Dostępność darmowych implantów zębowych na NFZ

Uzupełnianie braków w uzębieniu implantami to obecnie najlepsze rozwiązanie, jednak jednocześnie także bardzo kosztowne. Cena jednego implantu to kilka tysięcy złotych, dlatego pacjenci nierzadko zastanawiają się czy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w ramach NFZ. Odpowiadamy na pytanie, czy darmowe implanty zębowe są dostępne.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie stomatologiczne, które stosuje się do zastąpienia brakujących zębów. Składają się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest śruba, czyli implant właściwy, który pełni funkcję sztucznego korzenia zęba. Jest on wykonany z tytanu lub cyrkonu i wprowadzany chirurgicznie w kość szczęki lub żuchwy. Tytan to materiał biokompatybilny, co oznacza, że organizm go akceptuje, a kość z czasem zrasta się z implantem w procesie zwanym osteointegracją.

 

Drugim elementem jest łącznik, zwany abutmentem, który łączy implant z koroną protetyczną, zapewniając jej stabilność i prawidłowe umocowanie. Na końcu znajduje się korona protetyczna, czyli widoczna część implantu, która imituje naturalny ząb. Korona mocowana na łączniku jest wykonana z materiałów takich jak porcelana, cyrkon czy metal, a jej kolor i kształt są idealnie dopasowane do naturalnych zębów pacjenta.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Implanty zębowe oferują wiele korzyści, ponieważ są trwałe, stabilne i wyglądają jak naturalne zęby. W odróżnieniu od protez ruchomych, są na stałe osadzone w kości, co zapewnia komfort i pewność podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie, mówienie czy uśmiechanie się. Dodatkową zaletą implantów jest to, że pomagają zapobiegać zanikowi kości, który często występuje po utracie zęba. Dzięki tym właściwościom implanty zębowe są chętnie wybierane przez pacjentów szukających trwałego, estetycznego i funkcjonalnego rozwiązania w przypadku utraty jednego lub więcej zębów.

Uzupełnienia protetyczne na NFZ

Uzupełnienia protetyczne takie jak ruchome protezy częściowe (od 5 do 8 brakujących zębów) lub, w przypadku bezzębia, proteza całkowita szczęki lub żuchwy, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczenia protetyczne tego rodzaju przysługują pacjentowi raz na 5 lat, naprawa protezy zaś raz na 2 lata, przy czym ograniczenia te nie dotyczą osób po operacyjnym usunięciu nowotworu. Należy jednak pamiętać, że NFZ refunduje protezę akrylową, czyli najmniej zaawansowaną technologicznie, o jakości znacznie gorszej niż ta, którą cechują się nowoczesne implanty zębowe.

Uwaga: Refundacja obejmuje tylko podstawowe materiały i techniki, dlatego bardziej zaawansowane i estetyczne uzupełnienia, takie jak protezy szkieletowe czy implanty, nie są pokrywane przez NFZ.

Implanty zębowe za darmo - czy to możliwe?

Protezy stałe, które są trwale połączone z zębami za pomocą cementu lub innych materiałów (w przypadku implantów są to śruby), nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że za korony, mosty, jak również implanty zębowe trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których pacjent traci uzębienie po wypadku. Wówczas, w celu uzyskania refundacji, należy zgłosić się do odpowiedniego oddziału NFZ wraz ze stosownym wnioskiem i dokumentacją.

Ważne: Darmowe implanty zębowe bywają dostępne w ramach specjalnych akcji, przeznaczonych np. dla seniorów. Zdarzają się również programy badawcze, których uczestnicy mogą liczyć na wszczepienie implantów za darmo. Takie sytuacje wciąż należą jednak do rzadkości.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 19

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…