Bóle kręgosłupa stają się prawdziwą plagą XXI wieku, co wiąże się najczęściej z trybem życia współczesnego człowieka, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Według American Pain Society, 85 mln Amerykanów ma problem z kręgosłupem, który jest drugim po infekcji dróg oddechowych powodem absencji w pracy. Ten problem dotyczy także Polski. Z danych ZUS wynika, że rocznie 51% zwolnień z pracy powodowanych jest właśnie bólem kręgosłupa, wśród których duży udział ma również dyskopatia. Ciekawych danych na temat schorzenia krążka międzykręgowego dostarcza także Główny Urząd Statystyczny: według jego badań, 30% kobiet w wieku 50-69 lat cierpi na dyskopatię, w niewiele mniejszym stopniu problem ten dotyczy panie w wieku 30-49 lat. W przypadku polskich mężczyzn, schorzenie krążka międzykręgowego dotyka najczęściej osób również w wieku 50-69 lat.
Jako terapia w schorzeniu dysku kręgosłupa, przeważnie stosowane jest leczenie zachowawcze. Gdy jednak nie przynosi pożądanego skutku, często konieczna jest interwencja chirurgiczna (np. dyscektomia). Jedną z najnowocześniejszych metod, wykorzystywanych w leczeniu krążka międzykręgowego jest DiscoGel, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród lekarzy i pacjentów.
Elastyczna proteza dysku - DiscoGel
Bez wątpienia elastyczna proteza krążka międzykręgowego o nazwie DiscoGel należy do małoinwazyjnych metod leczenia dyskopatii, a przez wielu lekarzy jest uznawana za procedurę pośrednią pomiędzy klasycznymi metodami leczenia a zabiegami chirurgicznymi. Wiele badań potwierdza wysoką skuteczność DiscoGel, jak na przykład eksperymenty we włoskim Zakładzie Neuroradiologii i na Uniwersytecie Bolońskim, przeprowadzone przez doktorów S. Stagnis i L. Cirillo, gdzie na 32 pacjentów w wieku od 20 do 79 lat, 24 odczuło znaczną poprawę po zastosowaniu DiscoGel.
Ten żelowy implant dysku został opracowany przez francuskiego profesora Jacquesa Theron w 2007 roku, a w Polsce został dopuszczony do stosowania w 2015 roku. DiscoGel to tak naprawdę preparat, na który składa się etanol, pochodne celulozy i metalicznego tungstenu (wolfram w postaci zawiesiny). Doskonale sprawdza się w leczeniu schorzenia krążka międzykręgowego kręgosłupa (dysk). Preparat ten wstrzykiwany jest przez chirurga do jądra dysku, co powoduje przemieszczenie się wody do centrum dysku, wewnątrzdyskowa tkanka bliznowata (powstaje trakcie dyskopatii) zostaje usunięta. Dodatkowo DiscoGel blokuje zakończenia nerwowe w miejscu, gdzie znajduje się pęknięcie pierścienia włóknistego, co pozwala wyeliminować ból zaraz po zakończeniu aplikacji żelowego implantu. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut. Po około 8 tygodniach od zaaplikowania DiscoGelu, dochodzi do regeneracji krążka międzykręgowego.
DiscoGel jest coraz popularniejsza metodą leczenia dyskopatii, ponieważ jest to zabieg, który nie wymaga dużych działań inwazyjnych w leczeniu tego schorzenia, a przy tym daje bardzo dobre rezultaty i szybko eliminuje ból. Niewątpliwą zaletą preparatu DiscoGel jest fakt, że wyraźnie zmniejsza on dolegliwości, związane ze schorzeniem krążka międzykręgowego, a do tego jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, natomiast sam zabieg może być wykonywany w trybie ambulatoryjnym.
Źródła: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.ibackpain.com; www.zus.pl; www.stat.gov.pl