Jak walczyć z żylakami?
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, która dotyka około 30% kobiet oraz 10% mężczyzn w krajach uprzemysłowionych. W samych tylko Stanach Zjednoczonych z powodu żylaków cierpi od 20 do 25 mln. osób. W tym miejscu warto wspomnieć, że nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, same zaś nie są tylko defektem estetycznym, a objawem zaburzeń krążenia w nogach. Właśnie dlatego należy z nimi walczyć.
Na czym polega usuwanie żylaków laserem?
Leczenie żylaków nóg za pomocą lasera to popularna alternatywa dla klasycznej metody chirurgicznej, która jest nie tylko bardziej inwazyjna, ale wymaga również dłuższej rekonwalescencji. Tymczasem laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności. Podczas zabiegu, poprzez niewielkie nacięcie chirurg wprowadza włókno laserowe do niewydolnego pnia żylnego i wykonuje jego naświetlanie. Wysoka temperatura oddziałuje na krew i powoduje jej wewnątrznaczyniowe wykrzepianie, tym samym doprowadzając do zamknięcia naczynia.
Czy laseroterapia zadziała w każdym stadium żylaków?
Żylaki nóg mogą być leczone laserem w praktycznie każdym stadium niewydolności żylnej, co sprawia, że metoda ta jest bardzo uniwersalna. Należy jednak zauważyć, że w przypadku choroby zakrzepowo-zatorowej w fazie aktywnej nie jest wskazany zabieg laserowy, podobnie jak przy zmianach pozazakrzepowych w żyłach, które uniemożliwiają wykonywanie leczenia wewnątrznaczyniowo.
Warto wiedzieć, że laserowe leczenie żylaków nóg charakteryzuje się mniejszym ryzykiem powikłań niż w przypadku metody tradycyjnej, a także wyższą skutecznością. Dużą zaletą tej metody jest także niewielki uraz pooperacyjny i brak konieczności hospitalizacji.
Źródła:
- Arne A Meesters, Luiza Pitassi, Valeria Campos, Albert Wolkerstorfer, Christine Dierickx, "Transcutaneous laser treatment of leg veins" (www.researchgate.net), Lasers in Medical Science