Przyczyny odstających uszu
Ucho jest narządem odpowiedzialnym za odbieranie bodźców słuchowych. Jego część zewnętrzna, czyli małżowina uszna, zbudowana jest z chrząstek. To właśnie one odpowiadają za jej kształt oraz stopień przylegania do skóry głowy. Początek rozwoju małżowiny usznej następuje już na początku życia płodowego, a jej wygląd jest ściśle związany z predyspozycją genetyczną.
Problem odstających uszu zazwyczaj jest związany z brakiem lub nieprawidłowym wykształceniem grobelki czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się i kieruje ku tyłowi głowy. Należy pamiętać, że pełne ukształtowanie małżowiny usznej następuje około 7. roku życia i dopiero wtedy możemy mówić o odstających uszach, a co za tym idzie - rozważać jakąkolwiek terapię.
Sposoby na odstające uszy
Problem odstających uszu dotyka nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci - to właśnie one są najbardziej narażone na brak akceptacji ze strony rówieśników. Aby temu zapobiec, wielu rodziców, widząc odstające uszy u swojego dziecka, próbuje pozbyć się problemu jak najszybciej, na własną rękę. Na wielu forach internetowych można znaleźć podpowiedzi, dotyczące domowych sposobów na odstające uszy. Noszenie opasek czy przyklejanie plastrem to tylko niektóre z pomysłów, które nie tylko nie pomogą uporać się z problemem, ale czasem wyrządzają więcej szkód niż pożytku. Jakie są zatem skuteczne sposoby na odstające uszy?
Odstające uszy - czy tylko operacja?
Jedynym skutecznym leczeniem odstających uszu jest zabieg chirurgiczny, czyli tzw. otoplastyka. Co ciekawe, najlepszym okresem na jej wykonanie jest wiek od 7. do 19. roku życia. Korekcję odstających uszu można przeprowadzić również u dorosłych, jednak ze względu na możliwe występowanie zwapnień oraz trudniejsze modelowanie chrząstki, może wiązać się ona z nieco większymi efektami ubocznymi oraz mniejszym zadowoleniem z otrzymanego rezultatu. Otoplastyka jest jedną z częściej wykonywanych operacji plastycznych, a według danych International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), w 2018 roku na świecie wykonano ją 262 078 razy.
Jak przebiega korekta odstających uszu?
Zabieg korekcji odstających uszu poprzedzony jest wizytą u chirurga plastycznego, którego zadaniem jest kwalifikacja do zabiegu. Oprócz wywiadu oraz badania fizykalnego, lekarz dokona pomiarów ucha i zaplanuje zabieg z wykorzystaniem najlepszej metody. W przypadku dzieci specjalista musi upewnić się również, czy aby na pewno dziecko chce przeprowadzenia zabiegu i rozumie jego konsekwencje. W niektórych przypadkach może skonsultować się z psychologiem.
Otoplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a tylko w wyjątkowych sytuacjach w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg polega na wykonaniu kilku nacięć skóry w celu odsłonięcia małżowiny usznej, a następnie odpowiedniemu jej wymodelowaniu. Procedura trwa około 1-1,5 godziny. Jeśli nie występują żadne komplikacje, pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.
Źródła:
- Lewandowicz E. et al., "Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych", Otolaryngologia Polska, 267-273, 2012