Czym są kamienie moczowodowe i jak powstają?

Kamienie moczowodowe powstają w rezultacie przemieszczenia się skrystalizowanych złogów z nerki do moczowodu. Nierzadko procesowi temu towarzyszy tzw. kolka nerkowa, czyli silne bóle spowodowane gwałtownym wzrostem ciśnienia w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki, obkurczeniem moczowodu na kamieniu i związanym z tym miejscowym niedokrwieniem.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Choroby urologiczne, czyli schorzenia układu moczowo-płciowego, są zjawiskiem powszechnym, często powodującym złe samopoczucie, dyskomfort a czasami nawet zagrażającym życiu. Dużą grupę pacjentów lekarzy-urologów stanowią osoby, borykające się z problemem kamieni w układzie moczowym: w nerkach, moczowodach lub pęcherzu. Szacuje się, ze problem dotyczy co dziesiątej osoby na świecie. Około 75% z nich to mężczyźni, zazwyczaj w wieku 30-50 lat.

Czym są i skąd się biorą kamienie w moczowodach?

Kamień jest zbitą, twardą masą, powstającą z kryształów różnych soli będących składowymi moczu – są to m.in. kamienie wapniowe, szczawianowe, fosforanowe, cystynowe i moczanowe. Na rodzaj złogów powstających u danej osoby wpływa m.in. pH moczu. Jeśli jest stale niskie, tworzą się złogi moczanowe i cystynowe, zaś przy stale wysokim – fosforanowe i szczawianowe. Kamienie rzadko składają się z jednego rodzaju związków, zwykle są połączeniem kilku z nich. 

W powstawaniu kamieni moczowych kluczową rolę odgrywają dwa procesy: przesycenie moczu składnikami kamicorodnymi (stężenie związków odpowiedzialnych za tworzenie kamieni jest tak duże, że nie są one w stanie dalej się rozpuszczać - tylko się wytrącają) oraz nukleacja, czyli powstawanie jądra krystalizacji, wokół którego tworzy się następnie kamień.

źródło: patientis.uroweb.com

Złogi same w sobie nie są szkodliwe dla organizmu – kamień umiejscowiony w nerce zazwyczaj nie daje żadnych objawów (z rzadka może pojawić się krwiomocz lub ból przy gwałtowniejszym ruchu). Problemem staje się jego przemieszczenie do moczowodu – jednego z dwóch parzystych przewodów, odpowiadających za transport powstającego w nerkach moczu do pęcherza.

O kamicy moczowodowej mówimy wówczas, gdy dochodzi do nagłego zablokowania odpływu moczu z nerki i zastoju powyżej kamienia. Procesowi towarzyszy tzw. kolka nerkowa, czyli silne bóle spowodowane gwałtownym wzrostem ciśnienia w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki, obkurczeniem moczowodu na kamieniu i związanym z tym miejscowym niedokrwieniem.

W grupie zwiększonego ryzyka rozwoju kamieni nerkowych znajdują się m.in. osoby u których:

  • stwierdzono występowanie tego typu choroby w rodzinie
  • wytworzył się kamień składający się z bruszytu (uwodnionego wodorofosforanu wapnia), kwasu moczowego lub moczanów
  • stwierdzono kamienie powstałe na skutek infekcji w drogach moczowych
  • rozpoznano wadę genetyczną, która objawia się podatnością do tworzenia się kamieni
  • moczowody są zwężone
  • powstała przeszkoda w miejscu połączenia moczowodu z nerką

Wśród pierwotnych przyczyn rozwoju tego schorzenia wymienia się m.in. wysokie spożycie białka zwierzęcego, zbyt dużą zawartość w diecie wapnia, szczawianów i puryn oraz picie zbyt małej ilości płynów. Do podstawowych metod profilaktyki powstawania kamieni moczowodowych i nerkowych zaliczyć można: zbilansowaną i urozmaiconą dietę oraz picie dużej ilości płynów, powodujących zwiększenie wydalania moczu (ilości i częstotliwości jego oddawania). Osoby borykające się z atakami kolki oraz kamicy nerkowej powinny wypijać co najmniej 2-2,5 l wody dziennie (o ile nie ma ku temu innych przeciwwskazań medycznych). Duża ilość oddawanego moczu sprawia, że kamienie trudniej się formują a rozmiar tych które powstaną jest mniejszy, co ułatwia ich naturalne wypłukanie.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie kamieni moczowodowych laparoskopowo

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…