Zabieg przeszczepu brody, zagęszczania zarostu

Panowie coraz częściej decydują się na uzupełnianie ubytków włosów powstałych wskutek łysienia. Co jednak, jeśli to nie włosy, a gęsta broda są ich marzeniem? W ostatnich latach zarost stał się niezwykle modny, jednak nie wszyscy panowie mogą się nim poszczycić. Z pomocą przychodzą zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Utrata zarostu może iść w parze z procesami łysienia lub stanowić odrębną jednostkę chorobową, zwaną Alopecia Barbae. Wiąże się ona z postępującą utratą wąsów oraz brody, co przejawia się występowaniem w niej małych, łysych miejsc. Utrata bądź brak gęstego zarostu nie są groźne same w sobie, jednak mogą wiązać się z brakiem akceptacji własnego wyglądu i kompleksami. W takiej sytuacji warto zapoznać się bliżej z możliwościami współczesnej medycyny estetycznej i zdecydować na wykonanie zabiegu przeszczepu włosów w miejsce zarostu.

Przeszczep brody metodą FUE

Przeszczep zarostu na twarzy najczęściej przeprowadza się metodą FUE lub BHT. Podczas procedury FUE (ang. Follicular Units Extraction) pobiera się pojedyncze mieszki włosowe. Wiąże się to z małym ryzykiem powstania blizn w miejscu pobrania materiału, jednak cały proces jest czasochłonny. Co więcej istnieje także ryzyko mechanicznego uszkodzenia przeznaczonych do implantacji przeszczepów.

Warto wiedzieć: Przed przeszczepem warto zastanowić się nad pożądanym kształtem brody czy wąsów. Podczas zabiegu można uzupełnić jedynie brakujące włosy bądź przeprowadzić całkowitą rekonstrukcję zarostu.

Przeszczep zarostu BHT

W założeniach metody BHT włosy przeznaczone do transplantacji mogą być pobierane z okolic innych niż skóra głowy, a więc z podbródka, torsu, pleców czy kończyn. Włosy w tzw. okolicy dawczej są strzyżone na długość około 1-2 mm, a obszar ten poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Specjalista najpierw pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe specjalnym instrumentem, a następnie osłania obszar jałowym opatrunkiem. W drugim etapie zabiegu pobrane wszczepy zostają manualnie umieszczane w okolicy biorczej. Zabieg jest długotrwały, a dokładny czas jego trwania jest uzależniony od wielkości obszaru wymagającego zagęszczenia.

Zagęszczanie zarostu - zalecenia pozabiegowe

Niezależnie od wybranej techniki zabiegu, duży wpływ na jego powodzenie ma przebieg okresu pooperacyjnego oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich. Mieszki włosowe to struktury bardzo delikatne i należy uważać, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Tuż po zabiegu zagęszczenia zarostu zaleca się stosowanie specjalnych okładów chłodzących okolicę poddaną przeszczepowi, aby zniwelować ewentualną bolesność czy uczucie swędzenia. Skórę można delikatnie przemyć dopiero następnego dnia. Należy unikać spania na brzuchu, gorących kąpieli i ograniczyć nadmierną aktywność fizyczną. – Ostateczne efekty zabiegu przeszczepienia brody będą widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy - ma to związek z adaptacją mieszka włosowego do nowego miejsca. Czasem zdarza się, że aby uzyskać wymarzony efekt zabieg musi zostać przeprowadzony ponownie, jego efekty są jednak trwałe – zapewnia dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel z Kliniki Elite w Warszawie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 48

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…