Czy korektę opadających powiek można wykonać w ramach NFZ?

Opadanie powiek to jeden ze skutków procesu starzenia i utraty wiotkości skóry, choć problem ten może wynikać również z chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy. Pozbyć się go można poddając operacji plastycznej powiek. W prywatnych placówkach chirurgiczny zabieg poprawiający wygląd powiek górnych i dolnych kosztuje zwykle od 4,5 do 10 tys. złotych. Czy możliwe jest wykonanie plastyki powiek na NFZ?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Regularne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest niestety równoznaczne z możliwością uzyskania refundacji za dowolny zabieg medyczny. Aby procedura podlegała finansowaniu przez NFZ, jej wykonanie musi być ściśle związane ze względami zdrowotnymi: ratowaniem życia chorego lub poprawą jego jakości. Nic więc dziwnego, że szczególne trudności z uzyskaniem refundacji występują w przypadku zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Którzy pacjenci mogą poddać się korekcie powiek górnych na NFZ?

Operacja plastyczna powiek - oferta prywatnych placówek

Czasami, mimo płacenia składek zdrowotnych, pacjenci decydują się skorzystać z oferty placówek prywatnych. Dochodzi do tego czy to na skutek długiego czasu oczekiwania na zabieg w ramach NFZ, czy też w związku z tym, że plastyka powiek miałaby być wykonana wyłącznie z powodów estetycznych. W wymienionych sytuacjach pacjenci mają do dyspozycji dość szeroką ofertę gabinetów prywatnych, wykonujących omawiany zabieg. Cena blefaroplastyki jest uzależniona od zakresu zabiegu oraz zastosowanej techniki zabiegowej, zwykle jednak nie przekracza 10 tys. zł.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Opadające powieki - zabieg na NFZ

Na liście procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, znajdują się następujące operacje związane z plastyką powiek:

  • podszycie do mięśnia czołowego
  • podwieszenie na paskach powięzi do mięśnia czołowego
  • operacja mięśnia dźwigacza
  • korekcja opadania powieki przez podwieszenie mięśnia okrężnego oka
  • operacja tarczki
  • inne korekcje opadania powieki

W przypadku chęci leczenia w ramach NFZ, muszą zaistnieć pewne wskazania, które uzasadniałyby potrzebę wykonania plastyki opadających powiek. Jednym z takowych są zaburzenia widzenia, wynikające ze zbyt niskiego położenia powiek. Ich nieprawidłowe ułożenie ogranicza bowiem zakres odbieranego obrazu. Innym medycznym wskazaniem do zabiegu jest pojawianie się nawracającego zapalenia spojówek. W przypadku osób, dla których jedynym argumentem są względy estetyczne, NFZ nie sfinansuje zabiegu. Tacy pacjenci będą musieli skorzystać z usług prywatnych klinik.

Ważne: Wskazaniem do wykonania korekty powiek w ramach NFZ są wrodzone wady w postaci opadającej powieki, zaburzenia widzenia oraz nawracające zapalenie spojówek.

Korekta powiek górnych na NFZ - co warto wiedzieć?

Korekta opadających powiek wykonywana jest przez chirurgów plastycznych lub specjalistów okulistyki. Przed umówieniem terminu zabiegu, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Pierwszym krokiem jest oczywiście uzyskanie skierowania do określonego specjalisty - zazwyczaj dokument ten wystawiają lekarze rodzinni. Po wizycie kwalifikującej do leczenia, czeka nas już oczekiwanie na zabieg. Czas ten jest zmienny, dlatego zdarza się, że pacjentów odstraszają długie kolejki. Co ciekawe, czasem zetknąć się z nimi można już na etapie oczekiwania na pierwszą konsultację specjalistyczną.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja opadających powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 72

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…