Według szacunków Society of Interventional Radiology, niewydolność żył układu powierzchniowego może dotykać nawet 60% populacji na świecie. W różnych krajach rozwiniętych statystyki zachorowalności są na podobnym poziomie. Na przykład, według danych American Society for Vascular Surgery, w USA na żylaki nóg cierpi 33% kobiet i 17% mężczyzn. Natomiast Polskie Towarzystwo Flebologiczne podaje, że połowa naszych rodaków cierpi na schorzenia żylne, w tym 36% kobiet i 28% mężczyzn. Częstość występowania tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem i dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.
Żylakami nazywamy rozszerzenia żył powierzchniowych, które mogą przyjmować postać węzłowatych sznurów lub kłębków, często z uwypukleniami. Schorzenie to powstaje na skutek zaburzenia stosunku między ciśnieniem krwi, panującym w żyłach kończyn dolnych, a wytrzymałością ich ścian. Za najważniejszy czynnik, mający wpływ na powstawanie żylaków, uważa się niewydolność zastawek żylnych.
Nieleczone żylaki nóg – czym to grozi?
W początkowej fazie choroby żylaki nie powodują żadnych dolegliwości, jedynie defekt kosmetyczny w postaci pajączków i żył siateczkowatych. Dopiero w postępującym etapie schorzenia następuje uczucie ciężkości nóg, obrzęki, bóle, pieczenie i kurczenie kończyn. Zaawansowana choroba żylna uwidacznia się za pomocą wężykowatych splotów i sznurów żylnych oraz balonowatych uwypukleń. Nieleczone żylaki nóg mogą doprowadzić do poważnych stanów zapalnych.
Powikłania nieleczonych żylaków
Jednym z powikłań żylaków kończyn dolnych jest zakrzepowe zapalnie żył, które objawia się kłuciem, bólem i zaczerwieniem w okolicy żylaka, a także zgrubieniem naczynia krwionośnego. Zapalenie takie może utrzymywać się nawet 14 dni i bywa zwiastunem choroby nowotworowej.
Owrzodzenie
Kolejnym możliwym powikłaniem żylaków kończyn dolnych jest owrzodzenie żylakowe. To schorzenie rozpoczyna się najczęściej obrzękiem, przechodzącym w stwardnienie skóry. Nieleczone owrzodzenia żył mogą doprowadzić do przerostu tkanką włóknistą brzegów owrzodzenia, co w rezultacie może spowodować stan zapalny w mięśniach i powięziach. W takich ekstremalnych przypadkach jedynym skutecznym sposobem leczenie jest amputacja chorej kończyny.
Zator
Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonych żylaków jest zator tętnicy płucnej. Zatorowość płucna powoduje, że - w wyniku przemieszczenie się skrzepliny - dochodzi do zamknięcia naczyń płucnych i wystąpienia takich objawów jak ból za mostkiem, duszności, uporczywy kaszel z krwiopluciem, zimne poty itd.
Jak usunąć zmiany?
Leczenie żylaków kończyn dolnych może odbywać się na cztery różne sposoby, do których należy kompresoterapia (szczególnie przy owrzodzeniach żylnych), farmakoterapia (leki flebotropowe), skleroterapia (wstrzyknięcie do niewydolnej żyły substancji powodującej zamknięcie naczynia i odłączenie go od krwiobiegu) oraz leczenie zabiegowe (w tym operacja na żylaki). W początkowej fazie choroby można skorzystać z leczenia uciskowego, polegającego na noszeniu rajstop, pończoch, podkolanówek lub opasek uciskowych. Zmniejszają one zastój krwi w żyłach, redukują obrzęki oraz zapobiegają zakrzepowemu zapaleniu żył głębokich i powierzchniowych.
Źródła:
- François Becker, "Current treatment of varicose veins" (www.researchgate.net), Current Treatment Options in Cardiovascular Medicine
- Wikipedia, "Varicose veins" (en.wikipedia.org)