Dyskopatia, a szczególnie dyskopatia lędźwiowa, to najczęściej spotykana choroba kręgosłupa, przebiegająca z zajęciem lub uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Jest to schorzenie krążka międzydyskowego, popularnie zwanego dyskiem. Krążek zbudowany z jądra miażdżystego i otaczającego go pierścienia włóknistego jest umiejscowiony pomiędzy trzonami kręgowymi i pełni funkcję amortyzującą. Wraz z upływem czasu dochodzi do zmian zwyrodnieniownych dysku i traci on swoją elastyczność.
Pojawia się jego deformacja, czyli tzw. wypuklina krążka międzykręgowego. Powoduje ona ucisk nerwów rdzeniowych, czego rezultatem jest ból okolicy lędźwiowej oraz kończyn dolnych. Objawami świadczącymi o zaawansowanym rozwoju dyskopatii lędźwiowej są m.in.
- nagły ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, uda lub stopy (rwa kulszowa)
- drętwienie kończyny dolnej
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa
- bólowe, odruchowe skrzywienie kręgosłupa
- czasmi osłabienie mięśni zginających i prostujących stopę
Nierzadko zdarza się, że dolegliwości ustępują po 2-3 dniach od ograniczenia lub zmiany rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli jednak ból utrzymuje się powyżej 3 tygodni lub dołączają do niego objawy neurologiczne, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki obrazowej (np. rezonansu magnetycznego) w celu dokładnego ustalenia miejsca i charakteru ucisku struktur nerwowych.
Dyskoliza ozonowa w leczeniu dyskopatii
Dynamiczny rozwój nowych technologii medycznych oraz dążenie do ich jak najniższej inwazyjności dla pacjenta zaowocowało w przypadku leczenia dyskopatii wprowadzeniem techniki zwanej dyskolizą ozonową. W uproszczeniu polega ona na przeskórnym nakłuciu krążka międzydyskowego i wstrzyknięciu mieszanki gazów, złożonej z tlenu i ozonu o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych.
Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą tomografii komputerowej. Zaaplikowana bezpośrednio do krążka międzykręgowego mieszanka gazów działa na proteoglikany wchodzące w skład jądra miażdżystego krążka powodując ich utlenienie, co prowadzi do zmniejszenia objętości krążka i stopnia jego uwypuklenia dokanałowego. Utlenienie receptorów bólu działa przeciwzapalnie, poprawia się mikrokrążenie w naczyniach krwionośnych uciskanych przez dysk i zwiększa lokalne dotlenienie korzeni nerwowych, czego efektem jest zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych.
Po zabiegu pacjent odpoczywa przez dwie godziny a nastepnie zostaje wypisany do domu. Cała procedura zajmuje zatem około trzech godzin. Możliwe powikłania leczenia dyskopatii metodą dyskolizy ozonowej to nieznaczne ryzyko wystąpienia zakażenia, co jednak minimalizowane jest zastosowaniem pełnej aseptyki w trakcie całej procedury.
Zabieg powoduje natychmiastowe ustąpienie lub minimalizację bólu w ok. 80% przypadków oraz ustąpienie zaburzeń czucia (mrowienie, drętwienie) i objawów zmniejszenia siły mięśniowej. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań efekty terapii utrzymują się od roku do nawet 3 lat.
Orientacyjny, średni koszt dyskolizy ozonowej wraz z konsultacją to ok. 1800 zł (cennik Pracowni Rezonansu Magnetycznego i Tomografii Komputerowej Radiologica Net w Rumi).