Czy przepuklina boli?

Wielu z nas postrzega ból jako negatywne wrażenie zmysłowe, pomijając jego kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Ból tymczasem jest naszym sprzymierzeńcem w walce z wszelkiego rodzaju bodźcami upośledzającymi czynność tkanek, bądź uszkadzającymi strukturę narządów. Czy jednak jest on w stanie w porę zaalarmować nas o powstałej przepuklinie? Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ból przepukliny.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Przepukliny powstają w miejscach zmniejszonego oporu powłok ciała, podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ma to miejsce podczas kichania, kaszlu, oddawania stolca oraz podnoszenia ciężarów. Skutkuje to wydostawaniem się narządów (głównie jelit) poza miejsce, gdzie normalnie powinny się one znajdować. Zdarzają się także sytuacje predysponujące pacjentów do obniżenia wytrzymałości tkanek. Należą do nich urazy mechaniczne, ciąża, jak również wcześniejsze interwencje chirurgiczne. 

Czy przepuklina boli?

Aby móc dokonać u siebie wstępnego rozpoznania, należy wiedzieć, jak i gdzie boli przepuklina. Zjawisko bólu w obrębie jamy brzusznej może mieć charakter somatyczny, trzewny lub odniesiony. W bólu odniesionym, źródło oddalone jest od miejsca odczuwania - mówimy wówczas o tak zwanym promieniowaniu bólu. Trzewnej komponencie często wtórują z kolei objawy wegetatywne w postaci nudności i wymiotów. Sposób, w jaki przepuklina boli, jest dość charakterystyczny i często porównuje się go do uczucia ciągnięcia. To, gdzie boli przepuklina, jest z kolei uzależnione od miejsca, w którym rozwinęła się dolegliwość.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Czy przepuklina boli cały czas?

Przepuklina objawia się bólem brzucha, jest on jednak szczególnie skoncentrowany w miejscu pojawienia się charakterystycznego, guzowatego wybrzuszenia. W czasie uciskania tej zmiany, pacjenci mogą czuć "pociąganie" oraz pieczenie. Z kolei podczas kaszlu, wypróżniania się, podnoszenia ciężarów czy przy długotrwałym staniu lub siedzeniu, ból przepukliny promieniuje na inne części ciała.

Objawy uwięźnięcia przepukliny

Każda przepuklina w sytuacji uwięźnięcia jej zawartości w wąskim kanale wymaga pilnej interwencji medycznej i jest stanem zagrożenia życia. Wskutek zaciśnięcia naczyń zaopatrujących narządy znajdujące się dochodzi bowiem do martwicy jelit. Objawy uwięźnięcia to:

  • silny, kolkowy ból brzucha
  • zatrzymanie stolca
  • wzdęciami
  • nudności i wymioty

Potwierdzenie uwięźnięcia przepukliny wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Czy przepuklina brzuszna boli?

Stanowiąca 60% wszystkich przepuklin brzusznych przepuklina pachwinowa odprowadzalna może przebiegać bezobjawowo. Choć prędzej czy później ból w końcu się pojawi, warto mieć na uwadze, że nie musi być on pierwszym symptomem dolegliwości. Podobnie jest z przepukliną udową. Jeśli jest ona szczególnie duża, może powodować objawy bólowe podczas wysiłku, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wstawania z pozycji leżącej.

Występująca głównie jako wada wrodzona przepuklina pępkowa manifestuje się uwypukleniem pod skórą, często z poszerzeniem kresy białej. W miarę nasilania się wypukłości pojawiają się dyskomfort i pobolewanie okolicy pępka. Towarzyszący rozstęp kresy białej predysponuje również do przepukliny pępkowej przebiegającej z bólem podbrzusza i pociąganiem przy pochylaniu do przodu.

 

Referencje:

1. Pans A, Elen P, Dewe W, Desaive C. Long term results of polyglactin mesh for the prevention of incisional hernias in obese patients. World J Surg. 1998; 22(5): 479-482.
2. Ponten JE, Somers KY, Nienhuijs SW. Pathogenesis of the epigastric hernia. Hernia. 2012;16(6):627-33
3. Chirurgia tom 1 i 2 pod red. W. Noszczyka. 2005.
4. Chung L, Norrie J, O’Dwyer PJ. Long-term follow-up of patients with a painless inguinal hernia from a randomized clinical trial. British Journal of Surgery 2010;98(4):596-599.
5. Traczyk W, Trzebski A. Fizjologia człowieka w zarysie. PZWL 2013.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 47

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…