Mezoterapia igłowa efekty po 1 zabiegu.

Mezoterapia, czyli techniki mikronakłuwania skóry, mające na celu pobudzanie jej do samoregeneracji i tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny, znane i stosowane są w medycynie estetycznej od dawna. Przy ich pomocy możliwe jest wyraźne odmłodzenie skóry, a także pozbycie się blizn i przebarwień. Od niedawna w Polsce dostępne jest urządzenie Dermapen, wnoszące do zabiegów mezoterapii zupełnie nową jakość.

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Pierwszy zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzony został w 1952 r. przez francuskiego lekarza Michaela Pistora i miał na celu pomóc pacjentowi z niedosłuchem. Słuch pacjenta wprawdzie się poprawił, ale zaobserwowano inne korzystne efekty uboczne zabiegu. Technika mezoterapii zaczęła być rozwijana pod kątem leczenia migreny, zespołów bólowych w przypadku żylaków, a także dermatoz.

Od lat 70. XX wieku procedura znajduje coraz szersze zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej.

Mezoterapia igłowa w medycynie estetycznej: zastosowania i korzyści

Mezoterapia igłowa jest jednym z prostszych zabiegów odmładzających i poprawiających stan skóry. Istota jej działania sprowadza się do pobudzenia skóry do regeneracji poprzez zainicjowanie syntezy nowych włókien kolagenowych i elastyny. Jednocześnie możliwe jest wprowadzanie małych dawek leków bądź innych aktywnych substancji śródskórnie lub podskórnie.

Informacja: Mezoterapia igłowa jest często łączona z innymi zabiegami, co potęguje efekt odmłodzenia.

Zakres stosowania mezoterapii w medycynie estetycznej jest szeroki i obejmuje m.in. leczenie blizn, zmian potrądzikowych, keloidów (bliznowców o niekontrolowanym rozroście poza obszar rany), rozstępów i cellulitu. Najczęstszym jednak zastosowaniem zabiegu jest biorewitalizacja, czyli usuwanie objawów starzejącej się skóry (zmarszczki, utrata gęstości i jędrności, nadmierna wiotkość skóry).

Procedura często jest łączona z innymi zabiegami, takimi jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, radiofrekwencja, elektrostymulacja, endermologia i inne.

Dermapen: nowoczesna mezoterapia igłowa

Urządzenie Dermapen jest nowatorskim podejściem do tematu mezoterapii igłowej, którego skuteczność doceniona została przyznaniem w kwietniu 2012 r. pierwszej nagrody w kategorii Best Medical Device na targach medycyny estetycznej i kosmetologii Aesthetic Show w Las Vegas.

Dermapen - urządzenie do odmładzania i rewitalizacji skóry.

Dermapen jest elektrycznym urządzeniem w kształcie pióra, wyposażonym w jednorazową, wymienną głowicę zawierającą 12 bardzo cienkich, pulsujących igieł wykonanych z molibdenu – pierwiastka z grupy metali przejściowych, uznawanego za jeden z najbardziej zaawansowanych materiałów do produkcji narzędzi chirurgicznych.

W przeciwieństwie do często stosowanych tzw. rollerów, czyli ręcznych wałków z mikroigłami, urządzenie Dermapen umożliwia znacznie bardziej precyzyjne nakłuwanie wybranych obszarów, nawet trudnodostępnych jak okolice oczu i ust, a także regulację głębokości wkłucia w trakcie przeprowadzania zabiegu. Dermapen umożliwia wykonanie tzw. frakcyjnego nakłuwania skóry, czyli pokrycia jej gęstą siatką bardzo drobnych nakłuć otoczonych zdrową tkanką.

Ciekawostka: Dermapen zdobył uznanie na wielu międzynarodowych targach medycyny estetycznej.

Są one na tyle małe, że nie stymulują procesu bliznowacenia, czego dodatkowym gwarantem są nieuszkodzone poletka naskórka. Zabieg nie zwiększa wrażliwości na słońce i nie niesie ryzyka zwiększonej pigmentacji.

Zalety i efekty zabiegu Dermapen

Zalety zabiegu Dermapen:

  • wykonywanie do 1300 mikronakłuć na minutę,
  • precyzyjna regulacja głębokości nakłucia,
  • stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
  • wysoka skuteczność wchłaniania substancji aktywnych,
  • minimalizowanie widoczności zmarszczek i przebarwień.

Urządzenie umożliwia wykonanie w ciągu minuty nawet 1300 mikronakłuć skóry o głębokości od 0,25 do 2,5 mm. Powoduje to pobudzenie komórek skóry i zainicjowanie procesu jej autoodbudowy poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, stymulację fibroblastów do wydzielania czynników wzrostu komórek skóry i tym samym poprawę jej gęstości i elastyczności.

Przed rozpoczęciem zabiegu twarz pacjentki znieczulana jest specjalnym kremem oraz nakładane są indywidualnie dobrane substancje aktywne (np. kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe lub preparat zawierający krzemionkę). Podczas nakłuwania są one transportowane w głębokie warstwy skóry, a ich wchłanianie jest nawet 1000 razy bardziej efektywne niż tradycyjne "smarowanie" skóry.

