Embolizacja nieoperacyjnego nowotworu nerki

Rak nerki to ogólna nazwa złośliwego guza tego narządu, wystepującego w wielu odmianach i stopniach zaawansowania. W przypadkach nowotworu nieoperacyjnego, niekwalifikującego się do chirurgicznego usunięcia przeprowadza się zabieg embolizacji, czyli zamknięcia naczyń doprowadzających krew do guza. Pozwala to na zmniejszenie wzrostu guza, zmniejszenie dolegliwości bólowych i wydłużenie czasu przeżycia chorego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rak nerki (rak nerkowokomórkowy) stanowi ok. 2% wszystkich występujących na świecie nowotworów. Choroba częściej atakuje mężczyzn niż kobiety a większość przypadków jest diagnozowana między 60. a 70. rokiem życia pacjentów. W większości przypadków rak nerki jest bezobjawowy, co oznacza, że u chorego nie występują dolegliwości bezpośrednio wskazujące na jego obecność. Przeważająca część guzów w nerkach znajdowana jest podczas rutynowych badań obrazowych (m.in. USG) jamy brzusznej, wykonywanych z innych powodów, np. bólu pleców.

Istnieją różne stadia zaawansowania raka nerki. Jeżeli guz jest ograniczony do narządu, czyli samej nerki i nie powstały jeszcze przerzuty, to stan taki nazywamy rakiem nerki ograniczonym do narządu. W stadium miejscowo zaawansowanym guz rozrasta się poza nerkę, do otaczających go tkanek i zajmuje sąsiednie żyły, nadnercze i węzły chłonne. Gdy guz rozprzestrzenia się do odległych węzłów chłonnych lub innych narządów, stan taki lekarze nazywają uogólnioną chorobą nowotworową (nowotworem rozsianym).

Podstawową i uznawaną za najskuteczniejszą metodą leczenia guzów nerek jest ich chirurgiczne usunięcie. Raka nerki ograniczonego do narządu można usunąć poprzez częściową (oszczędzającą) lub całkowitą (radykalną) nefrektomię - polegającą na wycięciu nerki wraz z powięzią Geroty, nadnerczem, okolicznymi węzłami chłonnymi oraz górną częścią moczowodu. Obydwie procedury mogą być wykonane zarówno metodą operacji otwartej, jak i laparoskopowej.

Na czym polega embolizacja guza nerki?

Jeżeli stan pacjenta nie pozwala na przeprowadzenie procedury chirurgicznej nefrektomi lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu embolizacji guza. Zabieg ten jest zalecany tylko wtedy, gdy operacja jest niemożliwa do wykonania lub zbyt ryzykowna a nowotwór powoduje ból lub krwawienie.

Procedura embolizacji jest zamierzonym zamknięciem światła naczynia tętniczego lub żylnego w celu leczniczym. Metoda polega na wprowadzeniu do tętnicy nerkowej przez cewnik pod kontrolą rentgenowską małych koreczków ze skrzepów krwi, spongostanu, skrawków mięśni, sprężynek z włóknami i klejów tkankowych, aby zaczopować światło ściśle określonego naczynia. Instrumentarium wprowadzane jest najczęściej z nakłucia od strony tętnicy udowej, rzadziej od strony tętnicy pachowej. Materiał podawany przez cewnik dobierany jest zależnie od umiejscowienia, wielkości i obecnosci przetok patologicznego unaczynienia. Zabieg wykonywany jest przez radiologów interwencyjnych. Większość ośrodków medycznych, w których istnieje radiologia interwencyjna stosuje embolizację w leczeniu nowotworów nerek.

Zamknięcie naczyń doprowadzających krew do guza powoduje zmniejszenie jego wzrostu, zmniejszenie krwiomoczu, osłabienie dolegliwości bólowych oraz wydłuża czas przeżycia chorego.

Na podstawie: patients.uroweb.com


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

ja 3 lata temu

Gdzie w Polsce można taki zabieg wykonać? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Embolizacja nowotworu nerki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 75

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…