Powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn to problem, który dotyczy wielu chłopców w okresie dojrzewania, a także nawet 70% mężczyzn po 50. roku życia. Osoby dotknięte tą przypadłością zwykle unikają miejsc takich jak siłownia czy basen, gdzie otoczenie mogłoby zauważyć wstydliwe objawy. O ile w przypadku nastolatków i osób starszych problem z reguły samoistnie zanika, tak u mężczyzn w kwiecie wieku zwykle wymaga on leczenia, a czasem także zabiegu.
Lipomastia czy ginekomastia?
Ginekomastia to skutek zwiększonego stężenia żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), które powodują rozrost tkanki gruczołowej w okolicy piersi u mężczyzn. Gdy działanie androgenów jest słabsze od oddziaływania estrogenów, wówczas dochodzi do przerostu piersi. Powodem zaburzeń hormonalnych może być również stosowanie sterydów anabolicznych lub przyjmowanie niektórych leków.
Lipomastia jest z kolei rozrostem samej tkanki tłuszczowej. Najczęściej występuje ona razem z nadwagą, chociaż, jak zauważają niektórzy specjaliści - nie zawsze. Wyjściowym sposobem leczenia lipomastii jest dieta i regularne ćwiczenia. Dopiero kiedy nie odnoszą one skutków, zaleca się zabieg, np. liposukcję.
Jak odróżnić ginekomastię od lipomastii?
Pewność co do charakteru zmian w obrębie męskich gruczołów piersiowych możemy uzyskać jedynie po wizycie u lekarza, jednak wstępne podejrzenia można wysunąć wykonując tzw. samobadanie. Leżąc na plecach, z jedną ręką pod głową, drugą należy ułożyć na piersi. Między szeroko rozstawionym palcem wskazującym oraz kciukiem powinna znajdować się otoczka sutkowa. Jeśli podczas zbliżania się palców do siebie natrafia się na stawiającą opór tkankę o wymiarach otoczki, wskazuje to najprawdopodobniej na obecność tkanki gruczołowej, a więc prawdziwą ginekomastię. Natomiast jeśli oba palce spotykają się bez napotykania oporu – najprawdopodobniej problem stanowi lipomastia.
Ginekomastia gruczołowo-tłuszczowa
Może się zdarzyć, że pacjent będzie miał do czynienia z jednoczesnym przerostem tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej - wówczas mówimy o ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej. Przyczyny powstawania tego schorzenia nie są do końca znane, jednak mówi się, iż nadmiar tkanki tłuszczowej może skutkować narastaniem ryzyka wystąpienia ginekomastii gruczołowej. To dlatego, że u pacjentów otyłych istnieje tendencja do wzrostu ilości estrogenów w organizmie.
Źródła:
- B. Venkata Ratnam, "How Important Is “Pseudogynecomastia”?" (www.ncbi.nlm.nih.gov), Aesthetic Plastic Surgery, 2011
- Neslihan Cuhaci, Sefika Burcak Polat, Berna Evranos, Reyhan Ersoy, Bekir Cakir, "Gynecomastia: Clinical Evaluation and Management" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov)