Stulejka polega na występowaniu dysproporcji pomiędzy szerokością napletka a średnicą żołędzi prącia. Skutkuje to brakiem możliwości odprowadzenia napletka poniżej żołędzi. Stulejka może stanowić przeszkodę w odpływie moczu, być przyczyną nawracających zakażeń układu moczowego, stanów zapalnych żołędzi i napletka, a nawet uniemożliwiać odbycie prawidłowego stosunku seksualnego. Dlatego też stulejkę należy leczyć - operacyjnie lub zachowawczo.
Leczenie zachowawcze stulejki
Leczenie zachowawcze stulejki, choć nie zawsze skuteczne, jest opcją, którą warto rozważyć przed przystąpieniem do interwencji chirurgicznej. Obejmuje ono stosowanie kremów steroidowych, które pomagają w rozluźnieniu skóry napletka, oraz regularne ćwiczenia polegające na delikatnym naciąganiu napletka. Ta metoda jest często skuteczna w łagodnych przypadkach stulejki, zwłaszcza u dzieci.
Leczenie chirurgiczne stulejki
Leczenie chirurgiczne stulejki wykonywane jest poprzez zabieg plastyki napletka lub obrzezania. Plastyka napletka jest procedurą mniej inwazyjną niż obrzezanie i polega na chirurgicznym nacięciu oraz poszerzeniu ujścia otworu napletka. Operacja pozwala zachować napletek u pacjenta, jednak jej największą wadą jest możliwość nawrotu stulejki. Obrzezanie gwarantuje natomiast całkowite wyleczenie stulejki, gdyż polega na usunięciu części lub całości napletka.
Zabiegi są przeprowadzane w ramach chirurgii jednego dnia. Zazwyczaj wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach (w szczególności u dzieci oraz przy nadwrażliwości na ból), może zostać zastosowane znieczulenie ogólne.
Leczenie stulejki w ramach NFZ
Przeprowadzenie operacji stulejki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwe, ponieważ znajduje się w wykazie świadczeń gwarantowanych. Warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby pacjent został zakwalifikowany do takiego zabiegu, jest stwierdzenie medycznych wskazań do jego wykonania.
Za leczeniem operacyjnym stulejki w większości przemawiają względy medyczne, mogą to być m.in.:
- nawracające zakażenia i stany zapalne dróg moczowych, które są dla pacjenta bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie,
- trudności w oddawaniu moczu – gdy ujście otworu napletka jest bardzo wąskie, mocz może gromadzić się pod napletkiem, co może być przyczyną stanów zapalnych dróg moczowych i nasiennych,
- niemożność odbycia prawidłowego stosunku seksualnego,
- stany przedrakowe prącia.
Kwalifikacja do operacji stulejki na NFZ
Na wykonanie refundowanego przez NFZ zabiegu stulejki, pacjent może zostać skierowany przez lekarza specjalistę (urologa), który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Operacje stulejki w ramach NFZ wykonywane są w szpitalach, na oddziałach urologicznych. Największą wadą i jednocześnie różnicą między zabiegami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a odpłatnymi, jest czas oczekiwania na operację, który może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od województwa. Kolejki do specjalistów przyjmujących prywatnie są znacznie krótsze. Cena zabiegu na szczęście nie jest bardzo wysoka i w większości przypadków nie przekracza 3000 zł. W zależności od miasta i danej kliniki, jest to od 700 do 6000 zł.
Witam.Mam 23 lat i problem ze stulejka ,czy na poczatek musze udac sie do lekarza pierwszego kontaktu(lekarza rodzinnego)?
Tak musisz iść po skierowanie do specjalisty- urologa. Nie musisz mu pokazywać wacka, chyba że bedzie fajna Pani doktor. Nawet nie będzie chciał go oglądać,wypisze ci od ręki, tylko zapyta się co się dzieje ,bo musi coś napisać w skierowaniu.pozdr