Partie ciała najbardziej narażone na cellulit

Skórka pomarańczowa? Mnie to nie dotyczy – takie słowa może wypowiedzieć jedynie 5-10 % kobiet na świecie. Dla pozostałych pań bez względu na rasę, skóra o nierównej, grudkowatej powierzchni, występująca szczególnie w rejonach ud, brzucha, pośladków i ramion stanowi codzienny, nieestetyczny i niechciany dodatek do sylwetki. Tymczasem zabieg laserowy może być dla nich pomocny w odzyskaniu gładkiej i jędrnej skóry.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Cellulit, nazywany również lipodystrofią typu kobiecego, obrzękowo-włókniejącym zwyrodnieniem tkanki podskórnej lub guzkowo twardniejącym zwyrodnieniem tłuszczowym, jest stanem, w którym skóra w pewnych częściach ciała, takich jak pośladki, brzuch, uda, wykazuje obecność nieregularności w postaci zgrubień, zagłębień i guzków. Co więcej, zmiany takie mogą być w dotyku bolesne.

Wizualnie skóra przypomina skórkę pomarańczy, stąd pochodzi często stosowane określenie cellulitu, bywa również określana jako cottage cheese lub materac.

Przyczyny i czynniki ryzyka cellulitu

Taki wygląd spowodowany jest występowaniem w skórze skłonnej do cellulitu przegród tkanki łącznej o niejednolitej grubości. Pomiędzy cieńszymi przegrodami występują luźne i grudkowate obrzęki. Są one związane z nieprawidłowościami w zakresie mikrokrążenia krwi i limfy w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Cellulit często zaczyna być widoczny u kobiet w okresie wahań hormonalnych, towarzyszących takim procesom jak dojrzewanie, menopauza, druga faza cyklu miesiączkowego czy ciąża. Jest również łatwiejszy do dostrzeżenia u osób wykazujących w ciele nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zaobserwowano, że zarówno u kobiet mających cellulit, jak i u tych nielicznych pań, których ta dolegliwość nie dotyczyła, granica pomiędzy skórą właściwą a tkanką podskórną była poprzerywana i zawierała przepukliny tkanki tłuszczowej sięgające do skóry właściwej.

U mężczyzn natomiast granica między skórą właściwą a tkanką tłuszczową oraz tkanką łączną jest raczej gładka i ciągła. Jednak cellulit, wbrew powszechnym opiniom, również, choć stosunkowo rzadko, występuje także u panów, szczególnie u tych, u których stwierdza się niedobór męskich hormonów płciowych czy też znaczną otyłość.

Znane są różne czynniki predysponujące do powstania cellulitu:

  • hormonalne,
  • genetyczne,
  • wpływ środowiska,
  • tryb życia,
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie antykoncepcji,
  • mała aktywność fizyczna,
  • noszenie obcisłych ubrań.

Metody laserowego usuwania cellulitu

Jak się pozbyć cellulitu?

Do laserowego usuwania cellulitu wykorzystuje się szereg wyspecjalizowanych urządzeń i systemów. W części z nich do terapii cellulitu służy światło lasera. W Klinice Ambroziak można poddawać się zabiegowi usuwania cellulitu urządzeniem Cellulaze firmy Cynosure, nazywanym liposukcją laserową.

Laser Nd:YAG w postaci światłowodu wprowadzany jest pod powierzchnię skóry w rejon zmienionej tkanki w znieczuleniu miejscowym, a efektem jego działania jest upłynnienie tkanki tłuszczowej, przecięcie zwłókniałych przegród oraz napięcie i uelastycznienie tkanki.

Innym systemem do usuwania skórki pomarańczowej jest system Triactive, w którym laser diodowy stymuluje odbudowę naczyń w tkance podskórnej, krioterapia redukuje obrzęki, a masaż poprawia obieg limfy.

Ciekawostka: Laser Nd:YAG jest często stosowany także w innych zabiegach dermatologicznych, takich jak usuwanie tatuaży.

Warszawskie Elite wykorzystuje w terapii cellulitu zabieg BODY-MIX stanowiący połączenie czterech różnych komponentów zabiegowych, takich jak laser diodowy, krioterapia, rytmiczny masaż próżniowy oraz fotostymulacja, czyli głęboka stymulacja światłem.

Cellulit można również zwalczać Lipo laserem, będącym urządzeniem o małej mocy tzw. zimnym laserem, który nie uszkadza komórek tłuszczowych, a jedynie stymuluje rozkład zawartych w nich trójglicerydów. Zimny laser oznacza, że urządzenie działa na niskiej energii, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek.

Informacja: Zimne lasery są uważane za bezpieczniejsze, ponieważ działają na niższej energii, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry.

