Mimo że operacje powiększenia piersi cieszą się stale rosnącą popularnością wśród pacjentek klinik chirurgii plastycznej, ich cena wciąż jest stosunkowo wysoka. Pociąga to za sobą pytanie o konieczność powtórzenia zabiegu w przyszłości oraz ewentualną potrzebę wymiany implantu. Współcześnie chirurdzy pracują na wielu modelach protez piersiowych, a niektóre z nich posiadają dożywotnią gwarancję, co oznacza, że jeśli sama kobieta nie zechce wymienić je na inne, drugi zabieg nie jest konieczny.
Implanty piersiowe – na ile lat wystarczą?
"Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?" - to jedno z najczęstszych pytań, jakie kobiety zdecydowane na powiększenie biustu zadają podczas konsultacji lekarskiej. Jak twierdzą chirurdzy przeprowadzający operacje plastyczne piersi, współcześnie implanty piersiowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów i nierzadko mają dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że nie trzeba ich wymieniać, o ile pacjentka sama nie zechce poddać się kolejnej operacji powiększenia biustu. Dożywotnią gwarancją może się poszczycić trzech producentów, w tym popularni w Polsce Mentor oraz Allergan. Wymienione protezy posiadają certyfikat FDA, co potwierdza spełnianie najwyższych norm jakości. Warto jednak pamiętać, że gwarancja obejmuje same implanty, bez kosztów zabiegu.
Co ile trzeba wymieniać implanty w piersiach?
Niektóre implanty posiadają 10-letnią gwarancję i po tym czasie można wymienić je na nowe. Co trzeba podkreślić – nie chodzi o wymianę ze względów estetycznych, a o jakość samej protezy. Zatem jeżeli kobieta zdecyduje się na wymianę implantów piersiowych ze względu na niezadowolenie z wyglądu swojego biustu (np. utracenie pierwotnej jędrności), gwarancja producenta nie obejmie takiego zabiegu.
Powody wymiany implantów piersiowych
Jak już zostało wspomniane wyżej, po latach pacjentka może zapragnąć powiększyć piersi o kolejny rozmiar (bądź kilka rozmiarów), zmniejszyć lub zmienić kształt. To jeden z najczęstszych powodów wymiany implantów piersiowych – jak piszą użytkowniczki forów, „z czasem czuje się niedosyt”, co pociąga za sobą chęć ponownego przejścia zabiegu.
To przyczyna operacji i jednocześnie wybór, którego dokonują same kobiety. Niekiedy jednak sytuacja wymusza kolejny zabieg, a zwlekanie z nim może mieć bardzo groźne konsekwencje. Takim przypadkiem jest pęknięcie implantu spowodowane jakimś urazem, na przykład upadkiem lub udziałem w wypadku samochodowym. Nowoczesne implanty nie rozlewają się jak starsze modele – przy pęknięciu zawarty w nich silikon zachowuje konsystencję żelu i utrzymuje się na miejscu. Jednak operacja jest konieczna. Sygnałem alarmującym o naruszeniu struktury protezy jest obrzęk i ból piersi.
Najczęstsze powody wymiany implantów:
-
Pęknięcie implantu - z czasem implanty piersiowe mogą ulec pęknięciu, co prowadzi do wycieku żelu silikonowego (w przypadku implantów silikonowych) lub soli fizjologicznej (w implantach wypełnionych solą).
-
Kapsułkowe przykurcze - to powikłanie polega na nadmiernym tworzeniu się tkanki bliznowatej wokół implantu, co powoduje twardnienie i deformację piersi oraz ból.
-
Zmiana kształtu lub rozmiaru piersi - kobiety mogą zdecydować się na wymianę implantów ze względów estetycznych, np. w celu zmiany rozmiaru lub kształtu piersi, dostosowania ich do zmieniających się preferencji lub proporcji ciała.
-
Starzenie się implantów - implanty piersiowe, choć trwałe, nie są wieczne. Z czasem mogą ulegać zużyciu, co prowadzi do ich deformacji lub innych problemów. Zaleca się okresową wymianę implantów po 10-15 latach.
-
Zmiany w tkankach piersi - naturalne zmiany, takie jak ciąża, karmienie piersią, wahania wagi lub starzenie się, mogą wpłynąć na wygląd piersi.
-
Chęć usunięcia implantów - niektóre kobiety decydują się na całkowite usunięcie implantów z powodów zdrowotnych, estetycznych lub osobistych.
-
Symetria piersi - z biegiem czasu piersi mogą stać się asymetryczne, co skłania pacjentki do wymiany implantów w celu przywrócenia symetrii.
-
Zakażenie lub komplikacje pooperacyjne - w rzadkich przypadkach może wystąpić zakażenie lub inne komplikacje po operacji, które wymagają wymiany implantów.
Pozostałe przyczyny powtórzenia zabiegu
Implant powinien być również wymieniony w sytuacji, gdy wytworzy się wokół niego torebka włóknista, inaczej kapsuła (kapsulacja, czyli przykurcz torebki). Torebka zaczyna napierać na protezę, przez co pierś staje się twarda i ulega zdeformowaniu. Pojawia się również ból. Podczas zabiegu wyjmuje się implant, nacina kapsułę, po czym umieszcza protezę w kieszonce.
Kolejnym powodem jest źle dobrany implant. Może być widoczny przez skórę (gdy pierś zawiera zbyt mało tkanki tłuszczowej i gruczołowej) i może zostać „wypchnięty”, co nada piersiom sztuczny wygląd. Może także być zbyt wąski lub mieć zbyt małą projekcję, co ma duże znaczenie przy korekcji piersi obwisłych, z dużą ilością skóry. W takich sytuacjach należy wymienić go na inny model, nadający biustowi odpowiedni kształt. Ostatnią przyczyną wymiany protez piersiowych jest ich odrzucenie przez organizm. Może zajść sytuacja, że odrzucony zostanie każdy model implantu, bez względu na jego rodzaj i teksturę. Wtedy pacjentce pozostają inne metody powiększenia biustu, np. przeszczep własnego tłuszczu.
Źródła:
- Jonathan Kaplan, "Do I need to change my breast implants every 10 years?" (www.plasticsurgery.org), 2017
- Larry Pollack, "Breast Implant Warranties Guide" (www.delmarplasticsurgery.com)
mam pytanie : jeżeli implant jest źle dobrany i jest wyczuwalny od spodu, z boku po pochyleniu też się marszczy, a przy położeniu na plecach ciągnie na boki to jest wina pacjentki i musi pokryć wszystkie koszty czy wina lekarza bo źle dobrał implanty ?
Mam ten sam problem. Napisz do mnie [email protected]