Leczenie otyłości zakłada zmianę nawyków żywieniowych, wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności ruchowej. Tam, gdzie leczenie zachowawcze nie przynosi efektów lub znaczna otyłość zagraża ogólnemu stanu zdrowia zastosowanie znajdują zabiegi chirurgii bariatrycznej lub nieoperacyjne metody leczenia otyłości. Jedną z nich jest balonikowanie żołądka.
Leczenie balonem żołądkowym
Balonikowanie żołądka pozwala zmniejszyć masę ciała poprzez wprowadzenie do żołądka specjalnego balonu. Implantacja nie wymaga cięcia chirurgicznego. Po znieczuleniu pacjenta gastroenterolog przy pomocy endoskopu wprowadza do żołądka pusty balonik, a następnie wypełnia go powietrzem bądź solą fizjologiczną. Takie postępowanie zmniejsza objętość właściwego żołądka i zapewnia większe poczucie sytości. Właśnie dzięki temu pacjent chudnie. Balon pozostaje w żołądku przez około 6 miesięcy i po tym czasie zostaje usunięty.
Balon w żołądku - opinie pacjentów
Osoby rozważające poddanie się balonikowaniu żołądka często poszukują w internecie opinii na temat tego zabiegu. Pacjenci, którzy zapisali się na procedurę za pośrednictwem portalu Kliniki.pl są zadowoleni z rezultatów, jakie zapewnił im balon żołądkowy. Opinie mówią same za siebie:
Krzysztof z Poznania: Zabieg wykonany bardzo fachowo, na chwilę obecną jestem 3 tygodnie po założeniu implantu - schudłem 9 kg. Jak dla mnie super!
Aleksandra: Zabieg przeprowadzony szybko i sprawnie. Efekty: 7kg w 3 tygodnie. Pierwsze dwa tygodnie wyjęte z życiorysu, ale szpital stanął na wysokości zadania i dostałam kroplówki.
Efekty balonikowania żołądka
Leczenie otyłości balonem żołądkowym to metoda skuteczna i przynosząca dobre rezultaty, aczkolwiek kluczowe jest tu zachowanie przez pacjenta odpowiednich nawyków żywieniowych już po usunięciu balonu. Wielu osobom udaje się utrzymać wagę po zakończeniu terapii, ale nie wszystkim. Właśnie dlatego balonikowanie żołądka poleca się szczególnie osobom silnie zmotywowanym do osiągnięcia założonego celu. Jeśli zmiany rozpoczęte w trakcie kuracji zostaną z pacjentem na stałe, wówczas będzie mógł się on cieszyć trwałymi rezultatami.
Źródła:
- World Health Organization, "Obesity and overweight" (www.who.int)