Przyczyny pojawiania się tłuszczaków (łac. lipoma) nie są do końca wyjaśnione. Jak w przypadku każdego nowotworu, podejrzewa się uwarunkowania genetyczne (m.in. gen HMG IC związany z otyłością), niektóre badania wykazały także wpływ ran i urazów na tworzenie się tłuszczaków. Zamiana tego typu sama w sobie nie jest groźna dla zdrowia i zazwyczaj nie towarzyszą jej objawy bólowe, tak więc niewielkich, niesprawiających problemów tłuszczaków na ogół się nie usuwa.
Powiększający się tłuszczak może jednak niekiedy powodować miejscowe dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy i struktury anatomiczne. Wskazane jest wtedy wykonanie procedury jego usunięcia, co można przeprowadzić dwiema metodami:
- chirurgicznego wycięcia zmiany – po nacięciu skóry wokół guzka zostaje on wypreparowa metodą tzw. ograniczonego dostępu. Zabieg kończy zszycie rany oraz założenie drenu.
- liposukcji - zawartość guzka jest odsyssana a pozostała torebka łącznotkankowa usuwana kleszczykami chirurgicznymi.
Pierwszy ze sposobów charakteryzuje się większą skutecznością, ale jego wadą jest widoczna blizna pozabiegowa. W drugim przypadku blizna jest minimalna, jednak zdarzają się nawroty dolegliwości.
Zabiegów usunięcia tłuszczaka nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, ponieważ wymagałoby to zastosowania znieczulenia – miejscowego w przypadku pojedynczych zmian, lub ogólnego w przypadku tłuszczaków mnogich.