Laseroterapia cellulitu działa na zasadzie rozbijania tłuszczu i poprawy napięcia skóry. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez kontrolowane nagrzewanie tkanek, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna.

Koszt zabiegów laserowych

Masażer na cellulit

Polskie kliniki i gabinety medycyny estetycznej oferują laserowe wygładzanie cellulitu, w zależności od wyboru konkretnej metody leczenia, od 100 zł dla laserów o małej mocy do kilkunastu tysięcy zł w przypadku bardziej inwazyjnych, ale zarazem nie wymagających częstego powtarzania zabiegów.

Dla porównania, w amerykańskiej klinice Art of Natural Beauty Center Brooklyn cena za jeden zabieg laserem diodowym to 150 $, podczas gdy opłaty za zabieg Cellulaze w gabinecie chirurgii plastycznej dr Lastera z Dallas rozpoczynają się od kwoty 4500 $.

Efektywność w laseroterapii celluiltu

Usuwanie cellulitu laserem jest skuteczne, ale wymaga z reguły kilku - kilkunastu zabiegów, aby zamierzony efekt został osiągnięty i utrzymany przez dłuższy czas. W przypadku metod liposukcji laserowej stosowany jest jeden zabieg, a efekt pozabiegowy widoczny jest przez co najmniej rok.

Ważne: Nawet po skutecznej terapii laserowej cellulit może powrócić, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w stylu życia.

Trzeba jednak pamiętać, że cellulit ma charakter postępujący; jeżeli dopuści się do poważnego zaawansowania zmian cellulitowych, to według dr Marka Wasiluka z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, uzyskanie całkowicie gładkiej skóry może się okazać trudne do osiągnięcia.

Warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach związanych z laserowym usuwaniem cellulitu:

  • wyniki mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry,
  • długoterminowa skuteczność zabiegów laserowych może być ograniczona,
  • nawrót cellulitu jest możliwy,
  • ważne jest wprowadzenie zmian w stylu życia.

Alternatywne metody leczenia cellulitu

Poza zabiegami laserowymi, istnieje wiele innych metod, które mogą pomóc w redukcji cellulitu. Do popularnych technik należą masaże limfatyczne, mezoterapia, radiofrekwencja oraz terapia ultradźwiękowa.

Każda z tych metod ma swoje unikalne mechanizmy działania i może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pamiętaj: Wybór odpowiedniej metody leczenia cellulitu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa.

Cellulit nie jest domeną kobiet otyłych, diagnozowany jest również u szczupłych pań. Gdy sama zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna nie wystarczają do zmiany wyglądu ciała, odwołanie się do medycyny estetycznej i oręża, jakim są lasery, skutecznie zmierzy się z problemem, jakim dla wielu kobiet pozostaje skórka pomarańczowa.

Informacja: Cellulit może występować u osób o każdej budowie ciała, nie jest wyłącznie problemem osób z nadwagą.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (15)

Gasia 6 lata temu

a znacie jakiś dobry specjalistyczny krem do takiej problematycznej skóry z cellulitem? Odpowiedz

Fiona do Gasia 6 lata temu

Nic konkretnego ci nie polece raczej, ale szukaj ogolnie czegoś co nie ma parabenów a z kolei ma guarane, kofeine, kasztanowca albo jakiś bluszcz i ruszczyk kolczasty. Odpowiedz

Paulina 4 lata temu

Korzystała może któraś z Pań już z jakiegoś zabiegu? Z chęcią skorzystam z jakiegoś polecenia, bo nie wiem na razie co miałabym wybrać Odpowiedz

Sandra92 do Paulina 4 lata temu

miałam robiona mezoterapie ale zaniedbalam sprawe i znow mi cellulit powrocil. efekt byl bardzo dobry, ale jezeli zaniedbasz sprawe i nie zmienisz swoich nawykow jedzeniowych i nie bedziesz cwiczyc to to moze ci wrocic. u mnie byla to tabletki antykoncepcyjne i wiekszy apetyt, ale juz wraca wszystko do normy, bo robie szczotkowanie na sucho, domowe body wrappingi i nakladam kem, ktory niedawno odkrylam. w polaczeniu z peelingami to jest cos na prawde duzego jezeli chodzi o poprawe i efekty. Odpowiedz

olivia do Paulina 4 lata temu

miałam robioną mezoterapię i mi pomogło niesamowicie, ale później przyszła kwarantanna i problem po roku wrócił, ale ratuje się dietą, ćwiczeniami w domu, robiąc samodzielnie peelingi z kawy, ale tez i maski z tez kawą, cynamonem, startym imbirem i olejem kokosowym. Odpowiedz

monotonna 5 lata temu

Mialam zabiegi na cellulit juz jakis czas temu uwazam ze to bardzo dobra forma walki z cellulitem jezeli ktos oczekuje natychmiastowych efektow bez wiekszego wysilku - co oczywiscie kosztuje fortune, ale to raczej oczywiste dla kazdego decydujacego sie na takie zabiegi. No i wazne jest zeby potem trzymac sie diety i dobrych kosmetykow majacych w skaldzie jakas kofeine, guarane, algi czy bluszcz. Odpowiedz

