieg wszczepienia implantów. Powiększenie gruczołów piersiowych z następującą później utratą objętości skutkuje rozciągnięciem skóry i utratą jej jędrności. Niektóre kobiety zauważają u siebie opadnięcie biustu i powstanie efektu tzw. obwisłych piersi i z tego powodu wiele z nich rozważa wykonanie zabiegu korekcyjnego. Lekarze podkreślają jednak, że z oceną wyglądu piersi warto wstrzymać się do zakończenia okresu karmienia.

Warto wiedzieć: W zależności od zakresu zmian, po ciąży może zajść konieczność wymiany implantów na większe lub o innym kształcie, tak aby pasowały do nowych warunków anatomicznych. 

Powiększanie biustu przed ciążą

Same implanty nie mają większego wpływu na zmiany kształtu biustu ani w czasie ciąży, ani po jej zakończeniu. Współczesne protezy piersiowe mają porowatą powierzchnię, która dobrze dopasowuje się do otaczających tkanek. Ich ścianki są wykonane z wytrzymałych materiałów i dodatkowo wzmocnione. Co więcej, obecnie protezę umieszcza się pod mięśniem piersiowym lub techniką Dual Plane, gdzie górna część implantu znajduje się pod mięśniem, a dolna pod gruczołem. To chroni wkładki przez ewentualnym pęknięciem spowodowanym wzrostem obciążenia w czasie ciąży. Właśnie dlatego powiększenie biustu przed ciążą jest uznawane za bezpieczne.

Ile czasu po operacji biustu można zajść w ciążę?

Z decyzją o ciąży warto wstrzymać się do momentu, w którym wszystkie tkanki będą już zagojone. Jednocześnie warto podkreślić, że jeśli kobieta planuje macierzyństwo w najbliższym czasie, dobrze aby wstrzymała się z decyzją o operacji biustu. Po okresie karmienia piersią może on bowiem na tyle zmienić swój wygląd, że potrzebna będzie kolejna korekta. Jeśli zaś ciąża jest planowana w dłuższej perspektywie (na przykład kilku lat), nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększyć biust wcześniej.

Implanty a karmienie piersią

Zmiana kształtu piersi, a szczególnie wystąpienie asymetrii, powinna zawsze być sygnałem alarmującym. Jeśli dojdzie do pęknięcia implantu i wycieku silikonu, w obrębie piersi wyczuwalne jest zgrubienie lub guzek, a pierś z uszkodzonym implantem zmienia kształt. W takim przypadku konieczna jest wymiana implantów na nowe. Warto jednak wiedzieć, że powiększanie biustu przed ciążą nie zwiększa ryzyka rozwoju takich komplikacji po urodzeniu dziecka. Co więcej, same implanty nie wpływają negatywnie na przebieg ciąży i nie obniżają zdolności kobiety do karmienia piersią.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje plastyczne piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 19

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…