Przebieg zabiegu i możliwe odczucia

Mikronakłuwanie jest metodą, która jest stosowana w medycynie estetycznej od lat. Dzięki intensyfikacji tego mechanizmu udało się stworzyć narzędzie, które daje znakomite efekty nie wyłączając jednocześnie pacjenta z codziennych zajęć na zbyt długo. Jednocześnie dzięki niewielkim rozmiarom Dermapen można zastosować do zabiegów na najtrudniej dostępnych obszarach, jak okolice oczu czy ust.

Pamiętaj: Zabieg Dermapen nie zwiększa wrażliwości skóry na promieniowanie UV.

Dzięki zabiegom z zastosowaniem Dermapen możemy uzyskać znakomite efekty już po pierwszym zabiegu. Dzieje się tak dlatego, że pobudzamy skórę do regeneracji i przyspieszamy obrót naskórka, który odnawia się w sposób naturalny. Zmarszczki stają się mniej widoczne, przebarwienia ulegają redukcji, a skóra wygląda bardzo świeżo dzięki redukcji widoczności porów – mówi dr Cezary Pszenny z warszawskiej placówki Time Clinic.

W przypadku zabiegów odmładzających nakłuwa się zwykle czoło, nos, policzki wraz ze strefą pod oczami, górną wargę, dekolt i szyję. W przypadku redukcji blizn i rozstępów mogą być one wykonywane niemal na całym ciele. W trakcie zabiegu widoczne jest równomierne zaczerwienienie skóry, z możliwością punktowego krwawienia, a bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent odczuwa lekkie pieczenie i gorąco.

Procedura trwa ok. 30 minut, po 3-4 dniach pojawia się lekkie łuszczenie skóry, a pełne efekty można zauważyć po tygodniu.

Mechanizm działania Dermapen: fazy regeneracji skóry

Mechanizm działania zabiegu Dermapen w zakresie pobudzania komórek skóry i odbudowywania jej struktury podzielić można na trzy fazy:

  • Stymulacja produkcji kolagenu, elastyny – mikrouraz uwalnia płytki krwi, a tym samym czynniki wzrostu stymulujące namnażanie komórek naskórka, chemotaksję i proliferację fibroblastów oraz produkcję macierzy międzykomórkowej.
  • Stymulacja fibroblastów poprzez działanie czynników wzrostu pochodzenia płytkowego - procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibroblastów, keratynocytów i monocytów, co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy.
  • Poprawa gęstości i elastyczności skóry – zwiększa się unaczynienie skóry, a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu.
Dermapen efekty. źródło: dermapen.com.pl

Biorąc pod uwagę bardzo szeroki wachlarz wskazań można powiedzieć, że jest to zabieg dla każdego. U osób dojrzałych daje widoczne pogrubienie skóry, poprawę napięcia, efekt delikatnego liftingu np. górnych powiek, spłycenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie porów.

Wzmocnienie napięcia skóry wokół ust daje wrażenie subtelnego powiększenia czerwieni wargowej. Zmniejszają się przebarwienia posłoneczne, wyrównuje koloryt skóry twarzy, szyi i dekoltu. Zabieg ten pobudza odbudowę rozstępów i blizn potrądzikowych. Przerosłe blizny (pozabiegowe, poparzeniowe) ulegają „zmiękczeniu” i spłaszczeniu.

Dermapen znajduje również zastosowanie w leczeniu łysienia, szczególnie u osób dla których zabieg mezoterapii jest zbyt bolesny. Mikronakłuwanie frakcyjne stanowi bardzo dobrą profilaktykę starzenia się skóry – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z warszawskiego Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WELLDERM.

Efekty i zastosowania zabiegu Dermapen: korzyści dla skóry

Efekty i korzyści zabiegu:

  • poprawa gęstości i elastyczności skóry,
  • widoczne spłycenie zmarszczek,
  • redukcja przebarwień,
  • redukcja blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i oparzeniowych,
  • mniej bolesny i bardziej komfortowy dla pacjenta.

Zabieg poprawia gęstość i elastyczność skóry, widocznie spłyca zmarszczki, niweluje przebarwienia, wykorzystywany jest także w redukcji blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, oparzeniowych oraz rozstępów. W porównaniu do starszych technik mezoterapia cechuje się większą precyzją, jest mniej bolesna i bardziej komfortowa dla pacjenta.

Ważne: Przed podjęciem decyzji o zabiegu skonsultuj się ze specjalistą, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla Twojej skóry.

Ponieważ igły nie zawierają w swoim składzie chromu ani niklu, zabieg może być przeprowadzany również u osób uczulonych na te metale.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Zabieg jest generalnie bezpieczny, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak ciąża, aktywne infekcje skórne, choroby autoimmunologiczne i skłonność do bliznowców. Przed podjęciem decyzji o terapii zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Skutki uboczne

Mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, lekkie krwawienie i obieranie się skóry, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Częstotliwość zabiegów

Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów zaleca się serię 3-6 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych, choć dokładna liczba i częstotliwość sesji zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i oceny lekarza.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Mezoterapia frakcyjna Dermapen

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…