Zabieg usunięcia napletka (obrzezanie) praktykowany jest na świecie od kilku tysięcy lat. Długa tradycja obrzezania sięga czasów starożytnego Egiptu, gdzie procedura ta stanowiła symbol czystości oraz szlachetności. Obecne powody, które skłaniają mężczyzn do przeprowadzenia zabiegu obrzezania są bardzo różne. Część mężczyzn decyduje się na obrzezanie ze względów kulturowych bądź religijnych. Niektórzy mężczyźni usuwają napletek ze względów higienicznych oraz estetycznych. Częstą przyczyną chirurgicznego usuwania napletka są wskazania medyczne.
Schorzeniem, które najczęściej prowadzi do konieczności obrzezania jest stulejka (łac. phimosis). Defekt polega na zwężeniu napletka, które może uniemożliwiać lub w znacznej mierze utrudniać jego zsunięcie z żołędzi penisa. Schorzenie może wywoływać infekcje, problemy z oddawaniem moczu, dolegliwości bólowe oraz utrudniać współżycie seksualne. Stulejką określa się również stan, kiedy jest możliwe odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego ale w trakcie wzwodu pojawia się ból oraz ucisk. Dodatkową nieprawidłowością, która może towarzyszyć stulejce jest zbyt krótkie wędzidełko. Zgodnie z danymi statystycznymi stulejka i za krótkie wędzidełko to powszechny problem który dotyka około 10% nieobrzezanych mężczyzn na świecie.
Innym schorzeniem, które może być przyczyną zabiegu obrzezania jest załupek, który cechuje nieprawidłowa budowa napletka. Załupek może powstać w wyniku urazu żołędzi lub odprowadzonej stulejki. Mężczyzna, którego dotknie to schorzenie ma problem ze sprowadzeniem zbyt wąskiego napletka na żołądź prącia. Załupek w niektórych sytuacjach może prowadzić do groźnych powikłań w postaci niedokrwienia oraz martwicy żołędzi.
Zabieg obrzezania ma charakter trwały i jest procedurą nieodwracalną. Mężczyźni, którzy chcą się poddać chirurgicznemu usunięciu napletka z przyczyn innych niż zdrowotne, powinni więc dokładnie przemyśleć swą decyzję. Zdarza się, iż mężczyźni po wykonaniu zabiegu obrzezania chcieliby ponownie przywrócić usunięty napletek. Zazwyczaj dotyczy to mężczyzn, którzy zostali obrzezani w dzieciństwie lub musieli poddać się zabiegowi ze wskazań medycznych.
Pomimo ciągłego rozwoju medycyny w tym chirurgii rekonstrukcyjnej, odtworzenie chirurgiczne napletka w dalszym ciągu ma charakter teoretyczny. Chirurgiczna rekonstrukcja napletka jest bardzo trudna ze względu na jego anatomiczną budowę.
Niektórzy mężczyźni chcąc utworzyć zastępczy napletek próbują metod niechirurgicznych w postaci ćwiczeń rozciągających. Takie techniki polegają na stopniowym rozciąganiu skóry, która pokrywa trzon penisa. Aktualnie nie są dostępne publikacje, które przedstawiałyby badania skuteczności takich ćwiczeń. Stosowanie ich może więc przynieść bardzo różne rezultaty, które mogą być uzależnione od stopnia obrzezania oraz podatności skóry na rozciąganie. Niewątpliwie jednak nadmierne i długie ćwiczenia mogą wywołać dolegliwości bólowe i doprowadzić do poważnych uszkodzeń tkanki.
Źródła: The prepuce: preservation and reconstruction Haseebuddin M., Brandes SB // Uncircumcision: A Technique for plastic reconstruction of a prepuce after circumcision Willard E. Goodwin, Journal of Urology, tom 144: str. 1203-1205 // The prepuce CJ Cold, JR Taylor, British Journal of Urology, tom 83: strony 34-44 // portal medscape.