Implant zębowy to tytanowa śrubka, którą umiejscawia się w dziąśle, w miejscu po utraconym zębie. Zastępuje ona jego korzeń i służy jako baza dla korony imitującej naturalne uzębienie. Pacjenci decydują się na implantację, ponieważ pozwala ona odzyskać piękny uśmiech, a same implanty cechują się wyjątkową trwałością. Niestety, tak jak każda ingerencja w organizm, tak również ten zabieg cechuje się pewnym odsetkiem niepowodzeń oraz komplikacji. Najpoważniejszą z nich jest odrzucenie implantu zęba.
Odrzucenie implantu zębowego – jak często występuje?
Procedura założenia implantu zębowego jest niezwykle skuteczna – zgodnie z literaturą naukową tylko ok. 2% zabiegów kończy się niepowodzeniem. Jedno z nowszych opracowań podaje nawet niższy odsetek – 1,6%. Na uwadze warto mieć jednak to, że dane zbierane z dużych ośrodków mogą nieco odbiegać od rzeczywistej ilości takich incydentów, ponieważ powodzenie zabiegu zależy również od umiejętności i doświadczenia dentysty.
W wielu przypadkach za odrzucenie implantu zębowego odpowiadają nieprawidłowe nawyki pacjenta, przede wszystkim palenie papierosów. Dym zawiera bowiem substancje zwężające naczynia krwionośne, co utrudnia gojenie się tkanek wokół implantu. Również pewne schorzenia, takie jak cukrzyca, czy leczenie bifosfonianami (stosowanymi w osteoporozie) przyczyniają się do wyższego ryzyka niepowodzenia procedury.
Odrzucenie implantu zęba – objawy
Pierwszym objawem odrzutu implantu zęba, który jest widoczny na zdjęciach RTG, jest utrata masy kostnej w jego okolicy. Z czasem pojawiają się także:
- ból
- opuchlizna
- krwawienie
- ruchomość implantu zęba
Za wystąpienie tych symptomów może być odpowiedzialne zakażenie bakteryjne, dlatego w początkowej fazie dentysta zaleca na ogół przyjmowanie antybiotyku oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych. Ważne, by na objawy odrzucenia implantu zębowego reagować szybko, ponieważ każda zwłoka zmniejsza szanse na powodzenie nieinwazyjnego postępowania. W przypadku, gdy utrata masy kostnej wokół implantu jest już znaczna, nie może się on „wtopić” w otaczające tkanki. Wtedy najlepszym wyjściem jest poddanie się kolejnemu zabiegowi.
Postępowanie w przypadku odrzutu implantu zęba
Metodą, która pozwala na uratowanie implantu zębowego, jest wykonanie przeszczepu tkanki kostnej w okolice implantu. Zwiększa to szanse na jego przyjęcie się. Jeśli i ta strategia zawodzi, niestety jedynym sposobem na odzyskanie dawnego uśmiechu jest usunięcie dotychczasowego implantu i uzupełnienie ubytku kostnego przeszczepem tkankowym. Gdy rana całkowicie się wygoi, można dokonać ponownej implantacji. Jak podaje Clinical Oral Implants Research, szansa na powodzenie ponownego zabiegu wynosi ok. 83,3%.
Źródła:
- S. Vervaeke et al., "A multifactorial analysis to identify predictors of implant failure and peri-implant bone loss" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Clinical Implant Dentistry and Related Research, 2015
- E. E. Machtei, "Dental implants placed in previously failed sites: survival rate and factors affecting the outcome" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Clinical Oral Implants Research, 2008