Dieta przed kolonoskopią - co jeść przed badaniem?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, które jest istotnym elementem profilaktyki raka dolnego odcinka układu pokarmowego. Ze względu na charakter procedury, niezbędne jest, aby pacjent odpowiednio się do niej przygotował. Ważne jest, aby przestrzegał on specjalnej diety, która umożliwi sprawne przeprowadzenie badania.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Co jeść przed kolonoskopią?

Przygotowanie do kolonoskopii należy rozpocząć już na tydzień przed badaniem. Stosowanie w tym czasie niewłaściwej diety mogłoby uniemożliwić uzyskanie właściwego obrazu w trakcie procedury. A zatem co można jeść przed kolonoskopią? Na 7 dni przed badaniem zaleca się wprowadzenie diety lekkostrawnej. Nie musi być ona szczególnie restrykcyjna, jednak warto zmienić sposób odżywiania, przygotowując w ten sposób organizm do kolejnych modyfikacji w jadłospisie. W tym czasie postawmy zatem na lekkostrawne posiłki, które nie będą powodowały wzdęć czy zaparć. Dobrze sprawdzą się m.in.: pszenne pieczywo, chude mięso i nabiał oraz niektóre warzywa (najlepiej gotowane). Warto pamiętać, że elementem przygotowania do kolonoskopii jest także odstawienie niektórych leków - o szczegółach pacjenta poinformuje lekarz kierujący go na badanie.

Przygotowanie do kolonoskopii - dieta na parę dni przed badaniem

Na 3 dni przed kolonoskopią należy odstawić wszelkie owoce pestkowe (np. winogrona, kiwi, truskawki, maliny), pestki oraz ziarna. Istnieje ryzyko, że mogłyby one przyczepić się do ścianek jelita, co uniemożliwiłoby uzyskanie właściwego obrazu w trakcie badania. Spożywanie pieczywa z ziarnami, musli czy siemienia lnianego jest zatem wykluczone. Z jadłospisu należy usunąć także buraki, które fałszują kolor śluzówki jelita. Na 2 dni przed badaniem należy wprowadzić dietę półpłynną. Z diety powinny wówczas zniknąć tłuste mięsa i wędliny, sałatki warzywne, owocowe przeciery i napoje gazowane. Dozwolone jest spożywanie ryżu, makaronu, ryb, gotowanego chudego mięsa, białego pieczywa, kisielu czy kleiku. Możliwe jest także picie herbaty i kawy (w mniejszych ilościach). Zapominać nie wolno o wodzie niegazowanej.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Przykładowa dieta przed kolonoskopią

Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis diety na 2 dni przed kolonoskopią.

Śniadanie: bułka pszenna z żółtym serem, herbata
Obiad: dorsz na parze z ryżem
Podwieczorek: kisiel owocowy
Kolacja: bulion

Dieta przed kolonoskopią - menu na dzień przed badaniem

Na dzień przed kolonoskopią należy zastosować dietę płynną. Na śniadanie warto zjeść zatem kisiel, a na obiad można wypić już jedynie czysty bulion. Po tym posiłku dozwolone jest już tylko picie wody niegazowanej oraz herbaty. W chwilach kryzysu można ewentualnie ssać landrynki lub spożyć odrobinę miodu.

Ważne: W dniu kolonoskopii nie można pić na cztery godziny przed przeprowadzeniem badania.

Dieta po kolonoskopii

Co jeść po kolonoskopii? Kiedy spożyć pierwszy posiłek po kolonoskopii? Takie pytania zadają sobie wszyscy pacjenci, którzy muszą poddać się temu badaniu. Przeważa pogląd, iż po samej procedurze można jeść już normalnie, jednak odpowiednia dieta pomoże złagodzić podrażnienie jelita, które jest częstym efektem ubocznym kolonoskopii. Aby sobie pomóc, warto pić dużo płynów, a do końca dnia stosować dietę zalecaną na 2 dni przed badaniem. W kolejnym dniu warto spożywać posiłki lekkostrawne, nie wywołujące wzdęć. Do jadłospisu można wprowadzić pieczone owoce oraz gotowane warzywa. W następnych dobach starajmy się jeszcze unikać ciężkostrawnych, tłustych potraw, aby nie obciążać przewodu pokarmowego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kolonoskopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…