Amerykańska agencja Bloomberga przyjrzała się usuwaniu owłosienia wykonywanemu przez Australijczyków. Z raportu stworzonego na podstawie tych badań wynika, że na przestrzeni 10 lat liczba zachorowań mężczyzn na wszawicę intymną spadła o 80%. Jednakże, informacja ta jest trudna do zweryfikowania i może być myląca, gdyż brak jest jednoznacznych dowodów na takie powiązanie ze zwiększaniem się popularności depilacji intymnej. Usuwanie włosków to nie tylko wygoda związana z brakiem konieczności regularnego golenia się, ale też może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Te i inne zalety depilacji docenia aż 64% Polek, które wzięły udział w badaniu Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług Acxiom Polska. Przeprowadzono je na próbie wynoszącej aż 1,5 miliona kobiet. Najczęściej wykorzystywane przez nie metody depilacji to kremy do depilacji, depilatory elektryczne oraz wosk.
Ten ostatni popularnością cieszy się zwłaszcza wśród pań w wieku 25-29 lat (stosuje go 24 procent badanych w tym przedziale wiekowym). Skąd zainteresowanie tą metodą? Wpływ na to ma na pewno jej dostępność - plastry z woskiem można kupić w praktycznie każdej aptece i drogerii.
Druga ogromna zaleta to łatwość stosowania. Plaster wystarczy rozgrzać w rękach, przykleić dokładnie do skóry, po czym oderwać zdecydowanym ruchem wraz z przyklejonymi do niego włoskami. Do tego dodać należy niskie ceny - za jedną paczkę plastrów zapłaci się kilka-kilkanaście złotych.
Profesjonalny zabieg woskiem w gabinecie również nie jest drogi - w zależności od okolicy zapłaci się za niego od kilkudziesięciu złotych do nieco ponad stu złotych.
Przygotowanie do depilacji woskiem

Przed wybraniem się na zabieg depilacji woskiem należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Odpowiedni dobór bielizny jest ważny zwłaszcza przed depilacją miejsc intymnych, w tym przed depilacją bikini woskiem. Polecane są tu delikatne, przewiewne majtki z naturalnych tkanin (np. bawełny). Tworzywa syntetyczne mogą podrażniać i tak już zaczerwienioną skórę. Bezpośrednio przed depilacją bikini należy się podmyć, co da komfort klientowi i osobie wykonującej zabieg.
W rejonach poddawanych depilacji skóra powinna być w pełni zdrowa. Gdy posiada się skaleczenia, strupy, duże siniaki, alergie, poparzenia od słońca czy wypryski, należy zrezygnować z zabiegu do czasu ich zniknięcia. Podrażnione ciało może źle zareagować na kolejne podrażnienia. Z kolei posiadane od dawna pieprzyki czy inne niegroźne narośle wystarczy na czas zabiegu przykryć małym plastrem.
Kolejna kwestia to długość włosków odpowiednia do zabiegu. Zakłada się, że depilacja woskiem przynosi zakładany skutek, gdy włoski mają od pięciu do ośmiu milimetrów. Dłuższe spowodują zwiększoną bolesność zabiegu, zaś krótsze nie w pełni się usuną oraz szybciej odrosną. Ważne jest również to, by nie wykonywać depilacji na dzień-dwa przed ważnymi wydarzeniami (wesela, bale etc.). Nigdy bowiem nie ma się pewności, jak skóra zareaguje na wosk oraz jak długo zmiany związane z podrażnieniami będą się utrzymywały. Pamiętajmy też, że kobiety przed okresem i w jego trakcie mają zwiększoną wrażliwość na ból, warto więc wtedy zrezygnować z poddawania się procedurze.
Ważne zasady przygotowania:
- nie opalać się na tydzień przed zabiegiem,
- unikać kosmetyków podrażniających skórę,
- nie stosować mocnych antyperspirantów w okolicach pach,
- unikać peelingów bezpośrednio przed zabiegiem,
- nie używać balsamów i olejków na skórę w dniu zabiegu.
Depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym - jak przebiega?
Teraz przychodzi czas na wizytę w gabinecie kosmetycznym. Specjalista oczyszcza skórę w wybranej okolicy, odświeża ją, a następnie dokładnie osusza. Kolejny krok to nałożenie preparatu zwiększającego przyleganie wosku.
Zależnie od preferencji, w następnej kolejności pacjentowi zostanie nałożony wosk w postaci gorącej (podgrzanej do temperatury 37-38 stopni) bądź zimnej. W każdym z tych przypadków jego aplikacja musi się odbywać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a po jej wykonaniu należy docisnąć i wygładzić wosk, nakładając na niego pasek z bawełny, flizeliny bądź innego naturalnego materiału.