Antonina 4 lata temu

Polecacie coś na kontynuowanie efektu po laserze? Zrobiłam sobie serie zabiegów jakiś czas temu i na początku było super, ale potem jednak zaczęłam dostrzegać, że cellulit wraca. Pani w salonie nie polecila mi zadnych zabiegów w domu... możemy się domyślić czemu... Czy próbowałyście specjalnych peelingów, podtrzymujących efekt w domu? Dużo osób zachwala działanie kofeiny na problemy z cellulitem, tak samo cynamon, goździki. Pomóżcie, nie chce mieć tylu pieniędzy w błoto ;( Odpowiedz

Kuleszka 4 lata temu

Laserem zabiegów nie miałam robionych, ale miałam robionych kilka zabiegów mezoterapii i powiem szczerze, ze efekty są do tej pory widoczne i gdybym się miala zdecydować ponownie na zabiegi to chyba bym sie zdecydowała. Pewnie to też działa na plus że nadal o skórę dbam i nie ma tutaj żadnego "ale". Do tej pory ćwiczę, nakładam kosmetyki z bluszczem, kwasem hialuronowym, zieloną herbatą i kawą, ćwiczę kilka razy w tygodniu przez około dwie godzinki, trzymam dietę i się masuję. Odpowiedz

Pati 7 lata temu

U mnie taki zabieg zadziałał - miałam 8 sesji w placówce w Gdyni i efekty widziałam już po pierwszych 4. Jak uda i pupa zaczęły ładniej wyglądac to przestałam wstydzić się basenu i siłowni i chętnij i cześciej ćwiczyłam, więc myślę że takie połączenie sprawiło właśnie że po 8 zabiegach nie ma już śladu cellulitu, nawet jak ściskam skórę, a ja teraz sobie 2-3 razy w tygodniu ćwiczę i pije dużo wody tylko :) Odpowiedz

Nutek do Pati 7 lata temu

A jaki miałaś konkretnie zabieg? Odpowiedz

Nutek 7 lata temu

Ja raz w życiu trafiłam na faktycznie skuteczne zabiegi. W klinice Andre Lapasset w Paryżu. byłam wtedy studentką, ale już z problemem cellulitu. Pan Lapasset zaproponował mi, żebym "modelowała" w trakcie sesji pokazowo-sprzedażowych dla innych gabinetów i kosmetyczek. Dzięki temu odbyłam ok. 10 zabiegów. I powiem zdecydowanie: metoda jest super, efekty niezwykłe (i natychmiastowe), a efekt utrzymywał się bardzo długo. Jest to też super metoda na zmarszczki i wiotkość skóry (Pan Lapasset miał wspólniczkę w wieku ok. 50 lat - kobieta wyglądała niezwykle - i to bez botoksów, liftingów itp. Ale mówiła mi, że regularnie raz w miesiącu robi sobie seans ). Znalazłam na fb gabinet w....Chorwacji, który stosuje tę metodę. Szkoda, że w Polsce nikt się jeszcze tym nie zainteresował, bo jest naprawdę rewelacyjna (i bezbolesna!!!) Odpowiedz

inga 7 lata temu

witam. czy któraś z pań może się wypowiedzieć na temat fali uderzeniowej do usuwania cellulitu? jedna z klinik oferuje zabiegi urządzeniem celar awt i zastanawiam się, czy ich sobie nie zafundować. Odpowiedz

Jess 8 lata temu

Jestem ciekawa czy w vesunie w krakowie też robią ten zabieg. Z tego co wiem to robia lipomasaże i drenaże, ale o laserze jeszcze nie słyszalam. Ciekawe czy faktycznie jest taki dobry jak inne zabiegi. Odpowiedz

Arleta 9 lata temu

Mi usuwanie cellulitu pomogło - wszelkie kremy, masaże a nawet cudowne bańki chińskie nie pomagały! teraz jednak wiem, że piękne nogi można mieć - trzeba tylko trafić na dobrych specjalistów! Odpowiedz

Ruda do Arleta 9 lata temu

Jakie zabiegi wkoncu na Ciebie zadzialaly? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie cellulitu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…