Leczenie żylaków przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego rozpoczyna się od wprowadzenia cewnika do światła takich żył, jak odpiszczelowa czy odstrzałkowa. Kolejnym krokiem jest aplikacja substancji klejącej, która po uciśnięciu skóry nad naczyniem doprowadza do jego zamknięcia. Procedura przeprowadzana jest pod kontrolą głowicy ultrasonograficznej, bezpośrednio po jej przebyciu pacjent może powrócić do domu.
Zamykanie światła poszerzonych żył w opisany sposób ma kilka zalet. Zabieg często nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku innych metod. Zalety są ewidentne, pojawić się może jednak pytanie: jaka jest skuteczność opisanej techniki?
Efektywność leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym
Ze względu na wymienione wyżej cechy, substancje zaklejające naczynia stały się czynnikami interesującymi zarówno pacjentów, jak i lekarzy. W pochodzącej z 2016 roku pracy "Cyanoacrylate glue used to treat great saphenous reflux: Measures of outcome", pochodzący z Hong-Kongu lekarze oceniali efekty leczenia żylaków klejem wewnątrznaczyniowym VenaSeal po zastosowaniu tej metody u 29 pacjentów.
Okazało się, że po upływie tygodnia prawie wszystkie potraktowane klejem żyły pozostawały zamknięte. Podczas kontrolnych badań, przeprowadzonych po 6 miesiącach od wdrożenia terapii, odsetek leczonych, u których efekt utrzymał się, wynosił prawie 90%, z kolei po upływie roku był równy 78,5%. Malejące wartości nie oznaczały jednak spadku skuteczności leczenia - u żadnej osoby z omawianej grupy nie doszło bowiem do nawrotu żylaków.
Specjalny przewodnik, dotyczący leczenia żylaków z zastosowaniem kleju wewnątrznaczyniowego opracowała brytyjska organizacja National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Pośród ogólnych informacji o tej metodzie i sposobie jej przeprowadzania znalazły się też te dotyczące jej skuteczności. W serwisie organizacji zamieszczone zostały dane, pochodzące z różnych badań naukowych. W zależności od źródła, odsetek zamkniętych przy pomocy kleju żył, po upływie roku od podania substancji, wahał się od 92 do 93%. Samo zamknięcie żyły nie oznacza jednak pełnego sukcesu leczenia - istotniejsze jest to, jak zmiany w obrębie naczyń wpływają na nasilenie dręczących pacjenta dolegliwości. Również i o tym wspomina NICE: odnotowano, iż po opisywanym zabiegu u chorych następuje redukcja doznań bólowych, zmniejszeniu ulegają również występujące wcześniej obrzęki kończyn dolnych.
Wady metody
Wymienione powyżej aspekty z pewnością można zaliczyć do zalet leczenia żylaków kończyn dolnych klejem wewnątrznaczyniowym, niestety pojawiają się również i pewne niedogodności. Pierwszą wadą może być cena zabiegu, która może być zbyt wysoka dla części pacjentów. Koszt leczenia w tym wypadku szacowany jest na około 6 do ponad 7 tysięcy złotych, stanowiąc w ten sposób prawdopodobnie najdroższą z obecnych na rynku metod terapii żylaków. Innym aspektem jest stosunkowo mała (przynajmniej obecnie) dostępność omawianej terapii: leczenie niewydolnych naczyń żylnych z zastosowaniem kleju w tej chwili możliwe jest prawdopodobnie tylko w Warszawie.
Opracowano na podstawie: www.nice.org.uk; Chan YC et al., Cyanoacrylate glue used to treat great saphenous reflux: Measures of outcome, Phlebology 2016, Apr 6. pii: 0268355516638200