Dekortykacja – sposób na krzywe zęby

Według specjalistów z dziedziny ortodoncji, przyczyny nieprawidłowości zgryzu mogą mieć różne pochodzenie ( wewnętrzne i zewnętrzne). Większość deformacji w obrębie kości szczęki powstaje w okresie płodowym ( dziedziczność, choroby, urazy), ale również po urodzeniu (nieprawidłowe nawyki). Do niedawna, aby mieć zdrowe, piękne i własne zęby, stosowano terapię aparatem ortodontycznym.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Standardowy aparat ortodontyczny składa się z metalowych pierścieni, które są nakładane na zęby trzonowe, oraz z zamków, tj. komponentów z metalu, które są mocowane klejem do szkliwa zębów. Całość spina łuk aparatu, czyli metalowy drut. Działanie aparatu polega na nacisku łuku, co w perspektywie długoterminowej powoduje odpowiednie przesuwanie zębów, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. 

Terapia ta jest jednak czasochłonna (12 - 36 m-cy) , co dotychczas stanowiło problem z podjęciem decyzji o leczeniu, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Poza tym, w obrębie stłoczonych zębów następuje podwyższenie ryzyka pojawienia się próchnicy i chorób przyzębia, co również nie zachęcało do podjęcia terapii. Aparat stwarza również zagrożenie uszkodzeń mechanicznych szkliwa oraz powstania zaburzeń mowy. Dlatego, choć nadal jest to bardzo popularna metoda, pacjenci coraz częściej decydują się na młodą, ultradźwiękową terapię PiezoCision, zwaną także dekortykacją. Jest to innowacyjna procedura chirurgiczna, która powstała w ciągu ostatnich lat na Uniwersytecie w Bostonie i jest obecnie bardzo powszechna w Europie.

Na czym polega dekortykacja?

Piezocision polega na fuzji mikronacięć z miejscową dekortykacją piezoelektryczną. Dzięki rozwojowi tej nowatorskiej techniki stomatologii, przywracanie zdrowo ukształtowanego uśmiechu jest skuteczniejsze, niż przy zastosowaniu wyłącznie tradycyjnego aparatu ortodontycznego, a pacjent zyskuje nowoczesną alternatywę korekcji wad zgryzu. Technika ta z powodzeniem używana jest i polecana do różnych wad, gdyż niweluje nawet duże zmiany szczękowo- twarzowe, takie jak: szkieletowe zgryzy otwarte lub ciężkie zwężenia szczęki, albo też dysproporcje żuchwy i szczęki powyżej 5 mm, czyli koryguje ona struktury, które wymagały do tej pory użycia chirurgii ortognatycznej.

Ultradźwiękowa metoda PiezoCision stosowana jest już po założeniu aparatu ortodontycznego i polega na precyzyjnym nacięciu wyrostków zębodołowych w kości szczęki, nie jest wykonywana skalpelem. Dzięki tym nacięciom pilnie następuje restrukturyzacja kości i w następstwie przesuwanie się zębów. Metoda dość powszechnie już nazywana jest więc ekspresową ortodoncją.

Dlaczego więc Piezochirurgia, jako współczesna technika chirurgii kostnej, jest lepsza od tradycyjnych metod chirurgicznych? Otóż przede wszystkim, zabieg dekortykacji intensyfikuje i przyspiesza (nawet czterokrotnie!) naprawę zgryzu, jest też bardziej precyzyjny i bezpieczny. Pozwala zminimalizować lub wykluczyć powstanie wyżej wymienionych zagrożeń podczas noszenia aparatu.

Podczas zabiegu maksymalnie zmniejszane są zniszczenia tkanek miękkich, ponieważ oscylacja oparta jest na regulowanym działaniu fal ultradźwiękowych, dzięki czemu wycinane są tylko wybrane tkanki i obszar zabiegu goi się szybciej, a opuchlizna nie pojawia się wcale. Z pewnością dla wielu pacjentów najważniejsza powinna być informacja, że jest to zabieg bezbolesny.

Podczas leczenia ortodontycznego należy zaadoptować kości wyrostka zębodołowego oraz pobliskich tkanek, aby dzięki temu zapobiec zaostrzeniu stanu przyzębia, które może nastąpić wskutek niekontrolowanego przemieszczania zębów znajdujących się w pobliżu obszarów w stanie zapalnym - mówi dr Frank Weiland, wykładowca ze Szkoły Dentystycznej w Wiedniu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

W efekcie zastosowania dekortykacji, leczenie wad zgryzu trwa nie kilka lat, a 4-6 miesięcy, w indywidualnych przypadkach do 12 miesięcy. Wyzwaniem dla stomatologii jest zatem możliwość regulacji rozmieszczenia zębów na niewielkim obszarze dziąsła lub kości, co staje się realne dzięki opisanym powyżej technikom chirurgicznym najnowszej generacji.

Bibliografia:
http://www.dental-tribune.com/htdocs/uploads/printarchive/editions/0b08880c56d4899d79b17da1d3086c0b_12-13.pdf
http://premium.gazetalekarska.pl/

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Zabieg dekortykacji przyzębia Piezocision

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…