Gdy wosk odpowiednio przylega do ciała, można go już usuwać. Wykonuje się to jednym, zdecydowanym ruchem, w kierunku przeciwnym do tego, w którym był nakładany. Ważne, by zrobić to możliwie szybko, gdyż jest to moment dość bolesny. Dla złagodzenia objawów bólowych warto też po zabiegu nałożyć pacjentowi preparaty chłodzące i łagodzące podrażnienia.
Po zabiegu zaleca się unikanie gorących kąpieli, sauny oraz wysiłku fizycznego przez co najmniej 24 godziny, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Stosowanie delikatnych kremów nawilżających może pomóc w regeneracji skóry.
Zabieg depilacji woskiem należy powtarzać średnio co 3-4 tygodnie. Jednak po kolejnych jego stosowaniach odstępy będą nieco dłuższe, a sam proces mniej bolesny, gdyż cebulki włosowe zostaną już dość znacznie osłabione. Po procedurze skóra przez ok. 3 dni będzie podrażniona i lekko zaczerwieniona. By zminimalizować te efekty, można stosować kremy łagodzące.
Bezpieczeństwo i przeciwwskazania
Chociaż depilacja woskiem jest ogólnie bezpieczna, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Osoby z chorobami skóry, takimi jak egzema czy łuszczyca, powinny unikać tego rodzaju zabiegów.
Warto również skonsultować się z lekarzem w przypadku stosowania leków wpływających na skórę, takich jak retinoidy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych lub niepokojących objawów po zabiegu, takich jak intensywne swędzenie, obrzęk czy zaczerwienienie, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.
Korzyści z depilacji woskiem
Za co klienci doceniają depilację woskiem wykonywaną w gabinecie kosmetycznym? Przede wszystkim za natychmiastowy efekt. Duży komfort daje także fakt, że procedurę trzeba powtarzać tylko raz w miesiącu, oraz że można jej poddawać takie wrażliwe strefy ciała jak okolice intymne czy pachy.
Co więcej, wosk oprócz wyrywania niechcianych włosków usuwa także wierzchnią martwą warstwę naskórka, działając jak peeling, a czas zniknięcia zaczerwienień pozabiegowych to zaledwie 2-3 dni.
Warto też wspomnieć o długoterminowych korzyściach, takich jak osłabienie włosków, które z czasem stają się cieńsze i mniej widoczne. Dzięki temu depilacja woskiem może stać się mniej bolesna przy regularnym stosowaniu, co dodatkowo zwiększa komfort pacjentów.
Alternatywne metody depilacji

Istnieje wiele alternatywnych metod depilacji, które mogą być rozważone przez pacjentów, w zależności od ich potrzeb i rodzaju skóry.
- Golenie - szybkie i łatwe, ale wymaga częstego powtarzania i może powodować podrażnienia.
- Kremy depilacyjne - rozpuszczają włoski na powierzchni skóry, ale mogą być drażniące dla wrażliwej skóry.
- Depilatory elektryczne - usuwają włoski wraz z cebulkami, ale mogą powodować ból i wrastające włoski.
- Depilacja laserowa - trwałe rozwiązanie, które wymaga serii zabiegów, ale może być kosztowne.
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby pacjenci dokonali świadomego wyboru, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i preferencje.
Źródła:
- Karolina Raźniewska, "Depilacja woskiem – wady i zalety" (gemini.pl), https://gemini.pl/, 2022
- Depilacja.pl, "Rodzaje depilacji – porównanie metod usuwania owłosienia" (depilacja.pl), 2021
- Cindy Na-Young Kang, Monica Shah, Charles Lynde, Patrick Fleming, "Hair Removal Practices: A Literature Review", Skin therapy letter, 26(5), 6-11, 2021
- Krakowska Akademia Kosmetyczna, "Metody depilacji w gabinecie kosmetycznym i nie tylko" (kak.edu.pl), 2022