Czy wszystkie żylaki nóg da się wyleczyć laserem?

Żylaki nóg to schorzenie, które często dotyka osoby po 40. roku życia. Do niedawna radzono sobie z nimi farmakologicznie lub usuwano je metodą chirurgiczną, jednak obecnie możliwe jest także leczenie tej dolegliwości innymi sposobami. Jedną z technik usuwania poszerzonych naczyń żylnych jest laseroterapia, którą po raz pierwszy zastosowano w terapii żylaków w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku. W Polsce metoda ta została wykorzystany już rok później w klinice w Zielonej Górze.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Jak walczyć z żylakami?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, która dotyka około 30% kobiet oraz 10% mężczyzn w krajach uprzemysłowionych. W samych tylko Stanach Zjednoczonych z powodu żylaków cierpi od 20 do 25 mln. osób. W tym miejscu warto wspomnieć, że nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, same zaś nie są tylko defektem estetycznym, a objawem zaburzeń krążenia w nogach. Właśnie dlatego należy z nimi walczyć.

Na czym polega usuwanie żylaków laserem?

Leczenie żylaków nóg za pomocą lasera to popularna alternatywa dla klasycznej metody chirurgicznej, która jest nie tylko bardziej inwazyjna, ale wymaga również dłuższej rekonwalescencji. Tymczasem laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności. Podczas zabiegu, poprzez niewielkie nacięcie chirurg wprowadza włókno laserowe do niewydolnego pnia żylnego i wykonuje jego naświetlanie. Wysoka temperatura oddziałuje na krew i powoduje jej wewnątrznaczyniowe wykrzepianie, tym samym doprowadzając do zamknięcia naczynia.

Warto wiedzieć: Zabieg trwa około 45 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Przez kolejne 3 tygodnie pacjent musi nosić pończochy uciskowe, ale już następnego dnia może wrócić do swoich normalnych zajęć.

Czy laseroterapia zadziała w każdym stadium żylaków?

Żylaki nóg mogą być leczone laserem w praktycznie każdym stadium niewydolności żylnej, co sprawia, że metoda ta jest bardzo uniwersalna. Należy jednak zauważyć, że w przypadku choroby zakrzepowo-zatorowej w fazie aktywnej nie jest wskazany zabieg laserowy, podobnie jak przy zmianach pozazakrzepowych w żyłach, które uniemożliwiają wykonywanie leczenia wewnątrznaczyniowo.
Warto wiedzieć, że laserowe leczenie żylaków nóg charakteryzuje się mniejszym ryzykiem powikłań niż w przypadku metody tradycyjnej, a także wyższą skutecznością. Dużą zaletą tej metody jest także niewielki uraz pooperacyjny i brak konieczności hospitalizacji.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 38

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…