Czy NFZ refunduje endoprotezy

Protezowanie stawów wykonuje się wtedy, gdy naturalne struktury ulegną nasilonej degeneracji i pojawiają się wynikające z tego objawy pod postacią utrudnionego poruszania się i częstych, silnych dolegliwości bólowych. W zależności od rodzaju operowanej struktury i używanych materiałów, ceny wahają się od 10 do ponad 20 000 złotych - zabiegowi można się jednak poddać w ramach ubezpieczenia gwarantowanego przez opłacanie składek zdrowotnych.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zabiegi alloplastyki – na czym polega wymiana stawu i ile to kosztuje?

Protezy stawowe wykorzystuje się przy nasilonej degeneracji stawu, znacznych dolegliwościach bólowych, których opanowanie nie jest możliwe innymi metodami (leczenie niezabiegowe, rehabilitacja). Pierwsze zabiegi alloplastyki dokonywane były w stawie biodrowym, później stopniowo rozszerzano metodę na kolejne okolice. Obecnie najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się w obrębie biodra, kolana oraz stawów śródręczno-paliczkowych.

Z biegiem lat wypracowano coraz to lepsze modele protez, zmieniały się też materiały, z których są one wykonywane. W związku ze skomplikowaną budową i ceną używanych tworzyw, procedury alloplastyki są stosunkowo kosztowne.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Endoplastyka stawu a refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia

Opisywane zabiegi leżą w obrębie świadczeń gwarantowanych w ramach powszechnie opłacanej składki zdrowotnej. Jak do każdej terapii, wymagana jest konsultacja oraz kwalifikacja lekarska do wykonania zabiegu, w tym wypadku - ortopedyczna.

Wskazania, według których pacjenci są kierowani na zabiegi:

  • znaczne nasilenie objawów;
  • poważne upośledzenie codziennej aktywności;
  • brak skuteczności innych metod leczniczych;
  • znacznie rozwinięta choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów.

Endoproteza stawu biodrowego i kolanowego – ile trzeba czekać w ramach NFZ?

W zależności od województwa, a nawet miasta, różny jest czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ.

Protezowanie stawu biodrowego:

  • woj. mazowieckie: w Warszawie zabieg można wykonać po czasie oczekiwania od 28 do 239 dni, są jednak placówki, gdzie pierwsze wolne terminy pojawiają się w 2026 oraz 2027 roku;
  • woj. wielkopolskie: pierwsze wolne miejsca w Poznaniu dostępne w 2024 r., jednak niektóre ośrodki oferują zapisy na rok 2026.

Alloplastyka stawu kolanowego, analogicznie:

  • woj. mazowieckie: szeroki zakres terminów, od początku roku 2024 do 2028;
  • woj. wielkopolskie: czas oczekiwania również powyżej roku, podobnie w przypadku najodleglejszych terminów, zapisy prowadzone już na rok 2030.

W związku z powyższymi, jeżeli dolegliwości się pojawią, warto szukać pomocy jak najszybciej – z dużym prawdopodobieństwem pacjent otrzyma protezę po stosunkowo długim czasie.

Ciężko zrozumieć to osobie, której nie spotkało opisywane schorzenie, jednakże bóle u chorych wymagających protezy bywają tak nasilone, że zauważają oni znaczną poprawę zaraz po przebyciu zabiegu. Z tego wynika, że ciężko oczekiwać, iż pacjenci będą czekać tak długo w kolejce do leczenia. Zrozumiałe jest, że zaczynają oni szukać innej drogi do wyleczenia swojego schorzenia.

Alloplastyka stawów – czekać na termin z NFZ czy sfinansować zabieg prywatnie?

Do decyzji pacjenta oczywiście pozostaje, na jaką formę leczenia się zdecyduje. Jeśli tylko jego stan kliniczny na to pozwala, może wytrzymać do wyznaczonego terminu lub poszukiwać placówki, w których czasy oczekiwania są krótsze. Jeżeli jest on zdeterminowany i jego finanse mu na to pozwalają, chory może sam sfinansować swoje leczenie, korzystając z bogatej oferty ośrodków przeprowadzających alloplastykę stawów (warto nadmienić, iż w wielu z nich istnieje możliwość płatności za zabieg w ratach).

Uwaga: Warto poszukiwać placówek z krótszymi kolejkami, gdyż czas oczekiwania na endoprotezoplastykę może się różnić w zależności od regionu czy szpitala.

Pamiętaj: Dla pacjentów, którzy chcą skrócić czas oczekiwania, istnieje opcja finansowania zabiegu prywatnie. Wiele ośrodków oferujących endoprotezoplastykę umożliwia rozłożenie kosztów na raty, co ułatwia dostęp do leczenia osobom, które nie chcą lub nie mogą czekać na zabieg w ramach NFZ.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Endoproteza stawu biodrowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 39

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…